Kullancskalauz – 2. rĂ©sz

Szeptemberben megjelenik az Ășj kullancsgenerĂĄciĂł. A hĂłnapokkal korĂĄbban lepetĂ©zett nƑstĂ©nykullancsok pusztulĂĄsa utĂĄn a kullancspetĂ©k elkezdtĂ©k egyedfejlƑdĂ©sĂŒket. Az optimĂĄlis idƑjĂĄrĂĄsnak köszönhetƑen a petĂ©kbƑl kikelƑ hatlĂĄbĂș kullancslĂĄrvĂĄk a talaj ĂŒregeiben Ă©lƑ kisrĂĄgcsĂĄlĂłk fiĂłkĂĄin szĂ­vjĂĄk meg magukat vĂ©rrel. A lĂĄrvĂĄk gĂșnyĂĄja ezutĂĄn felreped Ă©s kilĂ©p belƑlĂŒk a nyolclĂĄbĂș kullancsnimfa, mely az erdei ĂĄllatokon szĂ­vja meg magĂĄt vĂ©rrel, s tovĂĄbbfejlƑdĂ©s utĂĄn "bƑrĂ©bƑl" kilĂ©pve mĂĄr kifejlett nƑstĂ©ny-, vagy hĂ­mkullanccsĂĄ lesz.

Az egyedfejlƑdĂ©si ĂĄllomĂĄsokon, az erdei vadakbĂłl szĂ­vott vĂ©rrel "veszik magukhoz" a kĂłrokozĂł mikroorganizmusokat Ă©s oltjĂĄk a következƑ ĂĄldozatukba. A hĂĄziĂĄllat Ă©s az ember megfertƑzĂ©se azon mĂșlik, hogy az adott földrajzi rĂ©giĂłban az erdei ĂĄllatok körĂ©ben milyen kullancs terjesztette betegsĂ©g honos, mert annak a kĂłrokozĂłjĂĄt oltja tovĂĄbb a kedvenc hĂĄziĂĄllatba, vagy az emberbe.

A kullancs leggyakrabban a szĂșrĂĄsĂĄval (nyĂĄlĂĄval) fertƑz. Ám a kullancs mĂĄs fertƑzĂ©si technikĂĄkkal is rendelkezik.

A kullancs szĂ©kletĂ©ben is vannak kĂłrokozĂłk. A szĂ©klet beszĂĄradĂĄsa utĂĄn az felporzik, s Ă­gy a közelben lĂ©vƑ ĂĄllat Ă©s ember lĂ©gĂști fertƑzƑdĂ©st szenved. A bƑrsebbe kerĂŒlt szĂ©klet is fertƑz.

Az elhalt kullancs testĂ©ben Ă©lve maradnak a kĂłrokozĂłk Ă©s a tetem porladĂĄsa utĂĄn is megvan a szĂ©klet hez hasonlĂłan a belĂ©gzĂ©ses fertƑzƑdĂ©s lehetƑsĂ©ge.

A kullancs terjesztette kĂłrokozĂłkkal fertƑzött erdei ĂĄllatok szennyezik a növĂ©nyzetet Ă©s a termĂ©szetes vizeket, ahol - közvetett Ășton - mi is megfertƑzƑdhetĂŒnk kullancs terjesztette betegsĂ©ggel. A termĂ©szetben legelƑ birka vagy kecske tejĂ©n keresztĂŒl is fertƑzƑdhet az Ăłvatlan kirĂĄndulĂł.

A kullancs vagy annak ĂŒrĂŒlĂ©ke lenyelĂ©sĂ©vel is bekövetkezhet a fertƑzƑdĂ©s, elsƑsorban kutya Ă©s kisgyermek esetĂ©ben.

A kullancs szakszerƱtlen eltĂĄvolĂ­tĂĄsakor is törtĂ©nhet fertƑzƑdĂ©s, ha a kullancs "feje" bennszakad a bƑrben. A szĂ©tszakadt kullancs testĂ©bƑl kiömlƑ kĂłrokozĂł-tartalmĂș testvĂĄladĂ©k fertƑzi a csĂ­pett szemĂ©lyt, s ha körömmel tĂ©ptĂ©k ki, mĂ©g a körömĂĄgyi hajszĂĄlrepedĂ©sƱ sebeken keresztĂŒl az eltĂĄvolĂ­tĂĄst vĂ©gzƑ szemĂ©ly is fertƑzƑdhet. Ennek kivĂ©dĂ©sĂ©re szolgĂĄl a kullancseltĂĄvolĂ­tĂł kanĂĄl, mely ĂĄllatpatikĂĄkban Ă©s gyĂłgyszertĂĄrakban kaphatĂł.

 

Dr. Kapiller ZoltĂĄn
drkapiller.hu

forrĂĄs: archĂ­vum
(Patika TĂŒkör – 020919)

EgyszerƱ szöveg

  • A HTML jelölƑk hasznĂĄlata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozĂĄsokkĂĄ alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.