A nem csigolyatörések 90%-a elesés következménye. Az elesés a funkcionális hanyatlással függ össze. Ez az idős emberek esendővé válását jelzi, rokkantsághoz, az önellátás képességének elvesztéséhez vezethet.
Az elesĂ©sek iránti fokozott hajlamban szerepet játszĂł tĂ©nyezĹ‘k az izmok gyengesĂ©ge, az egyensĂşly romlása, a kognitĂv hanyatlás, a látás gyengĂĽlĂ©se, valamint a környezeti veszĂ©lyforrások, mint a rossz megvilágĂtás vagy az egyenetlen járĂłfelĂĽletek.
Napjainkban egyre inkább előtérbe kerül a D-vitamin pótlás, mint új stratégia az idős emberek elesésének megelőzése és az izomerő növelése érdekében.
A hatásmechanizmusrĂłl feltĂ©telezik, hogy az a D-vitaminnak a kalcium-anyagcserĂ©re kifejtett kedvezĹ‘ hatásán, valamint a kimutathatĂł, mĂ©rsĂ©kelt csontdenzitás-növekedĂ©sen alapul. A D-vitamin receptorai a legkĂĽlönbözĹ‘bb szövetekben, Ăgy az emberi izomban is megtalálhatĂłak. D-vitamin hiányban szenvedĹ‘knĂ©l az izomgyengesĂ©g már a csontvesztĂ©s tĂĽneteinek jelentkezĂ©se elĹ‘tt Ă©szlelhetĹ‘.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy mind az ambulánsan kezelt, mind a kĂłrházban fekvĹ‘ idĹ‘s emberek esetĂ©ben a D-vitamin (1 mikrogramm/nap) három hĂłnapi tartĂł adása hatására nĹ‘tt a gyorsan kontrahálĂł izomrostok száma Ă©s az izom átmĂ©rĹ‘je (a combkörfogat növekedĂ©se által is jelzetten), melyet az izomműködĂ©s javulása is kĂsĂ©rt, pĂ©ldául csökkent a felöltözĂ©shez szĂĽksĂ©ges idĹ‘, meghosszabbodott a járás lengĹ‘fázisa (csökkent a támaszkodási fázishoz szĂĽksĂ©ges idĹ‘), vĂ©gezetĂĽl – Ă©s ez a lĂ©nyeg – a kezelĂ©st követĹ‘ egy Ă©ves periĂłdusban szignifikánsan csökkent az elesĂ©sek száma.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár
A csontritkulásrĂłl Ărt cikkĂĽnket itt olvashatják.