A szĂvĂĽnk az egĂ©szsĂ©gĂĽnk központja, amelynek már egy kis meghibásodása is nagy hatással lehet teljes szervezetĂĽnkre.
Hazánkban kimagaslĂł azon betegek száma, akik Ă©rintettek valamilyen szĂv-Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sben, ezĂ©rt szeptember 29-Ă©n a SzĂv Világnapján a szĂv-Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek veszĂ©lyeire Ă©s egĂ©szsĂ©gĂĽnk megĹ‘rzĂ©sĂ©re hĂvják fel a figyelmĂĽnket.
SzĂvinfarktus, szĂvritmuszavar, szĂvelĂ©gtelensĂ©g, magas vĂ©rnyomás… NĂ©hány a leggyakoribb szĂv-Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek közĂĽl, amely Magyarországon közel 1 milliĂł embert Ă©rint. A betegek száma folyamatosan nĹ‘, pedig, ha idĹ‘ben lĂ©pĂĽnk, nĂ©hány Ă©letmĂłdbeli változtatással könnyen tehetĂĽnk a szĂvĂĽnk egĂ©szsĂ©géért, Ă©s csökkenthetjĂĽk olyan rizikĂłfaktorok kialakulását, amelyek sĂşlyos megbetegedĂ©sekhez vezethetnek.
Sokat tehetĂĽnk szĂvĂĽnkĂ©rt Ă©s egĂ©szsĂ©gĂĽnkĂ©rt, ha odafigyelĂĽnk az alábbi javaslatokra:
a dohányzás az egyik legfontosabb befolyásolhatĂł rizikĂłtĂ©nyezĹ‘ – a dohányzásrĂłl valĂł leszokás után már nĂ©hány hĂ©t mĂşlva Ă©rezhetĹ‘k annak pozitĂv hatásai!
- mozogjunk rendszeresen, minimum 30 percet naponta;
- fogyasszunk tápanyagban Ă©s rostokban gazdag Ă©teleket – mellĹ‘zzĂĽk a zsĂros, nehĂ©z fogásokat, egyĂĽnk sok zöldsĂ©get Ă©s gyĂĽmölcsöt;
- figyeljĂĽnk a testsĂşlyunkra;
- ellenőriztessük rendszeresen a koleszterinszintünket és a vérnyomásunkat;
- lehetőség szerint kerüljük a stresszt – próbáljunk meg minél több fizikai és szellemi kikapcsolódást beiktatni az életünkbe
Miért kell áttérni az egészséges életmódra és kizárni a rossz szokásokat?
Mert a szĂv-Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek fĹ‘ okozĂłi az Ă©letmĂłdbeli tĂ©nyezĹ‘k. A szĂvbetegsĂ©gek következtĂ©ben az ember fizikai teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©ge romlik, fáradĂ©kony, gyenge lesz, sĂşlyosabb esetben pedig Ă©lethosszig tartĂł ápolásra szorul Ă©s az Ă©letkilátásai is romlanak. Emellett a szĂv betegsĂ©gei számos szövĹ‘dmĂ©nyt, a stroke Ă©s a szĂvinfarktus mellett pĂ©ldául vesebetegsĂ©get is okozhatnak.
Változtatni azonban sosem kĂ©sĹ‘, mĂ©g akkor sem, ha már bekövetkezett a baj. Noha ekkor már gyĂłgyszeres kezelĂ©sre is szĂĽksĂ©g lehet, döntĹ‘ jelentĹ‘sĂ©gű marad az Ă©letmĂłd szerepe, a pozitĂv változás igĂ©nye, amit mi magunk tehetĂĽnk szĂvĂĽnk egĂ©szsĂ©géért. Sajnos ma Magyarországon jĂłval magasabb a szĂv-Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sben elhunytak száma, mint bármelyik más EU tagállamban.
ÉljĂĽnk egĂ©szsĂ©ges Ă©letet a szĂvĂĽnk Ă©rdekĂ©ben, Ă©s ne feledjĂĽk, a szĂvĂĽnk sosem pihen, gondoljunk rá minden nap!
További hasznos információkat találhatnak a megelőzésről a szivvelastrokeellen.hu weboldalon!