Gombákkal minden nap találkozunk, életünk részét képezik, de sajnos betegséget is tudnak okozni: pl. lábgombásodást, körömgombásodást. Kellemetlen, mások számára visszataszító betegség, ami csak kitartó gyógyszeres kezeléssel gyógyítható. Ha csupán esztétikai problémának tekintjük, és nem törődünk vele, akár életfogytig tartó kezelést igénylő betegséget – pl. ekcémát – is előidézhet.
A Magyarországon is tapasztalható nagyszámú gombás fertőződéseknek számos oka lehet. Egyik ilyen az antibiotikumok túlzott szedése vagy akár a vashiány is. A gombák igen nagy számban fordulnak elő környezetünkben, a ma ismert több százezer gombafaj közül kb. 200 okozhat megbetegedést.
Az egészséges ember bőre ellenáll a baktériumok, vírusok és gombák károsító hatásának, biológiai egyensúlyban él a környezettel. Az egyensúly felborulása – melyet akár a környezeti tényezők változása, akár a bőr védekezőképességének csökkenése okozhat – fogékonnyá teszi az embert a különböző kórokozókkal szemben, és így betegség, fertőzés alakulhat ki.
A gombák által okozott betegségeket két nagy csoportba oszthatjuk, egyrészt bőr-, másrészt úgynevezett szisztémás gombás megbetegedésekre. A bőrgombásodást (dermatomycosis) a bőrben, hajban, körömben, nyálkahártyákon megtelepedő gombák hozzák létre, a szisztémás mycosisok kórokozói a belső szerveket betegítik meg.
A szisztémás fertőzések egyik dimorf gombák okozta formája gyakran mutat jellegzetes földrajzi eloszlást. Például Észak-, Közép- és Dél-Amerikában, Afrikában az egyes gombás fertőzések járványt okozhatnak, mely a mi éghajlati viszonyaink között szerencsére alig fordul elő. Óvatosnak kell lenniük viszont a fertőzött területen turistáskodóknak.
A szisztémás gombás fertőzések másik csoportja elsősorban a csökkent védekezőképességű embereket fenyegeti, pl. az AIDS-eseket, a daganatellenes kezelésben részesülőket, a cukorbetegeket. A gombafertőzések közül nagy jelentőségű a candidiasis, ami – bőr- és nyálkahártyát, húgy-ivarszervrendszert érintő – helyi fertőzéseket és szisztémás betegségeket is okozhat.
A szisztémás candidiasis általában károsodott immunrendszerű betegekben alakul ki és nagyon sokféle, igen komoly tünettel járhat, pl. okozhat szívbelhártya-gyulladást, agyhártyagyulladást, vesemedence-gyulladást, szepszist (vérmérgezés), szemgolyót érintő betegséget, mely kezeletlenül halálhoz vezethet. A cryptococcosis nevű szisztémás gombás fertőzés is igen súlyos tünetekkel járhat, amely jellegzetesen az agyhártyára, illetve ritkábban a vesére, csontra és bőrre terjedhet, de okozhat tüdőelváltozásokat is, elsősorban csökkent védekezőképességű emberekben.
A gombás fertőzések megelőzéséért sokat tehetünk magunk is. Fontos a higiénés szabályok betartása, a kényelmes, jól szellőző, természetes alapanyagú ruhák, cipők viselése. Az izzadásra hajlamos egyének számára izzadáscsökkentő hintőporok, dezodorok használata javasolt. Fontos, hogy bőrünket rendszeresen átvizsgáljuk, és ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk orvoshoz.
forrás: archívum
(Népszava, 020624)