A cipĹ‘ Ĺ‘sĂ©t már a kora kĹ‘korszakban ismertĂ©k, bár ekkor mĂ©g a valĂłdi cipĹ‘t a láb körĂ© tekerhetĹ‘ bĹ‘rdarab helyettesĂtette. Az Ăłkorban a legkedveltebb viselettĂ© a puha bĹ‘rbĹ‘l kĂ©szĂĽlt bokáig Ă©rĹ‘ lapos talpĂş cipĹ‘ vált. A dĂ©li mediterrán terĂĽleteken, pl. Görögországban szandált hordtak szĂvesen. A közĂ©pkori EurĂłpában a bokáig Ă©rĹ‘ lapos talpĂş cipĹ‘ volt a legelterjettebb.
A XIV. század közepĂ©n jelentek meg Ă©s váltak divatossá Magyarországon a keskeny, hosszĂş orrĂş, Ăşn. csĹ‘rĹ‘s cipĹ‘k, amelyek orrát kitömtĂ©k, hogy merev maradjon. A XV. századra az egyenes vonalban vĂ©gzĹ‘dĹ‘ lábbelik voltak a legkedveltebbek, a XVI. századra azonban a csizma kiszorĂtotta a divatbĂłl e viseletet. A cipĹ‘ Ă©s a csizma Ă©rdekes átmenete volt ebben az idĹ‘ben az Ăşn. szekernye, amely egy hosszĂş, cipĹ‘re hĂşzott bĹ‘rszár volt.
A török hatás a lábbelik divatjában is Ă©rzĂ©kelhetĹ‘. A XVI-XVII. században mind a nĹ‘k, mind pedig a fĂ©rfiak legkedveltebb viselete a kemĂ©ny szárĂş Ă©s talpĂş bĹ‘rcsizma. Mivel a csizma ekkoriban mĂ©g drága dolognak számĂtott, a szegĂ©nyebbek bocskort hordtak. Ebben az idĹ‘ben olyan divatossá vált a csizma, hogy a magyar ember viszolygott a cipĹ‘ viselĂ©sĂ©tĹ‘l.
ErrĹ‘l árulkodik a KĂłsa LászlĂł által szerkesztett Magyar MűvelĹ‘dĂ©störtĂ©net cĂmű könyv nĂ©hány sora is. "A csĂşcsos csizmához szokott magyarok számára viszont a nyugati szabásĂş, sarok nĂ©lkĂĽli, csatos "tehĂ©nszájĂş", azaz tompa orrĂş fĂ©lcipĹ‘, korabeli nevĂ©n cipellĹ‘s, rendre Ă©s rangra valĂł tekintet nĂ©lkĂĽl idegen, nyugatias viseletnek tűnt. Amikor Szepsi Csombor Márton fĂ©l EurĂłpán át koptatott sárga csizmája Franciaországban vĂ©gkĂ©pp szĂ©tszakadt, jobb hĂján kĂ©nytelen volt cipellĹ‘st venni a chalon-sur-marne-i vargánál, bár ezt igencsak szokatlan viseletnek tartotta."
Azonban nemcsak ő idegenkedett a félcipőtől: Bethlen Miklós külföldi tanulmányútja elején, Regensburgban, "a cipellőshöz szokatlan lévén" a lépcsőn lefelé menet megbotlott és legurult, s ha egy ajtófélfában meg nem kapaszkodik, tán még a nyakát is töri. Az ország nyugati részén, a Batthyány grófok németújvári birtokán sem tartották magyar emberhez illő viseletnek a cipőt.
Amikor a Batthyányk udvarában a pĂ©nz Ă©s a posztĂł mellett lábbelit is osztottak a szolgálatban állĂłk között, "ceppelĂ©st" csak az orvosoknak Ă©s nĂ©hány MorvaországbĂłl bevándorolt anabaptista kĂ©zművesnek juttattak. A rangosabb várnĂ©p, a tiszttartĂłk, hadnagyok, számvevĹ‘k csizmát vehettek át, mĂg a majorságban dolgozĂł parasztok Ă©s iparosok bocskort kaptak.
A magyar hölgyek a XVI-XVII. században földig Ă©rĹ‘ ruhákat hordtak, amelyek teljesen eltakarták cipĹ‘jĂĽket. A XVI. században elsĹ‘sorban a tompa orrĂş, lapos sarkĂş lábbelik, a XVII. század közepĂ©tĹ‘l a magas fasarokkal ellátott, pántokkal dĂszĂtett cipĹ‘k divatoztak. A XVII. század vĂ©ge felĂ© a nĹ‘i cipĹ‘k sarka egyre alacsonyabb lett, 1800 körĂĽl már a teljesen lapos talpĂş, sarok nĂ©lkĂĽli papucscipĹ‘ket hordtak a nĹ‘k. A XIX. század elsĹ‘ felĂ©ben a mĂ©lyen kivágott, lapos talpĂş, sarkatlan balerinacipĹ‘k voltak a legnĂ©pszerűbbek, amelyeket dĂszes szalaggal rögzĂtettek a bokához. A század második felĂ©ben a bokáig Ă©rĹ‘, oldalt fűzött vagy gombolt cipĹ‘ket viseltĂ©k leginkább.
A XX. század elején jelent meg és terjed el a jobb és ballábas cipőforma. Az első világháborút követően a mélyen kivágott, bokapántos, 6-7 cm magas sarkú és bokapánt nélküli egyszerű szabású pömpszök voltak a legdivatosabbak.
A harmincas Ă©vekben a lekerekĂtett orrĂş, alacsonyabb sarkĂş, Ăşn. trottĹ‘rcipĹ‘k, a negyvenes Ă©vekben pedig a telitalpĂş cipĹ‘k voltak a legkedveltebbek. Az ötvenes-hatvanas Ă©vek cipĹ‘divatjára a magas, tűsarkĂş, hegyes orrĂş, nĹ‘ies cipĹ‘k jellemzĹ‘ek, a fĂ©rfiak is hegyes orrĂş, enyhĂ©n magasĂtott sarkĂş cipĹ‘ket hordtak ekkor.
A hetvenes Ă©vek lábbelidivatjára a kerek orrĂş, alacsony sarkĂş, telitalpĂş cipĹ‘k, mĂg a nyolcvanas-kilencvenes Ă©vekben – a rĂ©gi cipĹ‘k divatjának felidĂ©zĂ©se mellett – a sportcipĹ‘k, bakancsok, Ă©s a nem tĂşl nĹ‘ies 8-10 cm magas "holdjárĂł" cipĹ‘k a jellemzĹ‘k.
Ma elsĹ‘sorban a keskeny, nĹ‘ies szabásĂş cipĹ‘k, csizmák divatosak. IdĂ©n tavasszal a drapp, a vörös, a bordĂł, a sötĂ©tlila, a padlizsán a legnĂ©pszerűbb szĂnek a lábbelik esetĂ©ben is. A csizma már az Ĺ‘sszel divatba jött, s ez a trend tavaszra is megmaradt, csak most vĂ©kony, bĂ©leletlen bĹ‘rbĹ‘l, műbĹ‘rbĹ‘l, lakkbĹ‘rbĹ‘l kĂ©szĂĽlnek. IdĂ©n ugyanĂşgy divatos a keskeny, hosszĂş, hegyes orrĂş cipĹ‘, csizma, mint a szögletes, vagy lekerekĂtett orrĂş. A sarok mĂ©rete is rendkĂvĂĽl változatos, lehet tűsarkĂş vagy akár egĂ©szen lapos is.
Az öltözékünkkel harmonizáló, de a divattól függetlenül olyan cipőt válasszunk, ami kényelmes, lábformánknak, alkatunknak a legjobban megfelel.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020401)