Az Ă©rszűkĂĽlet vagy arterioszklerĂłzis a verĹ‘erek betegsĂ©ge. Gyakori elĹ‘fordulása miatt nĂ©pbetegsĂ©gnek számĂt. A kĂłrkĂ©p lĂ©nyege, hogy az alsĂł vĂ©gtag vĂ©rellátását biztosĂtĂł verĹ‘erek, más szĂłval artĂ©riák falán belĂĽl lerakĂłdĂł koleszterinkristályok fokozatosan beszűkĂtik a vĂ©ráram Ăştját. Ezáltal egyre kevesebb oxigĂ©ndĂşs vĂ©r jut a szövetekhez.
Eleinte ez általában nem okoz panaszt, mivel a beteg a mindennapi Ă©lete során nem terheli annyira a lábait, hogy a verőér teljes vĂ©rszállĂtĂł kapacitására szĂĽksĂ©ge lenne a szövetek oxigĂ©nigĂ©nyĂ©nek kielĂ©gĂtĂ©sĂ©hez.
Azonban a betegség előrehaladtával egyre kisebb fizikai terhelés hatására is megjelennek a panaszok. Jellemzője a séta közben, bizonyos táv megtétele után jelentkező lábikragörcs vagy az izomlázhoz hasonló combfájdalom, ami néhány perc pihenés után elmúlik (claudicatio intermittens). A séta folytatásakor azonban a fájdalom hasonló távolság után ismét jelentkezik, ami újabb megállásra készteti a beteget.
Gyakori, hogy a beteg hűvösnek Ă©rzi a lábát, zsibbadásra panaszkodik, esetleg a vĂ©gtag bĹ‘re sápadtabb. SĂşlyosabb esetben a vĂ©gtag lilásan elszĂnezĹ‘dött, Ă©s nem ritka az Ă©jszaka jelentkezĹ‘ nyugalmi fájdalom vagy az, hogy a beteg a kĂnjait Ăşgy enyhĂti, hogy lábát lĂłgatja, ezĂ©rt Ă©jszaka gyakran ĂĽlve alszik.
HasonlĂł, a terhelĂ©ssel, mozgással összefĂĽggĹ‘ fájdalom jelentkezhet gerinc- Ă©s ĂzĂĽleti megbetegedĂ©sek esetĂ©n is, ezĂ©rt a betegek egy rĂ©sze eleinte reumatolĂłgiai szakrendelĂ©sre kerĂĽl. A betegvizsgálat során egyszerű, gyors Ă©s fájdalmatlan mĂłdszerekkel az Ă©rszűkĂĽlet meglĂ©te nagy biztonsággal megállapĂthatĂł vagy kizárhatĂł.
ElĹ‘fordulhat azonban, hogy további vizsgálatokra, pĂ©ldául ultrahangvizsgálatra Ă©s Ă©rfestĂ©sre is szĂĽksĂ©g lehet. Az Ă©rfestĂ©s olyan röntgenvizsgálat, amikor kontrasztanyagot fecskendeznek az Ă©rbe, ami kirajzolja a vĂ©gtag verĹ‘ereit. Megmutatja a szűkĂĽletek Ă©s az Ă©relzárĂłdások helyĂ©t Ă©s azok nagyságát. Adott esetben a vizsgálat alkalmával a szűkĂĽlt szakaszokat egy, az Ă©rbe vezetett speciális ballonnal fel lehet tágĂtani, hosszabb-rövidebb idĹ‘re enyhĂtve ezzel a beteg panaszait.
A betegek nagy rĂ©szĂ©nĂ©l az idĹ‘ben felfedezett kĂłrfolyamat további romlása megfelelĹ‘ gyĂłgyszeres kezelĂ©s Ă©s Ă©letmĂłd-változtatás mellett jelentĹ‘sen lelassĂthatĂł, esetleg meg is állĂthatĂł. Nagyon fontos tudni azt, hogy ennek Ă©rdekĂ©ben a beteg saját maga teheti a legtöbbet.
Az elsĹ‘ Ă©s talán a legfontosabb lĂ©pĂ©s a dohányzás vĂ©gleges abbahagyása. A verőérbetegek több mint 80%-a erĹ‘s dohányos. Gyakoribb a betegsĂ©g elĹ‘fordulása a magas vĂ©rnyomásos, valamint a cukorbetegsĂ©gben Ă©s a zsĂranyagcsere-zavarban szenvedĹ‘k között. A vĂ©rnyomásĂ©rtĂ©k Ă©s a vĂ©rcukorszint rendszeres ellenĹ‘rzĂ©se Ă©s beállĂtása ezĂ©rt elengedhetetlenĂĽl szĂĽksĂ©ges, akárcsak a koleszterin- Ă©s trigliceridszint diĂ©tával, vagy ha az nem elegendĹ‘, akkor gyĂłgyszerekkel törtĂ©nĹ‘ normális Ă©rtĂ©kek között tartása. HasonlĂłan jĂłtĂ©kony hatásĂş a rendszeres sĂ©ta, a megtett Ăşt fokozatos növelĂ©sĂ©vel.
Ugyancsak fontos az érsebészeti rendeléseken történő rendszeres ellenőrzés, ami az érbetegeknél évente legalább 1-2 alkalommal indokolt, de fokozódó panaszok esetén nem szabad késlekedni a kontrollvizsgálaton történő megjelenéssel.
Bizonyos esetekben a beteg panaszai csak Ă©rműtĂ©ttel enyhĂthetĹ‘k. Ilyenkor a sebĂ©sz az elzárĂłdott vagy erĹ‘sen beszűkĂĽlt Ă©rszakaszt elzárĂł meszes lerakĂłdást eltávolĂtja vagy a beteg lábábĂłl kivett vĂ©nával, esetleg műanyag Ă©rrel hidalja át a nem működĹ‘ Ă©rszakaszt. A sikeres beavatkozást követĹ‘en lĂ©nyegesen csökkenhetnek a beteg panaszai, de a rendszeres kontrollt Ă©s az Ă©letmĂłd-változtatásra vonatkozĂł alapvetĹ‘ rendszabályok betartását ilyenkor sem szabad elhanyagolni.
Dr. Kökény Zoltán
forrás:archĂvum
(Patika Tükör – 000901)