– Széken terpeszülés, teljes talppal a talajon támaszkodik, kézzel a bokákat átfogja, hátat ellazítja. Minél tovább tartsa meg egyenletes légzéssel.
– Támlás széken ülve egyik lábat a székre teszi, kezeket tarkón átkulcsolja. Belégzéskor a mellkast a széktámla felett lassan hátrafelé nyújtja, kilégzésre ellazít.
– Guggolótámasz, fejet vállat a két térd közé hajlítani, sarkat, tenyeret a talajon tartani. Lassú térdnyújtással a feneket megemelni, hátat egyenesíteni, arccal lefelé tekinteni. Teljes térdnyújtás a talp- és tenyértámasz megtartásával, a hát kiegyenesítésével.
– Térdelő állás, jobb lábbal előre lép, kezeket a jobb térdre teszi. A medencét a jobb láb felé tolja, amíg a bal comb elülső része feszülni kezd. Húsz mp-ig tart, majd még egy picit tovább próbálja tolni. Lábcsere.
– Négykézláb helyzet, arccal lefelé tekint. A törzs alatt összeérinti a jobb könyököt és bal térdet, majd vízszintesen a kart előre, a lábat hátra nyújt és visszateszi a talajra. Végtagcsere.
– Hason fekvés, homlok a talajon, tenyértámasz a váll alatt. Lassú könyöknyújtás. Többször folyamatosan leereszkedik és felemelkedik, közben a hát- és csípőkörüli izmokat ellazítja; csak karizmokkal dolgozik. A hasat a lehető legmélyebbre engedi.
– Háton fekvés, lábak talpon, kezek test mellett. Fejet megemel, bal kezét a jobb térdére teszi, majd egymással szemben erősen nyomja a levegőben megtartva (a kezét a térdébe, a térdét a kezébe). 15 mp-ig tartja a feszítést, majd leteszi. Oldalcsere.
– Előző kiindulóhelyzet. A légzés ritmusára váltogatva leszorítja a derekat kilégzéskor, a vállat belégzéskor.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár