VĂ©r. ÉlĂ©nkvörös, enyhĂ©n sĂłs Ăzű, kissĂ© nyĂşlĂłs, nem átlátszĂł folyadĂ©k. A szervezetben levĹ‘ teljes vĂ©rmennyisĂ©g 5-6 liter, Ăgy körĂĽlbelĂĽl a testsĂşly tizenharmad rĂ©szĂ©t teszi ki.
VĂ©rt adni annyi, mint Ă©letet adni. Ha egĂ©szen pontosak akarunk lenni, három Ă©letet, mert egy egysĂ©gnyi levett vĂ©rbĹ‘l három vĂ©rkĂ©szĂtmĂ©ny kĂ©szĂĽl.
Magyarországon 1939 Ăłta a Magyar Vöröskereszt szervezi a tĂ©rĂtĂ©smentes vĂ©radást. Ahhoz, hogy biztonságos legyen az itthoni vĂ©rellátás, Ă©vente 500.000 egysĂ©g vĂ©rre van szĂĽksĂ©g. 1 egysĂ©g = 4,5 deciliter vĂ©r.
Mi történik véradáskor?
- A szemĂ©lyi adatok megadása után egy kĂ©rdĹ‘Ăvet kell kitölteni az egĂ©szsĂ©gi állapotrĂłl.
- El kell kortyolgatni 1-2 pohár teát, hogy a leadandó vért előre pótolni tudjuk.
- Laboratóriumi és orvosi vizsgálat következik, melynek során megmérik a vérnyomást és egy egyszerű vizsgálattal az is kiderül, nem vagyunk-e vérszegények.
- Megkezdődik a vérvétel. Egy kényelmes ágy, egy apró szúrás és néhány perc. Utána még pihenjünk öt percet.
- Következhet az uzsonna. Erre azért van szükség, hogy legyen elég kalória a szervezetben a vér újratermeléséhez.
- A steril zsákokba összegyűjtött vér az Országos Vérellátó Szolgálathoz kerül, itt dolgozzák fel, de előtte természetesen megtörténik a vér vizsgálata is (HIV-szűrés, hepatitiszszűrés stb.).
Minden egészséges 18 és 65 év közötti személy adhat vért, a nők évente háromszor, a férfiak ötször. Vannak azonban kizáró okok, melyek esetén nem lehet részt venni a véradáson.
- Testékszer vagy tetoválás, ha egy éven belül került a testünkre.
- KrĂłnikus szervi betegsĂ©g – szĂv-, tĂĽdĹ‘-, máj- vesebetegsĂ©gek, epilepszia, cukorbetegsĂ©g, magas vĂ©rnyomás stb.
- Felső légúti hurutos betegségek, lázas állapot.
- Gyógyszerszedés (antibiotikum szedése 3-4 héten belül). Fogamzásgátló szedése nem kizáró ok.
- Tüneteket okozó allergiás állapot, allergia ellen szedett gyógyszer.
- Nagyobb műtét esetén 1 év, kisebb műtét után 3 hónap.
- Fiatal nőknél a menzesz első 3 napja.
- IntravĂ©nás kábĂtĂłszerezĂ©s.
Gyakori partnerváltás, óvszer nélküli, alkalmi kapcsolatok.
A, B, AB, 0
Ha mĂ©g nem tudtuk volna, vĂ©radáskor az is kiderĂĽl, milyen vĂ©rcsoporthoz tartozunk. Magyarországon az A vĂ©rcsoport a leggyakoribb – a lakosság 44 százalĂ©ka –, ezt követi a 0-s Ă©s a B vĂ©rcsoport, a legkevesebb – 8 százalĂ©k – AB vĂ©rcsoportbĂłl van. A vĂ©rcsoportok megkĂĽlönböztetĂ©se azĂ©rt fontos, mert nem mindenki adhat Ă©s nem mindenki kaphat mindenkitĹ‘l vĂ©rt. Pontosabban a 0-s csoportba tartĂłzĂłk általános vĂ©radĂłknak tekinthetĹ‘k, mivel mindenkinek adhatnak vĂ©rt, viszont csak a saját vĂ©rcsoport-társaik segĂthetnek nekik, ha baj van. A legszerencsĂ©sebbek az AB csoportba tartozĂłk, hiszen Ĺ‘k mindenkitĹ‘l kaphatnak, viszont csak AB csoportĂşaknak adhatnak vĂ©rt. Az A Ă©s B csoportba tartozĂłk a saját Ă©s az AB csoportĂşaknak adhatnak vĂ©rt, kapniuk pedig csak a saját Ă©s a 0-s vĂ©rcsoportĂşaktĂłl szabad.
EzenkĂvĂĽl megkĂĽlönböztetĂĽnk mĂ©g – többek között – Rh negatĂv Ă©s Rh pozitĂv csoportot is, amit szintĂ©n figyelembe kell venni vĂ©radás esetĂ©n.
Félelemre semmi ok
Maga a vĂ©radás teljesen fájdalommentes, egy aprĂł szĂşráson kĂvĂĽl semmit sem lehet Ă©rezni. A vĂ©rvĂ©telhez szĂĽksĂ©ges eszközök sterilek, a tű Ă©s a fecskendĹ‘ egyszerhasználatos. Az esetlegesen fellĂ©pĹ‘, átmeneti gyengesĂ©g a rövid pihenĹ‘ Ă©s az Ă©tkezĂ©s után elmĂşlik, Ăgy semmi sem akadályozza, hogy folytassuk napi teendĹ‘inket.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050105)