Több millió élősködő pete környezetünkben nap mint nap.
A kutyák ürüléke milliónyi olyan élősködőt (parazitát) tartalmaz, melyek az emberre is veszélyes fertőzéseket terjesztenek. Az ilyen, állatról emberre terjedő megbetegedések a parazitás zoonózisok közé tartoznak.
A három hónaposnál fiatalabb kölyökkutyák majdnem 100%-a fertőzött orsóféreggel. Egy hazai felmérés szerint három kezeletlen kutyából legalább egy ürülékében kimutathatók a féregpeték.
parazita
Az 1857 május 13-án Indiában született orvos édesapja az angol hadsereg tábornoka volt. Tanulmányai befejezése után rövid ideig polgári hajóorvosként működött, majd részt vett a burmai háborúban.
Harminc évesen hagyta el Indiát és Londonba költözött. Hamar elkötelezte magát a kutatással, szűkebben a mai szemmel akkor még csupán gyerekcipőben járó mikrobiológiával.
Az álomkór fertőző betegség, kétféle kórokozója (gambiai és rodéziai*) a cecelegyek szúrásával terjed. Afrika Szahara alatti összes trópusi területén előfordul. A fertőzés következtében évente 5-6 ezer ember hal meg.
A megelőzés nehéz. Segít a testet a lehető legnagyobb felületen fedő ruházat, a szúnyogháló alkalmazása. Megbízható riasztószer a mai napig nem áll rendelkezésre.
Ebben a fertőző betegségben az emberi szervezet az Echinococcus féreg lárváinak eltartására és szaporítására korlátozódik.
A végállomás a kutyák vékonybele, ahol a parazita már kifejlődött galandféregként keseríti meg hordozója mindennapjait.
A kutyák székletével ürülő peték a tényleges köztigazdáknak számító növényevő állatokba kerülnek, melyek lárvákkal tűzdelt húsa nyilván nem egy egészséges étel (főleg ha nem sütik, főzik meg jól), de maga az ember többnyire a kutya székletével ürülő peték lenyelése miatt fertőződik.
Sokan vannak, akik sikítófrászt kapnak, ha egy állat a közelükbe kerül. Pedig nem kell tartani a betegségektől, ha háztartásunkban élő állatainkon elvégezzük a megfelelő tisztasági és egészségügyi teendőket – közölte dr. Vári Zoltán állatorvos. A szakértő szerint igen fontosak a kötelező és az ajánlott oltások, nem csak az állat, hanem a gazdák számára is, mivel így megelőzhetőek a fertőzések.
A háziállatok sok örömet adnak, a gyermeket felelősségtudatra, kötelezettség-vállalásra, áldozatkészségre nevelik. Egyedülállónak, idős embernek társat, gondoskodási lehetőséget, szinte családtagot jelent egy hűséges kutya, de még macska is kitölthet űrt és szeretni lehet.
A háziállatoktól kapható bőrbajok elsősorban a fiatal korosztály érintik.
Háziállatoktól kapható fertőzések
A háziállatok sok örömet adnak, a gyermeket felelősségtudatra, kötelezettségvállalásra, áldozatkészségre nevelik. Egyedülállónak, idős embernek társat, gondoskodási lehetőséget, szinte családtagot jelent egy hűséges kutya, de még macska is kitölthet űrt és szeretni lehet. A háziállatoktól kapható bőrbajok elsősorban a fiatal korosztály érintik.
Milyen bőrfolyamatra számíthatunk, ha macska, kutya van a családban?
A légiósbetegség nem újdonság, mégis, ezen a nyáron szinte ez a baj uralta a híreket. A világ minden tájáról érkeztek jelentések újabb és újabb esetekről. Magyarországon egyébként már 1998 óta kötelezően bejelentendő betegség a legionellózis, amely kórt a különböző légtechnikai berendezéseknek köszönhetünk.
A légiósbetegség 1976-ban kapta különös nevét, amikor az amerikai veterán szervezet nagygyűlést tartott egy philadelphiai szállodában, ahol az azóta Legionella pneumophilia néven ismertté vált baktérium az épület klímaberendezésén keresztül került nagy mennyiségben a levegőbe.
Súlyos következmények
A Chlamydiásis a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség.
A világon 400 millió fertőzöttet tartanak nyilván és évente 90 millió új fertőzöttet regisztrálnak. Európában évente 3 millió új beteget észlelnek. Magyarországon a lakosság 30 százalékának fertőzöttségéről tudunk, ez azonban nem megbízható adat, mert hazánkban nincs rutinszerű szűrés.
Szexuális úton terjedő betegségnek azokat a fertőző betegségeket nevezzük, melyek leggyakrabban nemi úton terjednek. Korábban öt betegséget soroltak ide: a szifiliszt, a gonorreát, a lágyfekélyt, a limfogranuloma venereumot és a granuloma inguinalét.
Jobb félni mint...
Kivételesen nem a napszúrásról, még csak nem is a szúnyogokról van szó. Hanem azokról a különféle betegségek elleni kötelező védőoltásokról, melyeket régen csak azon "szerencsések" kaptak meg, akik Tengizbe vagy valamely közel-keleti ország épülő olajkútjaihoz mentek dolgozni. Ma azonban már sokan megengedhetik maguknak az egzotikus utakat. Ám ami a plakátokról lemarad, az bizony komoly meglepetést okozhat a gyanútlan turistának.
Vörös szemmel
A kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya (conjuctiva) a szemhéj belső felszínét és a szemgolyót borító laza, a szem mozgásait követő nyálkahártya. A szemhéjak belső élén ered és feszesen tapad a szaruhártya szélén, a limbusban. Eredési és tapadási pontjait kivéve alapjáról könnyen elmozdítható. A szemhéjat borító tarsalis és a szemgolyót borító bulbaris kötőhártya találkozásánál egy zsákszerű áthajlás található. A kötőhártya egészséges szemen halvány, sima, csillogó. Kóros esetben bővérűség, vérzés, ödéma következhet be.
Sztracsatella vagy szalmonella? - ételfertőzésekről, mérgezésekről mindenkinek
Ami az egyik embernek táplálék, az a másik embernek keserű méreg (Lucretius i.e. 95-55). A táplálékfogyasztással kapcsolatos kellemetlen reakció kialakulása régóta ismert. Már Hippokratész is megfigyelte, hogy az arra érzékeny embereknél sajtfogyasztást követően fejfájás jelentkezik.
