Az arthrosis nem idĹ‘skori kĂłr, a betegek harmada 65 Ă©vnĂ©l fiatalabb A mozgásszervi betegsĂ©gek rendkĂvĂĽli mĂłdon rontják az Ă©let minĹ‘sĂ©gĂ©t. Hazánkban legalább egymilliĂłan szenvednek kopásos ĂzĂĽleti betegsĂ©gben.
Arthrosisnak (ĂzĂĽleti kopásos betegsĂ©gnek) nevezzĂĽk az ĂzĂĽleti megbetegedĂ©sek egy csoportját, melyek közös jellemzĹ‘je az ĂzĂĽleti struktĂşrák valamennyi elemĂ©nek fokozatos, progresszĂv károsodása, Ă©s az ennek következtĂ©ben lĂ©trejött ĂzĂĽleti fájdalom Ă©s funkcionális károsodás. Az ĂzĂĽlet összes alkotĂłrĂ©szĂ©nek Ă©rintettsĂ©gĂ©n azt Ă©rtjĂĽk, hogy az ĂzĂĽleti porcon kĂvĂĽl a belhártya, a porc alatti csont, az ĂzĂĽleti tok, a szalagok, a porckorongok, a nyáktömlĹ‘k, a környezĹ‘ izmok, Ă©r-ideg kĂ©pletek egyaránt károsodnak.
Gyakorlati szempontból fontos hangsúlyozni, hogy az arthrosis nem csak az időskor megbetegedése, hiszen e betegek közel egyharmada 65 évnél fiatalabb.
Az arthrosis legfontosabb klinikai tĂĽnete a fájdalom, ez az, ami a beteget arra kĂ©nyszerĂti, hogy panaszával orvoshoz forduljon. A mechanikai jellegű fájdalom a mozgás kezdetekor jelentĹ‘s - ez az Ăşgynevezett indĂtási fájdalom -, az ĂzĂĽlet használatbavĂ©tele, bejáratása után enyhĂĽl. Hosszabb igĂ©nybevĂ©tel, terhelĂ©s, járás hatására ismĂ©t erĹ‘södik, nyugalomban azonban csökken vagy teljesen megszűnik. A betegek elmondják, hogy hosszabb nyugalom, pihentetĂ©s után ĂzĂĽletĂĽk merev - ha ez reggel törtĂ©nik reggeli merevsĂ©gnek nevezzĂĽk -, mozgatása mĂ©g fekvĹ‘ helyzetben, terhelĂ©s nĂ©lkĂĽl is fájdalmas. A nap folyamán szokott munkájukat vĂ©gezve a fájdalom fokozatosan megszűnik vagy jelentĹ‘sen enyhĂĽl, majd nĂ©hány Ăłra elteltĂ©vel ismĂ©t jelentkezik, Ă©s a beteget a tevĂ©kenysĂ©g átmeneti vagy teljes felfĂĽggesztĂ©sĂ©re kĂ©nyszerĂti. A betegek hamarosan Ă©szreveszik, hogy ĂzĂĽleteik funkciĂłi is jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kben károsodnak.
A tĂ©rdarthrosisos beteg fájdalma kezdetben nehezen megfogalmazhatĂł, a tĂ©rden belĂĽl, a tĂ©rdkalács alatt szĂ©tterĂĽlĹ‘ kellemetlen Ă©rzĂ©s formájában jelentkezik. KĂ©sĹ‘bb a tĂ©rdĂzĂĽleti nyugalmi állapotot követĹ‘ merevsĂ©ge, az ĂzĂĽleti tok, a tĂ©rd körĂĽli szalagok, nyáktömlĹ‘k terĂĽletĂ©n jelentkezĹ‘, rendkĂvĂĽl fájdalmas, steril csonthártyagyulladás miatt okoz egyre több panaszt Ă©s károsodást a betegsĂ©g. NĂ©hány hĂłnap alatt combizomsorvadás Ă©s izomgyengesĂ©g alakul ki. A tĂ©rdĂzĂĽlet deformálttá válik, az ĂzĂĽleti tengelyállás megváltozik, a mozgás beszűkĂĽl, az instabilitás fokozĂłdik.
Az arthrosisos tĂ©rdĂzĂĽletben a betegsĂ©g folyamán az ĂzĂĽleti porc kopásos lebomlása indul meg. Az egĂ©szsĂ©ges, rugalmas, sima felszĂnű porcszövet, mely az ĂzĂĽleti csontvĂ©geket borĂtja Ă©s az ĂzĂĽleti csontvĂ©gek sĂşrlĂłdásmentes mozgását biztosĂtja, az arthrosis elĹ‘rehaladtával durvává, egyenetlennĂ© válik. Az ĂzĂĽleti belhártya, mely az ĂzĂĽleti folyadĂ©kot termeli, a betegsĂ©g folyamán károsodik, az ĂzĂĽleti folyadĂ©k összetĂ©tele Ă©s minĹ‘sĂ©ge, mely a sĂşrlĂłdás csökkentĂ©sĂ©ben vesz rĂ©szt, lĂ©nyegesen megváltozik.
A tĂ©rdarthrosis diagnosztikájában a mechanikus jellegű fájdalom, a funkcionális károsodás mellett a röntgentĂĽnetek jelenlĂ©te vagy hiánya döntĹ‘ jelentĹ‘sĂ©gű. A röntgensugár Ă©s a lekĂ©pezett szövetek tulajdonsága miatt az ĂzĂĽleti porc a felvĂ©teleken nem ábrázolĂłdik, Ăgy az ĂzĂĽleti porcfelszĂn Ă©s a porc vastagsága tekintetĂ©ben csak indirekt Ăşton, az ĂzĂĽlet tágasságának megĂtĂ©lĂ©se Ăştján tájĂ©kozĂłdhatunk. A biztos diagnĂłzis felállĂtásáig Ă©vente Ă©rdemes megismĂ©telni a röntgenvizsgálatot, megállapĂtott kĂłrfolyamat esetĂ©n nincs szĂĽksĂ©g további radiolĂłgiai követĂ©sre. Ăšjabban kĂ©palkotĂł, korszerű eljárások - mikrofokális röntgen, DXA-lekĂ©pezĂ©s, komputeres röntgenkĂ©p- analizátorok, CT, MRI, ultrahang, izotĂłpvizsgálat, arthroscopia honosodtak meg.
A diagnosztikus ultrahang kiválĂłan alkalmas ĂzĂĽleti struktĂşrák megjelenĂtĂ©sĂ©re. TĂ©rdĂzĂĽlet esetĂ©n kĂłros ĂzĂĽleti tömlĹ‘k gyulladásának Ă©s egyes szalagok szakadásának diagnosztizálásában van alapvetĹ‘ szerepe. ElĹ‘nye alacsony ára Ă©s könnyű hozzáfĂ©rhetĹ‘sĂ©ge mellett mĂ©g az is, hogy beĂĽltetett fĂ©manyagok (ĂzĂĽleti protĂ©zis, rögzĂtĹ‘lemezek stb.) esetĂ©n is használhatĂł a mĂłdszer. Az arthroscopia (ĂzĂĽleti tĂĽkrözĂ©s száloptikás műszerrel) lehetĹ‘vĂ© teszi az ĂzĂĽleti porc, a belhártya, a porckorongok, a keresztszalagok közvetlen látását. SzĂĽksĂ©g esetĂ©n szövettani mintavĂ©telre Ă©s műtĂ©ti beavatkozásokra is alkalmas. ElĹ‘nye, hogy a porcfelszĂn állapotát a lehetĹ‘ legpontosabban kĂ©pes megjelenĂteni az egyĂ©b ott elhelyezkedĹ‘ kĂ©pletekkel egyĂĽtt. Hátránya, hogy csak műtĂ©ti körĂĽlmĂ©nyek között vehetĹ‘ igĂ©nybe.
Az arthrosis, Ăgy a tĂ©rdarthrosis kezelĂ©sĂ©ben három fĹ‘ terápiás eszközrendszer áll rendelkezĂ©sĂĽnkre, a nem gyĂłgyszeres terápia, a gyĂłgyszeres terápia Ă©s a műtĂ©ti terápia. Minden orvosi kezelĂ©s alapvetĹ‘ cĂ©lja a betegsĂ©g kialakulásának, vagy ha ez nem lehetsĂ©ges, további progressziĂłjának megelĹ‘zĂ©se. ElsĹ‘dleges megelĹ‘zĂ©srĹ‘l akkor beszĂ©lĂĽnk, ha az eljárás meggátolja a mĂ©g tĂĽneteket nem mutatĂł folyamat kialakulását. Ilyen pĂ©ldául az elhĂzott betegek mĂ©g ki nem alakult tĂ©rdarthrosisának elsĹ‘dleges megelĹ‘zĂ©se testsĂşlyredukciĂł Ăştján vagy a gyerek- Ă©s serdĂĽlĹ‘kori arthrosist megelĹ‘zĹ‘ állapotok - mĂ©g tĂĽnetmentes szakaszban - törtĂ©nĹ‘ felismerĂ©se Ă©s megelĹ‘zĹ‘ kezelĂ©se.
Másodlagos megelĹ‘zĂ©s során a már tĂĽneteket mutatĂł korfolyamat progressziĂłjának megállĂtása Ă©s lehetĹ‘sĂ©g szerinti visszafordĂtása a cĂ©l. E csoportba tartozik a már elhĂzott betegek tĂ©rdarthrosisának kezelĂ©se testsĂşlyredukciĂł Ăştján, az arthrosisban szenvedĹ‘ beteg szĂv-tĂĽdĹ‘ kapacitásának növelĂ©se cĂ©lzott mozgásterápiával, Ăşszással, kerĂ©kpározással, valamint egyes ortopĂ©dsebĂ©szeti eljárások, pĂ©ldául tĂ©rdĂzĂĽleti tengelyállást javĂtĂł műtĂ©tek. Ebbe a csoportba tartoznak az Ăşgynevezett porcvĂ©dĹ‘nek tartott gyĂłgyszerek.
A harmadlagos megelĹ‘zĂ©s csoportjába a már meglĂ©vĹ‘ anatĂłmiai károsodások következtĂ©ben kialakult, állandĂłsult fájdalom, funkcionális károsodás Ă©s rokkantság mĂ©rtĂ©kĂ©t csökkentĹ‘, a kĂłrfolyamat további elĹ‘rehaladását gátlĂł vagy lassĂtĂł eljárásokat sorolunk. Ilyenek az egyszerű fájdalomcsillapĂtĂłk, a nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘k, a tĂ©rdĂzĂĽleti arthrosis gyulladásos, izzadmánnyal járĂł fázisában alkalmazott ĂzĂĽletbe adott szteroidterápia Ă©s a kĂłrfolyamat komplex reumatolĂłgiai rehabilitáciĂłja. Ennek eszközei a fizioterápiás eljárások, a gyĂłgytorna, az ortopĂ©d segĂ©deszközök alkalmazása, illetve az ĂzĂĽleti funkciĂłkat rĂ©szlegesen vagy teljesen helyreállĂtĂł ortopĂ©dsebĂ©szeti beavatkozások, mint pĂ©ldául az endoprotĂ©zis műtĂ©tek. A nem gyĂłgyszeres terápiát kĂ©t fĹ‘ csoportra oszthatjuk: pszichoszociális terápiára Ă©s fizioterápiás eljárásokra. A betegsĂ©gbĹ‘l származĂł, szociális jellegű hátrányok összessĂ©gĂ©t rokkantságnak, idegen szĂłval handicap-nek nevezzĂĽk. Ennek csökkentĂ©se a kezelĹ‘orvos egyik legfontosabb feladata. Támogatni kell a beteget felvilágosĂtással, betegismertetĹ‘ fĂĽzetekkel, tájĂ©koztatĂłkkal.
A fizioterápiás mĂłdszerek alkalmazása során valamely fizikai energia segĂtsĂ©gĂ©vel törtĂ©nik a beteg kezelĂ©se. Ez lehet a beteg saját izomerejĂ©nek kihasználása a gyĂłgytorna rĂ©vĂ©n, valamint mechanikai, hĹ‘- vagy elektromos energiával törtĂ©nĹ‘ kezelĂ©s, esetleg ezek kombináciĂłja. A tĂĽneteket befolyásolĂł gyĂłgyszeres terápiába soroljuk a fájdalomcsillapĂtĂłkat, a helyileg hatĂł kenĹ‘csöket, bedörzsölĹ‘szereket, a nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘ket, valamint egyĂ©b porcvĂ©dĹ‘ kategĂłriába sorolt kĂ©szĂtmĂ©nyeket.
Ma az arthrosisos fájdalom csillapĂtásának elsĹ‘ választandĂł gyĂłgyszeréül az egyszerű fájdalomcsillapĂtĂłkat (aszpirin, paracetamol) vagy ezek kombinált kĂ©szĂtmĂ©nyeit kell tekinteni. A nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘ gyĂłgyszerek alkalmazása nemzetközi Ă©s hazai adatok alapján is igen elterjedt arthrosisban. A háziorvoshoz fordulĂł arthrosisos betegek mintegy 95 százalĂ©ka a panaszok miatt valamilyen nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘ reumaellenes gyĂłgyszert kap, legtöbbször tartĂłs adagolás formájában. A nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘ gyĂłgyszereknek számos nemkĂvánatos mellĂ©khatása ismeretes, a beteg Ă©letĂ©t közvetlenĂĽl is veszĂ©lyeztetĹ‘ mellĂ©khatás a gyomor-bĂ©lrendszerben jelentkezĹ‘ vĂ©rzĂ©s, mely gyakran akut beavatkozást is igĂ©nyelhet. Az utĂłbbi idĹ‘ben ezen gyĂłgyszerek egy rĂ©szĂ©hez vĂ©ny nĂ©lkĂĽl, vagyis mindenfĂ©le kontroll nĂ©lkĂĽl a beteg a gyĂłgyszertárban hozzájut, esetenkĂ©nt párhuzamosan többfĂ©lĂ©t is szed, ezzel pedig veszĂ©lyesen növekedik a mellĂ©khatások elĹ‘fordulása.
A porcvĂ©dĹ‘ egyĂ©b gyĂłgyszerek esetĂ©ben (chondroitin sulphate, glucosamine sulphate) az arthrosis tĂĽneteit enyhĂtĹ‘ Ă©s klinikai progressziĂłját gátlĂł kĂ©szĂtmĂ©nyekrĹ‘l van szĂł. Az utĂłbbi hĂłnapokban jelent meg hazánkban a tĂ©rdĂzĂĽletbe közvetlenĂĽl beadhatĂł kĂ©szĂtmĂ©ny, mely nagy molekulasĂşlyĂş, rugalmas, tĂ©rhálĂłsodásra kĂ©pes hylgan (Synvise). Ă–sszetĂ©tele nagyon hasonlĂł az ĂzĂĽleti ĂĽregben találhatĂł, egĂ©szsĂ©ges ĂzĂĽleti folyadĂ©khoz, az ĂzĂĽleti ĂĽregbe fecskendezve Ăşgy vĂ©di az ĂzĂĽletet, mintha egĂ©szsĂ©ges ĂzĂĽleti folyadĂ©k töltenĂ© ki. Az ĂzĂĽleti ĂĽregben a sĂşrlĂłdást csökkenti, az ĂĽtközĂ©stĹ‘l vĂ©d, a gördĂĽlĂ©st elĹ‘segĂti, ezáltal a fájdalomĂ©rzet csökken, az ĂzĂĽlet mozgáskĂ©pessĂ©ge javul. A rövid kezelĂ©si idĹ‘ (hetente 1 ampulla, 3 hĂ©ten át) ellenĂ©re átlagos hatástartama a 8 hĂłnapot is meghaladja. KizárĂłlag a tĂ©rdĂzĂĽletben fejti ki hatását, Ăgy nincs szisztĂ©más mellĂ©khatása. A hatĂ©kony kĂĽzdelmet az arthrosisszal Ă©rtelemszerűen mĂ©g a porc-csontszerkezet megbomlása elĹ‘tt kell megkezdeni. A betegsĂ©g megelĹ‘zĂ©sĂ©nek: a szakorvosi vizsgálatnak, a rendszeres Ă©s cĂ©lzott gyĂłgytornának, Ă©letmĂłdbeli, táplálkozási változtatásoknak, a megelĹ‘zĹ‘ kezelĂ©seknek döntĹ‘ szerepĂĽk van a sĂşlyos, akár rokkantsággal is járĂł állapotok elkerĂĽlĂ©sĂ©ben.
Dr. Pusztai IldikĂł
(forrás: archĂvum
(Népszava – 021125)