Digitális hangtechnika a hallásjavításban

A tranzisztor feltalálása óta az elektronika robbanásszerű fejlődésen ment keresztül. A fejlődés a miniatürizálás és az egyre bonyolultabb feladatok megoldása felé tart. A számítástechnika a számítógépek fejlesztésével a digitális technika térhódítása tapasztalható egyre több technikai megoldásban. A fizikai folyamatok matematikai modellekkel leírhatók, digitalizálhatók.

A digitális rendszer "agya" a processzor, mely a másodpercenként elvégzett műveletek számával jellemezhető. Annál fejlettebb a digitális rendszer, minél több műveletet tud elvégezni másodpercenként a processzor. A programozhatóság által nyújtott rugalmasság a megoldás szolgáltatásainak növekedésében nyilvánul meg.

A digitális hangtechnika alkalmazását a háttérzajok csökkentésének problémája ösztönözte. Az a tény, hogy a hangfelvételek minősége folyamatosan romlik a lejátszásokkal, új megoldásokat tett szükségessé. A digitális hangfeldolgozás alapja a processzor, mely a hangot elemeire bontja, majd a megadott program szerinti műveletet végez a hangelemekkel. Ilyen művelet pl. a zajok leválasztása a hasznos hangokról. Végül a hanganyagot eltárolja vagy összeillesztve lesugározza.

A digitális hangprocesszorok alkalmazása hallókészülékekben csak néhány éve vált gyakorlatilag alkalmazhatóvá. Ez a hallásjavító eszköz olyan lehetőségeket hordoz magában, amellyel a hallássérült emberek hétköznapi életbe való visszailleszkedése nagyobb mértékben segíthető, mint a korábbi készülékekkel. A digitális hallókészülék alapvető előnye, hogy a hangerősítésen kívül számos más, a beszédértés és a tájékozódás szempontjából fontos, hangtani és hallásfiziológiai paramétereket is figyelembe képes venni.

Ezen paramétereket, számítógép vagy más programozó-egység segítségével az egyén hallásvizsgálati leleteinek és szubjektív élményének megfelelően beállítja. Azt is mondhatnánk, hogy a digitális hallókészülék programozása az a művelet, mely során a készüléket felkészítjük arra, hogy az egyén a lehető legtöbb helyzetben tudjon problémamentesen kommunikálni.

A digitális készülékek manapság csaknem mindenfajta halláscsökkenés esetén alkalmazhatóak. Kialakításukat tekintve a nagy teljesítményű, fül mögé helyezhető készülékek ugyanúgy megtalálhatóak a kínálatban, mint a kozmetikai és akusztikai szempontból is előnyösebb, fülbe helyezhető készülékek. Forgalmas utcán, repülőtéren, járműveken ülve vagy egy iskolai rendezvényen a digitális készülékek zajszűrő rendszerei segítségével kevesebb az elveszett, meg nem értett szó. A digitális készülékek drágábbak, mint a hagyományos hallókészülékek, de áruk évről évre csökken. A tb a készülékek árához különböző mértékben hozzájárul.

 

Dr. Rejtő Kálmán

forrás: archívum
(Patika Tükör – 021202)

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.