A Da Vinci XI robot segĂtsĂ©gĂ©vel vĂ©gzett beavatkozás május 24-Ă©n törtĂ©nt, a beteg, egy 68 Ă©ves nĹ‘ a műtĂ©tet követĹ‘ második napon elhagyhatta a klinikát, jĂłl van – közöltĂ©k.
A robotasszisztált sebĂ©szeti rendszerek elĹ‘nye, hogy a beavatkozások biztonságosabban, precĂzebben hajthatĂłk vĂ©gre, a betegek felĂ©pĂĽlĂ©se gyorsabb, Ăgy rövidebb idĹ‘t kell a klinikán tölteniĂĽk.
Magyarországon elsĹ‘kĂ©nt a Semmelweis Egyetemen indulhatott el a komplex robotsebĂ©szeti program, kiterjesztve az oktatásra, kutatásra Ă©s a gyĂłgyĂtásra is – Ărták.
A közlemĂ©ny idĂ©zi SzijártĂł Attilát, a sebĂ©szeti, transzplantáciĂłs Ă©s gasztroenterolĂłgiai klinika igazgatĂłját, aki elmondta, hogy a rendszer három fĹ‘ rĂ©szbĹ‘l áll: a beteggel a robot nĂ©gy karja Ă©rintkezik, az orvos pedig nem a beteg mellett áll, hanem a sebĂ©szi konzolnál ĂĽlve tart kapcsolatot a robottal, amelyet pedálokkal Ă©s joystickhoz hasonlĂł karokkal irányĂt. A technolĂłgia segĂtsĂ©gĂ©vel a sebĂ©sz három dimenziĂłban Ă©s legalább tĂzszeres nagyĂtásban látja a műtĂ©ti terĂĽletet. A Da Vinci rendszer harmadik pillĂ©re az Ăşgynevezett torony, amely tartalmazza azokat a fontos műszereket is, amelyek a műtĂ©t biztonságáért felelnek Ă©s pĂ©ldául a vĂ©rzĂ©st csillapĂtják – ismertette.
Az emberi csuklĂł mozgásterjedelme korlátozott, mĂg a Da Vinci-rendszer kĂ©pes akár 520 fokban is mozgatni a robotkarokat, ezáltal a testben olyan helyre is eljut, Ă©s olyan aprĂł mozdulatokra is kĂ©pes, amelyet egy nyitott műtĂ©t közben sem szabad kĂ©zzel, sem laparoszkĂłppal a sebĂ©sz nem tudna precĂzen kivitelezni – mondta SzijártĂł Attila.
Hozzátette: a jövĹ‘ben komplex onkolĂłgiai megbetegedĂ©seket tudunk majd sebĂ©szileg gyĂłgyĂtani ezzel a kĂ©szĂĽlĂ©kkel.
KitĂ©rtek arra is, hogy Magyarországon már kĂ©t intĂ©zmĂ©nyben is rendelkezĂ©sre áll egy-egy korábbi generáciĂłs technolĂłgia (DaVinci X), de a hasi sebĂ©szetben, az oktatásra, kutatásra Ă©s a gyĂłgyĂtásra is kiterjedĹ‘ összetett robotsebĂ©szeti program elindĂtásában a Semmelweis Egyetem ĂşttörĹ‘.
Merkely BĂ©la, az egyetem rektora jelezte: cĂ©ljuk a robotsebĂ©szetben jártas szakmai stáb Ă©pĂtĂ©se, valamint az egyetemen a robotsebĂ©szet teljes spektrumát gyakorolni, kutatni, oktatni. VárhatĂłan már a nyáron csaknem ötven Ăşj robotsebĂ©szeti műtĂ©tet el tudnak majd vĂ©gezni – fűzte hozzá.
A klinikán az Ăşj rendszert Ă©vente mintegy nĂ©gyszázszor használják majd – az általános sebĂ©szeti műtĂ©tek mellett – nĹ‘gyĂłgyászati, urolĂłgiai, fĂĽl-orr-gĂ©gĂ©szeti beavatkozásoknál is. A program rĂ©szekĂ©nt egyelĹ‘re tĂz sebĂ©sz szerez jártasságot a robotsebĂ©szetben.
(MTI)
EbbĹ‘l a robotbĂłl közel 6000 áll már szolgálatban a világon. ÉrtĂ©ke Ăşjonnan több mint 2 milliĂł dollár. A műtĂ©tek költsĂ©ge jĂłval magasabb, mint a hagyományos laparoszkĂłpos beavatkozásokĂ©, Ă©s minimál invazĂv körĂĽlmĂ©nyek között megmutatkozĂł elĹ‘nyeit – melyet a sebĂ©sz gyakorlata Ă©s ismeretei alapoznak meg –, valamint gazdaságosságát szakmai körökben is vitatják. (szerk.)