A KĂna társadalmi Ă©s gazdasági Ă©letĂ©re oly jellemzĹ‘ sajátos kettĹ‘ssĂ©g most a dohányáru Ă©rtĂ©kesĂtĂ©s szabályozásában Ă©s gyakorlatában is tetten Ă©rhetĹ‘.
UtĂłbb a forgalmazás Ă©s fogyasztás Ă©rdeke kerĂĽlt szembe azzal a KĂna által is aláĂrt nemzetközi egyezmĂ©nnyel, mely a csatlakozĂłkat az összes cigarettaautomata bevonására kötelezi. A távol-keleti nagyhatalom bizonyára meg is teszi ezt, de ebben az országban, ahol irdatlan mennyisĂ©gű fĂĽstölnivalĂł fogy, Ă©s az igĂ©ny kielĂ©gĂtĂ©séért a kincstárba közvetlenĂĽl befizetĹ‘ állami tulajdonĂş dohánymonopĂłlium a felelĹ‘s, mindez nem maradhat bĂĽntetlenĂĽl.
KĂnában Ă©vente több mint egymilliĂłan halnak meg közvetlenĂĽl a dohányzásra visszavezethetĹ‘ betegsĂ©gek következtĂ©ben. Ez a legkevĂ©sbĂ© sem zavarja a dohánygyárakat abban, hogy ne ösztökĂ©ljĂ©k a világon sehol másutt nem tapasztalhatĂł bizarr reklámkampánnyal a szenvedĂ©llyel már Ă©lĹ‘ket további, a vele mĂ©g nem Ă©lĹ‘ket minĂ©l hamarabbi vásárlásra.
A nĂ©pszerűsĂtĹ‘ szövegek elkĂ©pesztĹ‘ek: „A dohányzás megĹ‘rzi egĂ©szsĂ©gĂ©t, megvĂ©di Ă–nt a fekĂ©lybetegsĂ©gtĹ‘l, csökkenti a kockázatát a Parkinson-kĂłr kialakulásának, elkerĂĽlheti a szkizofrĂ©niát. ÉlĂ©nkĂti az agysejtek anyagcserĂ©jĂ©t, felfrissĂti gondolkodását, gyorsĂtja reakciĂłit, javĂtja munkája hatĂ©konyságát.”
A leplezetlen cigaretta propaganda a nikotin (tehát nem a dohány!) többnyire rövid távĂş, tĂĽneti hatásait illetĹ‘en bĂrhat nĂ©mi igazságtartalommal, de összessĂ©gĂ©ben – a közĂ©p- Ă©s hosszĂştávĂş hatások tekintetĂ©ben – egyĂ©rtelmű Ă©s minden lelkiismeretet nĂ©lkĂĽlözĹ‘ szembemenetelĂ©s a tudomány által már bizonyĂtott, unalomig ismert, mĂ©gsem elĂ©ggĂ© ismĂ©telhetĹ‘ tĂ©nnyel: a dohányzás sĂşlyosan károsĂtja egĂ©szsĂ©gĂ©t!
(–VBE–)