Mit tehetünk? Hazánkban - egyes egészségstatisztikai adatok szerint - mintegy 900 ezer ember szenved csontritkulásban. A betegek nagy hányada 50 éves kor feletti nő. Idősödő korban gyakran válnak törékennyé a csontok amiatt, hogy azok állománya, összetétele fokozatosan megváltozik, sűrűsége csökken.
Magyarországon a különféle időskori csonttörések száma évente meghaladja az 50 ezret, 15 ezer nyugdíjaskorú honfitársunk pedig hosszú hónapokig nyomja az ágyat, válik magatehetetlenné, a törések legsúlyosabbika, a combnyaktörés következtében, amelynek szövődményeibe - pl. tüdőgyulladás, embólia - az idősek 20 százaléka belehal. korban is üzenhet, például könnyen törő csontokkal, állandó, kínzó hátfájással.
Mint Lakatos Péter főorvos, az osteoporosis egyik legjobb hazai ismerője mondja, e betegségre hajlamosító tényezőként tartják számon a szakorvosok - többek között - a vékony testalkatot - hiszen a csontokat nem védi nagy mennyiségű izom- és zsírtömeg ", de a veszélyeztettek közé sorolják azokat a nőket is, akik rendszeresen fogyókúráznak, akik nem szültek, akiknek menstruációja korán "elmaradt", illetve akiknek valamilyen nőgyógyászati műtét miatt változás következett be a hormonháztartásukban, azaz leállt az ösztrogéntermelésük, mivel ez a női nemi hormon felelős azért, hogy a csontok hasznosítani tudják a szervezetbe jutó kalciumot.
Persze a csonttömegvesztés nemcsak a nőket, de a változó korba lépő férfiakat is veszélyezteti. Abban, hogy a civilizált világban - különösen a nagyrészt fehér bőrűek lakta Európában - terjedő néma járvány ne tizedelhesse meg az idősödő lakosságot, igen fontos szerepe van a másodlagos prevenciónak, azaz a veszélyeztetettek és a korosodók rendszeres szűrővizsgálatának és a csonttömegvesztés lassítását szolgáló gyógyszerek szedésének, az életmód és a táplálkozás "átállításának". Lakatos főorvos szerint mára egyre inkább a változatosság és az egyénre szabottság jellemzi ennek a betegségnek a kezelését. A legújabb kutatások azt látszanak igazolni, hogy a változó kori ösztrogénpótlás ideális időtartama nem több körülbelül öt évnél. Fél évtizednyi ösztrogénpótlás után a szakemberek más hatóanyag- tartalmú készítményekkel igyekeznek a csontok védelmét biztosítani.
Az utóbbi években már Magyarország sem szűkölködik a csontsűrűségmérő centrumokban. Jelenleg 100 szűrőállomáson, korszerű műszerekkel várják a veszélyeztetett korosztályba és a rizikócsoportokba tartozókat. Lakatos főorvos külön felhívja a figyelmet arra, hogy a szűrővizsgálatokat ajánlott visszatérően egy adott szűrőállomáson végeztetni, hiszen a különféle diagnosztikai eljárások más és más csontsűrűségi értékeket mutathatnak.
A hazai gyógyszerpiacon ma már a korszerű gyógyszerek is jelen vannak. Rajtunk múlik, hogy élünk-e a lehetőségekkel, elébe megyünk- e a későbbi kellemetlenségeknek, az életminőség és életvitel romlását "eredményező" csonttöréseknek, esetleg tragédiáknak. Hiszen az osteoporosisra is igaz: az időben felismert betegség megfelelő kezeléssel jól karbantartható.
Puskás Ildikó
forrás: archívum
(Patika Tükör 020601)