Bár az állkapocs különféle fejlődési, növekedési rendellenességei, gyulladásai, daganatai révén is panaszokat okozhat, jóval gyakoribbak a rágószerv működészavarából származó rendellenességek (fájdalom diszfunkciós szindróma).
A fogsorok zárĂłdási hibái, izomtĂłnus fokozĂłdásával járĂł stresszállapot, Ă©jszakai fogcsikorgatás következtĂ©ben kialakult működĂ©szavarok ĂzĂĽleti kopáshoz, igen fájdalmas Ă©s elĂ©gtelen rágáshoz ill. táplálkozáshoz vezetnek.
Tavaly először sikerült a chicagói Illinois egyetem kutatóinak növényi sejtből kitenyésztenie állkapocsprotézist. Az erdei tisztesfűből (Stachys silvatica) származó sejtek fejlődésének differenciálódási szakaszait vizsgálva találták meg azt a pontot, amelynél – megfelelő módon beavatkozva – a fejlődő sejtanyag (ill. szövet) megfelelő szilárdságra és rugalmasságra tesz szert.
UtĂłbbira egy gĂ©l halmazállapotĂş, fokozatosan megkemĂ©nyedĹ‘ anyagot vittek fel, majd az egĂ©szet ĂzĂĽleti fejecs mintájára formázták meg. A vizsgálatok szerint a megszilárdult mátrix kĂ©pes lesz az állkapocsĂzĂĽleti fejecs porcrĂ©teggel boritott csontszövetĂ©t helyettesiteni. RemĂ©ny van rá, hogy a mindennapi gyakorlatba törtĂ©nĹ‘ bevezetĂ©sĂ©re talán már idĂ©n sor kerĂĽlhet.
Az állkapocsĂzĂĽlet a szervezet egyik legbonyolultabb ĂzĂĽlete. Benne a tĂ©r több irányában görbĂĽlt mandibula ĂzesĂĽl a koponyával. A kĂ©toldali állkapocsĂzĂĽletben egymástĂłl fĂĽggetlenĂĽl nem mehet vĂ©gbe mozgás. Az ĂzĂĽletet a benne lĂ©vĹ‘ porckorong kĂ©t rĂ©szre osztja. A felsĹ‘ rĂ©szben az ĂzĂĽleti tok laza, a discus Ă©s a fejecs egyĂĽttesen siklĂł mozgást vĂ©gez. Az alsĂł rĂ©szben viszont a porckorong a fejecshez szorosan rögzĂĽl, igy csak szűk mozgást, pontosan forgĂł mozgást vĂ©gezhet. Az állkapocsĂzĂĽlet jellegzetessĂ©ge, hogy benne az Ăzfelszineket Ă©r-, Ă©s idegvĂ©gzĹ‘dĂ©sek nĂ©lkĂĽli rostos kötĹ‘szövet boritja.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász
(040126)