A tejcukorérzékenység kezelésének első és legfontosabb lépése, hogy a tejcukrot - más néven laktózt - tartalmazó élelmiszereket, ételeket elvonják a beteg étrendjéből.
ElsĹ‘sorban a tej Ă©s a tejtermĂ©kek fogyasztását tiltják meg, illetve korlátozzák a diĂ©ta során. KellĹ‘ felvilágosĂtás hiányában a betegek sokszor e termĂ©kek minden formáját kerĂĽlik, pedig az Ă©lelmiszeripar előállĂt olyan termĂ©keket, amelyeket a tejcukorĂ©rzĂ©kenyek is - egyĂ©ni toleranciátĂłl fĂĽggĹ‘en - beĂ©pĂthetnek Ă©trendjĂĽkbe. Nem kell tehát mindig lemondaniuk a tej Ă©s a tejkĂ©szĂtmĂ©nyek minden formájának fogyasztásárĂłl, hiszen közismert tĂ©ny, hogy ezek nĂ©lkĂĽlözhetetlenek az egĂ©szsĂ©gmegĹ‘rzĹ‘ táplálkozásban.
A tej tartalmazza az ember számára nĂ©lkĂĽlözhetetlen fehĂ©rjĂ©ket, esszenciális aminosavakat, zsĂrokat, szĂ©nhidrátot, ásványi anyagokat Ă©s vitaminokat. Naponta 0,3 l tej elfogyasztásával napi szĂĽksĂ©gletĂĽnk 20-60 százalĂ©kát fedezni tudjuk az elĹ‘bb felsorolt tápanyagokbĂłl. A tej a legjobb kalciumforrásnak tekinthetĹ‘, mert a kalcium a tejben fehĂ©rjĂ©hez kötötten fordul elĹ‘, Ă©s ebben a formában tudja a szervezet a legjobban hasznosĂtani. A tej számos összetevĹ‘je - pl. a D-vitamin - is elĹ‘segĂti a kalcium felszĂvĂłdását.
A joghurt, a kefir Ă©s a sajtok kalciumtartalmának hasznosulása a tejsav, valamint a termĂ©kek speciális kolloidszerkezete miatt ugyancsak jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kű. Mint az elĹ‘bb már utaltam rá, a tejcukor- Ă©rzĂ©kenysĂ©gnek kĂĽlönbözĹ‘ fokozataival találkozhatunk. Vannak, akiknĂ©l csak a tejben lĂ©vĹ‘ nagyobb tejcukortartalom okoz tĂĽneteket, de a kisebb tejcukortartalmĂş kefir, joghurt nem vált ki panaszokat. Megint mások a savanyĂtott kĂ©szĂtmĂ©nyeket sem fogyaszthatják, sĹ‘t a tejes margarinok, a tejes kifli, s egyes hĂşsipari termĂ©kek sem illeszthetĹ‘k a diĂ©tájukba. EzĂ©rt a betegnek tisztában kell lennie egyĂ©ni tűrĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©vel, illetve cĂ©lszerű az orvossal, dietetikussal megbeszĂ©lnie a fogyaszthatĂł termĂ©kek körĂ©t.
Milyen termékeket javasolhatunk tehát azoknak, akik kisebb vagy nagyobb mértékben nem képesek a tejcukor lebontására?
Tej, tejféleségek
A kereskedelemben kaphatĂł laktĂłzmentes tej, amelyet kifejezetten a laktĂłzĂ©rzĂ©kenyek számára fejlesztettek ki. Az előállĂtás során a tejhez tejcukrot bontĂł enzimet adagolnak, amely a tej eredeti 5 százalĂ©k körĂĽli tejcukortartalmát 0,1 százalĂ©kra csökkenti. Az ilyen kis mennyisĂ©get tartalmazĂł termĂ©k tejcukormentesnek nevezhetĹ‘, s bátran megihatják a tejcukorra igen Ă©rzĂ©kenyen reagálĂłk is. Ugyanakkor kerĂĽlni kell az Ăşn. reggeli italok, vagy tejitalok fogyasztását. Speciális boltokban kaphatĂłk növĂ©nyi tejek is. Ezek leggyakoribb változatai a szĂłjatej Ă©s a rizstej. Tejcukrot nem tartalmaznak, tehát nem okoznak kellemetlen panaszokat.
SavanyĂtott tejkĂ©szĂtmĂ©nyek
A joghurt és a kefir tejcukortartalma a beoltott mikroorganizmusok által csökken, ezért a tejcukorérzékenyek legnagyobb része fogyaszthatja e termékeket.
Túró és sajtfélék
A tĂşrĂł is tartalmaz tejcukrot, de lĂ©nyegesen kevesebbet, mint akár a tej, akár a savanyĂtott tejkĂ©szĂtmĂ©nyek, ezĂ©rt a tejcukorra csak kevĂ©sbĂ© Ă©rzĂ©kenyek nyugodtan fogyaszthatnak tĂşrĂłt is. SĂĽtĂ©snĂ©l, fĹ‘zĂ©snĂ©l a tĂşrĂł helyettesĂthetĹ‘ szĂłjatĂşrĂłval, más nĂ©ven tofuval. Ez, mint a neve is mutatja, szĂłjábĂłl kĂ©szĂĽl, tehát laktĂłzmentes, de tápanyagtartalma, biolĂłgiai Ă©rtĂ©ke eltĂ©r a tĂşróétĂłl. A sajtok tejcukortartalma változĂł, s szorosan összefĂĽgg az alkalmazott technolĂłgiával, a sajt tĂpusával, az Ă©rlelĂ©si idĹ‘vel. A lágy sajtokban, valamint a friss, nem Ă©rlelt sajtokban van kis mennyisĂ©gű tejcukor, rendszerint 1,5-2,5 százalĂ©k. A kemĂ©ny sajtok (parmezán, PannĂłnia) Ă©s a hosszĂş Ă©rĂ©si idejű sajtok viszont gyakorlatilag laktĂłzmentesek. FogyaszthatĂłk a penĂ©sszel Ă©rĹ‘ (camembert, roquefort) Ă©s a fĂ©lkemĂ©ny (trappista, gouda, eidami) sajtok is.
Vaj, vajkrémek, margarinok
A vaj kevesebb, a vajkrĂ©mek az alkalmazott adalĂ©kanyagok mennyisĂ©gĂ©tĹ‘l Ă©s fajtájátĂłl fĂĽggĹ‘en több tejcukrot tartalmaznak. A tejcukorra igen Ă©rzĂ©kenyek ezĂ©rt nem fogyaszthatják ezeket a termĂ©keket. A margarinok ugyan növĂ©nyi eredetű Ă©tkezĂ©si zsiradĂ©kok, mĂ©gsem lehet bármelyiket felhasználni a diĂ©tában. AlapvetĹ‘en kĂ©tfĂ©le margarintĂpust kĂĽlönböztetĂĽnk meg, a tejes alapĂş Ă©s a vizes alapĂş margarinokat.
Sütőipari termékek
A sütőipari termékek, péksütemények között is sok a tejjel készült változat. Ilyenek például a tejes kifli, a sós kifli, a vajas kifli, az óriáskifli, a császárzsemle, a kerek és fonott kis mákos, a fonott kalács, a puffancs, a briós. Bár tejcukortartalmuk csekély, a fokozottan érzékeny betegek ezeket sem fogyaszthatják. Inkább a vizes tésztából készült termékeket kell választaniuk, a vizes zsemlét, a hosszú zsemlét, a vágott zsemlét, zsemlecipót.
Húsipari termékek
A hĂşsipari termĂ©kekrĹ‘l sokszor nem is gondolná a fogyasztĂł, hogy tejcukrot is tartalmazhatnak. Pedig mivel a hĂşsipar sokfĂ©le adalĂ©kanyagot használ, ezek között gyakran akad tej eredetű. A hĂşsipari vállalatok közĂĽl több is fontosnak tartja már, hogy legyen garantáltan laktĂłzmentes termĂ©ke. Talán sikerĂĽlt Ă©rzĂ©keltetnem, hogy az Ă©lelmiszeripari termĂ©kek sokaságábĂłl kiválaszthatĂłk azok, amelyek segĂtsĂ©gĂ©vel a tejcukorĂ©rzĂ©kenyek is változatos, az egĂ©szsĂ©gmegĹ‘rzĹ‘ táplálkozásnak megfelelĹ‘ Ă©trendet állĂthatnak össze.
A felsorolt termĂ©keken kĂvĂĽl mĂ©g számos Ă©lelmi anyagot, nyersanyagot használhatnak a sĂĽtĂ©shez, fĹ‘zĂ©shez. ElegendĹ‘ csak a zöldsĂ©gfĂ©lĂ©k, gyĂĽmölcsök számos fajtájára gondolni, vagy a gabonafĂ©lĂ©k változatos felhasználási lehetĹ‘sĂ©geire. Nem szabad megfeledkezni az olajos magvakrĂłl sem. A diĂł, a mogyorĂł, a mandula, a mák kiemelkedĹ‘en nagy kalciumtartalma hozzájárulhat a kevesebb tej Ă©s tejtermĂ©k fogyasztása következtĂ©ben fellĂ©pĹ‘ esetleges kalciumhiány pĂłtlásához.
Varga Zsuzsa
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020918)