A gyomor- vagy nyombélfekély a tápcsatorna izomfalát bélelő nyálkahártyán kialakult sebfelület, ami a gyomorsav maró hatása miatt nem, vagy csak nehezen gyógyul.
Az elmúlt évtizedek során igen sokat változott a fekélybetegség kialakulásáról és kezeléséről alkotott véleményünk.
A korszerű diagnosztikus mĂłdszerek mellett a fekĂ©ly gyĂłgyulását elĹ‘segĂtĹ‘ Ăşj gyĂłgyszercsoportokat fejlesztettek ki, Ă©s a korábbi radikális műtĂ©ti beavatkozásokkal szemben a gyomor bizonyos működĂ©seit egyre inkább megĹ‘rzĹ‘ sebĂ©szi megoldások kerĂĽltek elĹ‘tĂ©rbe.
Ezzel együtt a figyelem középpontjába került egy Helicobacter pylorinak nevezett baktérium, ami a gyomor- és nyombélhurutos vagy fekélyes betegek gyomornyálkahártyájában, sőt, egyes ritka gyomordaganatokban is megtalálható, és ezeknek a betegségeknek a kialakulásáért részben felelőssé is tehető.
A kórokozó kimutatása sokféleképpen történhet. A gyomortükrözés közben vett apró szövetminta, a vér, a nyál, a széklet és a kilélegzett levegő is alkalmas lehet a fertőzöttség igazolására. Azonban a különféle eljárások pontossága, érzékenysége más és más, függ például a korábbi gyógyszeres kezeléstől.
FekĂ©lybetegsĂ©g persze baktĂ©riumfertĹ‘zĂ©s nĂ©lkĂĽl is kialakulhat. Ismert a stressz, a dohányzás, a helytelen táplálkozás szerepe. A legtöbb láz- Ă©s fájdalomcsillapĂtĂł szedĂ©se esetĂ©n hosszabb-rövidebb idĹ‘ után nĹ‘ a fekĂ©ly kialakulásának kockázata. Már egy-kĂ©t ilyen hatásĂş tabletta bevĂ©tele is elegendĹ‘ lehet a betegsĂ©g kialakulásához. Ilyenkor sokszor a sĂşlyos szövĹ‘dmĂ©ny, legtöbbször az akár a beteg Ă©letĂ©t is veszĂ©lyeztetĹ‘ gyomorvĂ©rzĂ©s hĂvja fel a figyelmet a fekĂ©lyre.
Kezelési lehetőségek
Gyomorpanaszok esetĂ©n rendszerint gyomortĂĽkrözĂ©s elvĂ©gzĂ©sĂ©t javasolja az orvos. A kellemetlen vizsgálat során egy hajlĂ©kony, ujjnyi vastag, mintegy másfĂ©l mĂ©ter hosszĂş csövet vezetnek le a beteg torkán át a nyelĹ‘csövĂ©be, majd a gyomrába. A gasztroszkĂłpnak is nevezett ĂĽvegszálas eszköz kĂ©pet továbbĂt a gyomor belsejĂ©bĹ‘l egy kĂ©pernyĹ‘re. JĂłl láthatĂłk a gyomornyálkahártya elváltozásai, sĹ‘t, aprĂł fogĂłval szövettani minta is kicsĂphetĹ‘ a kĂłrosnak ĂtĂ©lt terĂĽletekbĹ‘l. ĂŤgy a gyomor sĂşlyos daganatos elváltozásai is korábban felismerhetĹ‘k, mint a hagyományos gyomorröntgennel.
A kezeletlen, hosszú évek óta fennálló gyomor- vagy nyombélfekély szövődményeket okozhat. A legsúlyosabb talán, hogy a gyomorfekélyből rosszindulatú daganat is kialakulhat, szerencsére ez a nyombélfekély esetén nem fordul elő. De mindkettő súlyos, életveszélyes vérzést okozhat vagy átfúrhatja a szerv falát, ez a perforáció. A gyomor, illetve a nyombél határán lévő záróizom hegesedhet, beszűkülhet, súlyos gyomorürülési zavarokat okozva ezzel.
A fekĂ©lybetegsĂ©g hosszĂş, Ă©vekig tartĂł fennállása Ă©s a gyĂłgyszeres kezelĂ©s hatástalansága esetĂ©n korábban a sebĂ©sz gyakran csak a gyomor csonkolásával, a szerv felĂ©nek, kĂ©tharmadának eltávolĂtásával tudta a beteg panaszait enyhĂteni.
Az elmúlt egy-két évtizedben azonban a savtermelést csökkentő korszerű szerek, valamint a Helicobacter pylori kóroki szerepének felismerése és antibiotikus kezelésének hatására, a fekélybetegség miatt végzett ilyen jellegű műtétek száma jelentősen lecsökkent. Szinte ritkaságszámba megy, ha ezt a gyógymódot kell a betegnél alkalmazni.
Nem változott viszont lĂ©nyegesen a fekĂ©lybetegsĂ©g akut szövĹ‘dmĂ©nyei miatt vĂ©gzett műtĂ©tek száma. PerforáciĂł esetĂ©n a beteg általában hirtelen jelentkezĹ‘, heves, kĂ©sszĂşrásra emlĂ©keztetĹ‘ fájdalmat Ă©rez a gyomorszája környĂ©kĂ©n. A fájdalom olyan erĹ‘s, hogy a beteg összegörnyed, kiegyenesedni nem tud, Ă©s mĂ©g a mĂ©lyebb lĂ©gvĂ©tel is heves fájdalommal jár. Pulzusa szaporává válik, sápadt lesz, verĂtĂ©kezni kezd, elgyengĂĽl. Ezek a panaszok rendszerint Ăłrákon belĂĽl orvoshoz kĂ©nyszerĂtik Ĺ‘t.
A has röntgenvizsgálatakor gyakran kimutathatĂł az a szabad hasĂĽregi levegĹ‘, ami a gyomorbĂłl a belek közĂ© jutott. Ritka kivĂ©telektĹ‘l eltekintve a beteg Ă©letĂ©t ilyenkor a mielĹ‘bbi műtĂ©ti beavatkozás mentheti meg. A műtĂ©t során a gyomor- vagy nyombĂ©l falán keletkezett lyukat varrja be a sebĂ©sz, Ă©s a hasĂĽreg átmosásával igyekszik eltávolĂtani a hashártya gyulladását elĹ‘idĂ©zĹ‘ mĂ©rgezĹ‘ anyagokat.
A fekélybetegség kialakulásának okai
- Baktériumfertőzés (Helicobacter pylori)
- Stressz
- Dohányzás
- Helytelen táplálkozás
- A legtöbb láz- Ă©s fájdalomcsillapĂtĂł hosszabb-rövidebb ideig törtĂ©nĹ‘ szedĂ©se
VĂ©rzĂ©s esetĂ©n a legfontosabb a vĂ©rzĂ©s elállĂtása. Erre mĂłd lehet gasztroszkĂłpia közben is, Ăgy a beteg esetleg megmenekĂĽlhet a műtĂ©ttĹ‘l. Ha a vĂ©rzĂ©s napokon belĂĽl ismĂ©tlĹ‘dik, az operáciĂł elkerĂĽlhetetlen.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050105)