A tranzisztor feltalálása Ăłta az elektronika robbanásszerű fejlĹ‘dĂ©sen ment keresztĂĽl. A fejlĹ‘dĂ©s a miniatĂĽrizálás Ă©s az egyre bonyolultabb feladatok megoldása felĂ© tart. A számĂtástechnika a számĂtĂłgĂ©pek fejlesztĂ©sĂ©vel a digitális technika tĂ©rhĂłdĂtása tapasztalhatĂł egyre több technikai megoldásban. A fizikai folyamatok matematikai modellekkel leĂrhatĂłk, digitalizálhatĂłk.
A digitális rendszer "agya" a processzor, mely a másodpercenként elvégzett műveletek számával jellemezhető. Annál fejlettebb a digitális rendszer, minél több műveletet tud elvégezni másodpercenként a processzor. A programozhatóság által nyújtott rugalmasság a megoldás szolgáltatásainak növekedésében nyilvánul meg.
A digitális hangtechnika alkalmazását a háttérzajok csökkentésének problémája ösztönözte. Az a tény, hogy a hangfelvételek minősége folyamatosan romlik a lejátszásokkal, új megoldásokat tett szükségessé. A digitális hangfeldolgozás alapja a processzor, mely a hangot elemeire bontja, majd a megadott program szerinti műveletet végez a hangelemekkel. Ilyen művelet pl. a zajok leválasztása a hasznos hangokról. Végül a hanganyagot eltárolja vagy összeillesztve lesugározza.
A digitális hangprocesszorok alkalmazása hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©kekben csak nĂ©hány Ă©ve vált gyakorlatilag alkalmazhatĂłvá. Ez a hallásjavĂtĂł eszköz olyan lehetĹ‘sĂ©geket hordoz magában, amellyel a hallássĂ©rĂĽlt emberek hĂ©tköznapi Ă©letbe valĂł visszailleszkedĂ©se nagyobb mĂ©rtĂ©kben segĂthetĹ‘, mint a korábbi kĂ©szĂĽlĂ©kekkel. A digitális hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©k alapvetĹ‘ elĹ‘nye, hogy a hangerĹ‘sĂtĂ©sen kĂvĂĽl számos más, a beszĂ©dĂ©rtĂ©s Ă©s a tájĂ©kozĂłdás szempontjábĂłl fontos, hangtani Ă©s hallásfiziolĂłgiai paramĂ©tereket is figyelembe kĂ©pes venni.
Ezen paramĂ©tereket, számĂtĂłgĂ©p vagy más programozĂł-egysĂ©g segĂtsĂ©gĂ©vel az egyĂ©n hallásvizsgálati leleteinek Ă©s szubjektĂv Ă©lmĂ©nyĂ©nek megfelelĹ‘en beállĂtja. Azt is mondhatnánk, hogy a digitális hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©k programozása az a művelet, mely során a kĂ©szĂĽlĂ©ket felkĂ©szĂtjĂĽk arra, hogy az egyĂ©n a lehetĹ‘ legtöbb helyzetben tudjon problĂ©mamentesen kommunikálni.
A digitális kĂ©szĂĽlĂ©kek manapság csaknem mindenfajta halláscsökkenĂ©s esetĂ©n alkalmazhatĂłak. KialakĂtásukat tekintve a nagy teljesĂtmĂ©nyű, fĂĽl mögĂ© helyezhetĹ‘ kĂ©szĂĽlĂ©kek ugyanĂşgy megtalálhatĂłak a kĂnálatban, mint a kozmetikai Ă©s akusztikai szempontbĂłl is elĹ‘nyösebb, fĂĽlbe helyezhetĹ‘ kĂ©szĂĽlĂ©kek. Forgalmas utcán, repĂĽlĹ‘tĂ©ren, járműveken ĂĽlve vagy egy iskolai rendezvĂ©nyen a digitális kĂ©szĂĽlĂ©kek zajszűrĹ‘ rendszerei segĂtsĂ©gĂ©vel kevesebb az elveszett, meg nem Ă©rtett szĂł. A digitális kĂ©szĂĽlĂ©kek drágábbak, mint a hagyományos hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©kek, de áruk Ă©vrĹ‘l Ă©vre csökken. A tb a kĂ©szĂĽlĂ©kek árához kĂĽlönbözĹ‘ mĂ©rtĂ©kben hozzájárul.
Dr. Rejtő Kálmán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 021202)