A szem fénytörési hibáiból eredő homályos látást különböző optikai eszközökkel (szemüveg, távcsőszemüveg, kontaktlencse) lehet korrigálni.
A kontaktlencse – amelyet közvetlenĂĽl a szemgolyĂł elĂĽlsĹ‘ felszĂnĂ©re helyeznek – nĂ©pszerűsĂ©gĂ©nek magyarázata az, hogy teljesebb látásĂ©lessĂ©get biztosĂt (mĂ©g nagy dioptriák esetĂ©ben is) mint a szemĂĽveg.
Kontaktlencse esetĂ©ben nem Ă©rvĂ©nyesĂĽl a szemĂĽveglencsĂ©k szĂ©li torzĂtĂł (prizmás) hatása, Ă©s a szemfenĂ©ken keletkezĹ‘ kĂ©p nagyságát sem befolyásolja, Ăgy a kĂ©t szem közötti jelentĹ‘s dioptriakĂĽlönbsĂ©g is korrigálhatĂł vele. ViselĂ©se közben nem jelentkezik a szemĂĽvegkeret látĂłteret szűkĂtĹ‘ hatása, nem párásodik be, gyakorlatilag láthatatlan. Egyes speciális esetekben (szemĂĽvegkeret anyagára kialakult allergia, fĂĽlkagylĂł rendellenessĂ©gei, bizonyos szembetegsĂ©gek stb.), amikor a szemĂĽveg viselĂ©se lehetetlen, a kontaktlencse a választandĂł látásjavĂtĂł eszköz.
Nyilvánvaló előnyei mellett azonban vannak viselésének bizonyos korlátai is.
- Alapvető, hogy a páciens motivált legyen (hiszen akarata ellenére senkinek nem lehet kontaktlencsét illeszteni), és rendelkezzen némi kézügyességgel a kontaktlencse felhelyezéséhez és levételéhez.
- Ugyanilyen fontos a páciens személyi higiénéje, mert a kontaktlencse gondozást, ápolást igényel, ami egy magára igénytelen személytől nem várható el.
- A kontaktlencse viselése a szemüvegnél kissé hosszabb megszokási idővel jár.
Kontaktlencse előtt...
Ha valaki kontaklencsĂ©t szeretne viselni, elĹ‘bb egy rĂ©szletes szemĂ©szeti vizsgálaton kell átesnie. A vizsgálĂł meghatározza a szĂĽksĂ©ges erĹ‘ssĂ©get (dioptriát) Ă©s görbĂĽletet, biomikroszkĂłppal átnĂ©zi Ă©s megĂtĂ©li a szemhĂ©jak, a kötĹ‘hártya, szaruhártya állapotát, a könnyfilm stabilitását, szĂĽksĂ©g esetĂ©n mĂ©ri a könnytermelĂ©s mĂ©rtĂ©kĂ©t. Ezután törtĂ©nik a páciens igĂ©nyeinek Ă©s állapotának megfelelĹ‘ kontaktlencse kiválasztása Ă©s felprĂłbálása. PrĂłba után, az ellenĹ‘rzĹ‘ vizsgálat során azt nĂ©zzĂĽk meg, hogy a lencse jĂłl illeszkedik-e a szemre.
Nem jĂł!
- Szoros illesztĂ©s: a lencse nem mozog, nehezen távolĂthatĂł el, szárazságĂ©rzĂ©st, szaruhártya-ödĂ©mát, felszĂni keringĂ©si zavart okoz.
- Laza illesztés: a lencse csúszkál, kiesik, idegentest-érzéssel, irritációval jár.
Azt is ellenĹ‘rizzĂĽk, hogy megfelelĹ‘-e a korrekciĂł: elĂ©g Ă©lesen lát-e a páciens, vagy esetleg "tĂşlkorrigált". Ezután következik a kezelĂ©s, az ápolás, a lencse levĂ©telĂ©nek, felhelyezĂ©sĂ©nek betanĂtása, ellenĹ‘rzĂ©se.
A kontaktlencseviselőknek rendszeres szemészeti kontrollon kell részt venni (panasz esetén azonnal, egyébként félévente), mert a túlhordásból eredő problémák kezdetben nem okoznak panaszt, csak biomikroszkópiával észlelhetők.
Az ápolás szabályai
A hagyományos – egyre inkább visszaszorulĂł – kemĂ©ny Ă©s az azt kiváltĂł Ăşn. fĂ©lkemĂ©ny, gázpermeabilis kontaktlencsĂ©k ápolása egyszerűbb. Több gondosságot igĂ©nyelnek a lágy lencsĂ©k. Alapszabály azonban mindenfĂ©le lencsĂ©nĂ©l, hogy mielĹ‘tt hozzányĂşlnánk, alaposan mossunk kezet! Egyetlen kivĂ©tel van: ha valami beleesett a szemĂĽnkbe, olyankor inkább kĂ©zmosás nĂ©lkĂĽl vegyĂĽk ki a lencsĂ©t, mert az Ăgy szembe jutĂł kĂłrokozĂłk kisebb problĂ©mát okoznak, mint a lencse alá szorult idegentest.
A napi ápolás során a szembĹ‘l kivett kontaktlencsĂ©t le kell mosni, öblĂteni a megfelelĹ‘, speciálisan lágy vagy kemĂ©ny kontaktlencsĂ©hez kifejlesztett tisztĂtĂłfolyadĂ©kkal, majd a szintĂ©n speciális tárolĂł folyadĂ©kban kell tárolni. Az Ăşjabb ápolĂłszerek tisztĂtásra Ă©s tárolásra egyaránt alkalmasak.
A kontaktlencse felszĂnĂ©n a leggondosabb ápolás mellett is marad nĂ©mi – könnybĹ‘l kicsapĂłdott – fehĂ©rje, szĂ©nhidrát, ami kezdetben elhanyagolhatĂł, de hosszĂş távon "mohapárna"-szerű felrakĂłdások kialakulásához vezethet. Ez a szem felszĂnĂ©n mindig meglĂ©vĹ‘ csekĂ©ly számĂş baktĂ©rium felszaporodásának, fertĹ‘zĂ©sek fellobbanásának lehetĹ‘sĂ©gĂ©t hordozza. Emiatt fontos az Ăşn. fehĂ©rjeoldás.
A felrakĂłdások kialakulásának annál kisebb az esĂ©lye, minĂ©l rövidebb a lencse hordási ideje. EbbĹ‘l a szempontbĂłl egyĂ©rtelműen az egyszer használatos lencsĂ©k a leghigiĂ©nikusabbak. (Ezt követik a heti, kĂ©theti Ă©s havi, ill. 3 havi cserĂ©jű lencsĂ©k.) 3 havi vagy annál ritkább cserĂ©jű lencsĂ©k esetĂ©n fontos, hogy havonta egyszer enzimatikus fehĂ©rjeoldást vĂ©gezzĂĽnk fehĂ©rjeoldĂł tabletták segĂtsĂ©gĂ©vel.
Vannak esetek (száraz szem szindrĂłma, szeles-huzatos környezet, monitoros munkahely, lĂ©gkondicionálĂł), amikor a szem a kontaktlencse alatt kiszárad, viselĂ©se kĂ©nyelmetlennĂ© válik. Ilyenkor a megfelelĹ‘ komfortĂ©rzet miatt szĂĽksĂ©g lehet a szem nedvesĂtĂ©sĂ©re. Erre a tisztĂtĂł-tárolĂł folyadĂ©k alkalmatlan, erre műkönnyet kell használni. A kontaktlencse forgalmazĂłknál kaphatĂł nedvesĂtĹ‘ szemcseppek bármelyike megfelelĹ‘. A gyĂłgyszertárakban kaphatĂł műkönnyek olyan adalĂ©kanyagokat tartalmaznak, amelyek beĂ©pĂĽlve a lencse anyagába károsĂtják azt, ezĂ©rt ilyeneket ne használjon, ha a lencse a szemĂ©ben van!
A kontaktlencse-viselés esetleges szövődményei
- A leggyakoribbak a nem megfelelĹ‘ ápolásbĂłl eredĹ‘ gyulladások, fĹ‘leg vĂrusos, ritkábban bakteriális, esetleg gombás fertĹ‘zĂ©sek. UtĂłbbi a kontaktlencsĂ©t viselĹ‘k esetĂ©ben gyakoribb, mint a lencsĂ©t nem viselĹ‘k között, kezelĂ©se nem megoldott, ezĂ©rt kĂĽlönösen fontos a megelĹ‘zĂ©s.
- Gyakran okoz szövődményt a túlhordás, amely főleg a lágy lencsét viselőknél figyelhető meg.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő ápolás, a viselési- és hordási idők betartásának, valamint a rendszeres szemészeti ellenőrzésnek a fontosságát.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050205)