A karĂĄcsonyi sĂŒtĂ©s-fĆzĂ©st, nagytakarĂtĂĄst követĆen szomszĂ©dasszonyom, Piroska, fĂĄjdalmas arckifejezĂ©ssel csöngetett be hozzĂĄnk.
â CsinĂĄlj mĂĄr velem valamint, mert Ășgy fĂĄj a jobb kezem, hogy majd megĆrĂŒlök, ha Ă©jszaka megmozdĂtom, rögtön felĂ©bredek a fĂĄjdalomtĂłl. SzabadsĂĄgot vettem ki az ĂŒnnepekre, Ă©s most hasznĂĄlhatatlan vagyok.
Mozgatom jobb kezĂ©nek nagyujjĂĄt, melyre jelentĆs fĂĄjdalmat jelzett az alkarjĂĄn. Ugyanitt enyhe duzzanat is Ă©szlelhetĆ volt.
â Ne fĂ©lj â mondtam â nem halĂĄlos. â TĂșlerĆltetted a kezedet, ĂnhĂŒvelygyulladĂĄsod van.
â Ezt mondta a hĂĄzmester is â ragyogott fel az arca â meg azt, hogy kĂĄposztalevelet Ă©s paradicsomot tegyek rĂĄ. A lĂĄnyom is ezzel a kĂłrsĂĄggal bajlĂłdott egĂ©sz nyĂĄron, amikor az iskolai szĂŒnetben fagylaltot ĂĄrult. Ha mĂĄr reumatolĂłgus a szomszĂ©dom, mesĂ©ld el nekem, mi ez, valami csalĂĄdi ĂĄtok?
â SzĂł sincs rĂłla â feleltem, s megkezdtem tudomĂĄnyos felvilĂĄgosĂtĂł elĆadĂĄsomat...
ĂsszefoglalĂł nĂ©ven a lĂĄgyrĂ©sz reumatizmusnak nevezett kĂłrkĂ©pek csoportjĂĄba sorolhatĂł. Ide tartoznak az inak, ĂnhĂŒvelyek, nyĂĄktömlĆk, szalagok, izmok, bĆnyĂ©k legtöbbször tĂșlerĆltetĂ©s következtĂ©ben kialakulĂł betegsĂ©gei. A tĂșlerĆltetĂ©s, mint leggyakoribb kivĂĄltĂł ok, kĂŒlönösen igaz az ĂnhĂŒvelygyulladĂĄsokra. Leggyakrabban az alkaron, az ujjak feszĂtĆinek ĂnhĂŒvelyĂ©n fordul elĆ.
VizsgĂĄlatkor, mely kivĂ©teles esetektĆl eltekintve egyszerƱ fizikĂĄlis vizsgĂĄlat, a pĂĄciens fĂĄjdalomrĂłl szĂĄmol be, helyileg nyomĂĄsĂ©rzĂ©kenysĂ©get Ă©szlelhet, esetleg duzzanatot tapinthatunk. Ha a gyulladĂĄsos savĂł elhanyagolhatĂł, mozgatĂĄskor a kĂ©pletek közti Ă©rintkezĂ©st hĂłropogĂĄs-szerƱ dörzsölĂ©s kĂsĂ©ri, melyet tapintĂĄskor jĂłl Ă©rzĂ©kelhetĂŒnk. A beteg Ă©rintett kezĂ©t ĂŒgyetlennek Ă©rzi, mozgĂĄskorlĂĄtozottsĂĄg alakul ki, jelentĆs fĂĄjdalom kĂsĂ©retĂ©ben.
Nem ritka az ĂnhĂŒvelygyulladĂĄsnak az a speciĂĄlis formĂĄja sem, amit talĂĄlĂłan pattanĂł ujjnak hĂvunk. Ilyenkor az Ă©rintett ujj tenyĂ©ri felszĂnĂ©nĂ©l a beteg behajlĂtĂĄskor mĂ©g alig Ă©rez fĂĄjdalmat, de a pattanĂĄssal kĂsĂ©rt kiegyenesĂtĂ©st sokszor csak a mĂĄsik kĂ©z segĂtsĂ©gĂ©vel tudja megoldani. Az ok ilyenkor a gyulladĂĄs következtĂ©ben lĂ©trejövĆ csomĂłs megvastagodĂĄs az Ănon. Az erĆs hajlĂtĂł izom ugyan mĂ©g ĂĄtsegĂti a csomĂłt az ĂnhĂŒvelyen, de a gyengĂ©bb feszĂtĆk erre mĂĄr nem kĂ©pesek.
Mit kell tenni ĂnhĂŒvelygyulladĂĄs esetĂ©n?
Akut esetben (lĂĄsd szomszĂ©dasszony) legfontosabb a nyugalomba helyezĂ©s, melyet gipszsĂnnel, ma mĂĄr hĆre lĂĄgyulĂł mƱanyag sĂnnel, ezek hiĂĄnyĂĄban rugalmas pĂłlyĂĄval Ă©rhetĂŒnk el. Az esetek tĂșlnyomĂł többsĂ©gĂ©ben elĂ©g szokott lenni az 1-2 hetes gyĂłgyszerszedĂ©s (Ășn. nem-szteroid gyulladĂĄscsökkentĆ gyĂłgyszerek), Ă©s egyidejƱleg ugyanezen hatĂłanyagok kenĆcs- ill. zselĂ©formĂĄban valĂł alkalmazĂĄsa. RitkĂĄn helyileg szteroid injekciĂł is szĂŒksĂ©gessĂ© vĂĄlhat, melyet minden esetben csak szakorvos adjon be!
Hasznos tovĂĄbbĂĄ, valamint a beteg szĂĄmĂĄra szubjektĂve is kedvezĆ hatĂĄsĂș a kenĆcsökön kĂvĂŒl a gyulladĂĄscsökkentĆ borogatĂĄs alkalmazĂĄsa. A rögzĂtĆ sĂn eltĂĄvolĂtĂĄsa utĂĄn cĂ©lszerƱ mĂ©g a nĂ©hĂĄny hetes kĂmĂ©let. Ha a betegsĂ©g krĂłnikussĂĄ vĂĄlik, legfontosabb a kivĂĄltĂł ok megszĂŒntetĂ©se, egyĂ©b betegsĂ©g kizĂĄrĂĄsa (TBC, pikkelysömör vagy sokĂzĂŒleti gyulladĂĄs).
Ha tĂșlerĆltetĂ©s a kivĂĄltĂł ok, azt cĂ©lszerƱ megszĂŒntetni, ha a felsorolt egyĂ©b betegsĂ©gek valamelyike, akkor az alapbetegsĂ©g hatĂĄrozza meg a tovĂĄbbi teendĆt. A tĂșlerĆltetĂ©s megszĂŒntetĂ©sĂ©n kĂvĂŒl â szokvĂĄnyos esetben â ilyenkor mĂĄr mĂ©rlegelni lehet terĂĄpiĂĄs röntgen besugĂĄrzĂĄs alkalmazĂĄsĂĄt, vagy Ă©ppen valamelyik fizikoterĂĄpiĂĄs kezelĂ©s alkalmazĂĄsĂĄt.
A fentiekben emlĂtett pattanĂł ujjnĂĄl kis sebĂ©szeti beavatkozĂĄs is szĂŒksĂ©gessĂ© vĂĄlhat, melyet ambulĂĄns kezelĂ©s keretĂ©ben is elvĂ©geznek.
Dr. Bors Katalin
forrĂĄs: archĂvum
(Patika TĂŒkör â 000102)