A fagyás a termikus traumák közé tartozó sérülés, és az égéshez hasonlóan súlyossága függ a hatást okozó hőmérséklettől, valamint a hidegben tartózkodás idejétől.
A hideg szervezetre gyakorolt hatását fokozza a nyirkos, párás levegő, a légmozgás, a nedves öltözék, és minden olyan tényező, amely rontja a vérkeringést. Ezek közé tartozik a szoros ruházat és az érszűkület is.
A szövetsĂ©rĂĽlĂ©s kĂ©tfĂ©le mechanizmussal jöhet lĂ©tre. EgyrĂ©szt lehet a hideg hatásának közvetlen következmĂ©nye, melynek feltĂ©tele, hogy a kĂĽlsĹ‘ hĹ‘mĂ©rsĂ©klet jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kben a fagypont alá sĂĽllyedjen. Ennek mechanizmusa, hogy az igen alacsony hĹ‘mĂ©rsĂ©klet hatására a sejtekben találhatĂł vĂz megfagy, ezzel azok azonnali pusztulását okozza. Az esetek döntĹ‘ többsĂ©gĂ©ben azonban nem Ăgy alakul ki a fagyási sĂ©rĂĽlĂ©s.
Sokkal gyakoribb, hogy a hideg hatására a szervezet reflexes védekező-mechanizmusai ér szűkületet hoznak létre, oxigénhiányos területek alakulnak ki, a vér sűrűbben folyóvá válik, amely végül is a hajszálerekben vérrögök kialakulásához, azok elzáródásához vezet. Ez a szöveti vérkeringés megszűnése révén szövetelhalást idéz elő. Ehhez a folyamathoz azonban nem szükséges, hogy a külső hőmérséklet fagypont alá kerüljön. Ez a sérülés néhány órás behatás után jöhet létre.
Az egyes testtájak fagyási sĂ©rĂĽlĂ©sei közĂĽl a láb sĂ©rĂĽlĂ©sei állnak az elsĹ‘ helyen. Itt is az I-es Ă©s a II-es ujjak fagyása a leggyakoribb Ezt követi a kĂ©zujjak, illetve a kĂ©z, majd a kiállĂł testrĂ©szek, az orr, illetve a fĂĽlek fagyása. A kĂĽlönbözĹ‘ szövetek eltĂ©rĹ‘ mĂłdon reagálnak a hideghatásra. A legellenállĂłbbak a csontok Ă©s az izompĂłlyák, mĂg a harántcsĂkolt izmok Ă©s az idegek nagyon Ă©rzĂ©kenyek. Ugyancsak nagyon sĂ©rĂĽlĂ©kenyek az erek is. Az Ă©rsĂ©rĂĽlĂ©s következmĂ©nye a fagyott testrĂ©szek jellemzĹ‘ vizenyĹ‘je.
A fagyási sérülés – az égéshez hasonlóan – négy fokozatba sorolható:
- elsĹ‘fokĂş fagyás: a bĹ‘r fehĂ©res, sárgás elszĂnezĹ‘dĂ©sĂ©vel jár, zsibbadĂł, Ă©gĹ‘ Ă©rzĂ©s kĂsĂ©ri, nĂ©hány Ăłra mĂşlva vizenyĹ‘ jelentkezhet. Napok mĂşlva a fagyott testrĂ©szt borĂtĂł bĹ‘r hámlani kezd, ami hetekig tarthat.
- másodfokĂş fagyás: bĹ‘vĂ©rűsĂ©g, vizenyĹ‘, majd kb. 12 Ăłra mĂşlva a hĂłlyagkĂ©pzĹ‘dĂ©s jellemzi. A hĂłlyagokban vĂztiszta vagy fehĂ©res folyadĂ©k van, a hĂłlyagokat vĂ©rbĹ‘ szegĂ©ly veszi körĂĽl. A vizenyĹ‘ egy hĂ©ten belĂĽl eltűnik, a hĂłlyagok 2-3 hĂ©t alatt beszáradnak Ă©s helyĂĽkön fekete pörk alakul ki. A pörk leválása után sĂ©rĂĽlĂ©keny, vĂ©kony bĹ‘r marad vissza. JellemzĹ‘, hogy a bĹ‘r Ă©rzĹ‘működĂ©se megszűnik, fonákĂ©rzĂ©s, illetve fájdalom jelentkezik.
- harmadfokĂş fagyás: a bĹ‘r teljes vastagságában sĂ©rĂĽl, de Ă©rintett lehet a bĹ‘ralja is. A viaszos szĂnű terĂĽletrĹ‘l zavaros váladĂ©k szivárog, a sĂ©rĂĽlt terĂĽlet határán hĂłlyagok alakulnak ki. Az egĂ©sz fagyott testrĂ©sz megdagad. Napok alatt kialakulhatnak a mĂ©lyebb szövetek elhalására utalĂł tĂĽnetek is, fekete, kemĂ©ny, száraz pörk alakul ki, ami vĂ©gĂĽl leválik Ă©s a bĹ‘rön fekĂ©lyek kĂ©pzĹ‘dnek. A harmadfokĂş fagyást kifejezett lĂĽktetĹ‘, nyilallĂł fájdalom kĂsĂ©ri.
- negyedfokú fagyás: a bőr, az izomszövet és a csont is elhal. Üszkösödés indul, a sérült szövet fekete, száraz, mumifikált.
A fagyás felismerése az ismertetett tünetek és a történtek ismerete alapján általában nem okoz problémát. Lényegesen nehezebb az első vizsgálatkor a sérülés súlyosságáról, annak kiterjedéséről, mélységéről, valamint a várható prognózisról nyilatkozni.
Az azonnali ellátás során fontos a vĂ©rkeringĂ©s mielĹ‘bbi helyreállĂtása, illetve javĂtása. Ennek Ă©rdekĂ©ben a szorĂtĂł ruházatot meg kell lazĂtani. A sĂ©rĂĽlt testrĂ©sz hĂłval vagy ruhával törtĂ©nĹ‘ dörzsölĂ©se a hideg környezetben inkább káros, mint hasznos, mivel csak Ăşjabb lehűlĂ©st eredmĂ©nyez, de a mechanikus dörzsölĂ©s, masszázs is további szövetkárosodást idĂ©zhet elĹ‘. A sĂ©rĂĽltet meleg helyisĂ©gbe kell vinni, ahol a legelsĹ‘ tennivalĂł a fagyott testrĂ©sz gyors visszamelegĂtĂ©se. Ehhez a 32_40 °C-os vĂzfĂĽrdĹ‘ az ideális. A kályhánál, nyĂlt tűznĂ©l, radiátornál törtĂ©nĹ‘ visszamelegĂtĂ©s a fennállĂł Ă©rzĂ©skiesĂ©s miatt igen komoly Ă©gĂ©si sĂ©rĂĽlĂ©sekkel járhat, ezĂ©rt kerĂĽlendĹ‘.
Itt kell szĂłlni a fagyási sĂ©rĂĽlĂ©ssel nĂ©ha egyĂĽtt elĹ‘fordulĂł általános lehűlĂ©srĹ‘l, Ă©s a visszamelegĂtĂ©s által okozott veszĂ©lyekrĹ‘l. LehűlĂ©srĹ‘l akkor beszĂ©lĂĽnk, ha a vĂ©gbĂ©lben mĂ©rt, Ăşgynevezett maghĹ‘mĂ©rsĂ©klet 35 °C alá sĂĽllyed. A lehűlĂ©s során kimerĂĽlt, Ă©letfolyamataiban meglassult betegnĂ©l döntĹ‘ a szervezet mielĹ‘bbi visszamelegĂtĂ©se.
Azonban ilyenkor felborul a szervezet anyagcserĂ©je, a vĂ©rcukorszint leesik, megbomlik a sĂł-vĂz háztartás egyensĂşlya, ami könnyen szĂvritmuszavarok, ingervezetĂ©si zavarok kialakulásához vezet. EzĂ©rt az ilyen betegek felmelegĂtĂ©sĂ©t le hetĹ‘leg kĂłrházban, intenzĂv háttĂ©r mellett kell vĂ©gezni.
A fagyott sebek helyszĂni ellátáskor elegendĹ‘ a fertĹ‘tlenĂtĂ©s Ă©s a steril fedĹ‘kötĂ©s felhelyezĂ©se. A tetanuszoltás adása ilyenkor is kötelezĹ‘. Érdemes tudni, hogy a vĂ©gsĹ‘ sebellátást a sebĂ©sz igyekszik minĂ©l kĂ©sĹ‘bbre halasztani, hiszen az elhalt Ă©s Ă©letkĂ©pes szövetek közötti határ csak 1-2 hĂ©ttel a sĂ©rĂĽlĂ©s után válik nyilvánvalĂłvá. EzĂ©rt nem szokták elsietni az elsĹ‘ vizsgálatkor mĂ©g elhaltnak tűnĹ‘ szövetrĂ©szek eltávolĂtását vagy az ujjak, esetleg a vĂ©gtag amputáciĂłját.
Az alsĂł vĂ©gtag sĂ©rĂĽlĂ©se esetĂ©n kötelezĹ‘ az ágynyugalom, a felsĹ‘ vĂ©gtag esetĂ©n a kar felkötĂ©se. Ez elĹ‘segĂti a vizenyĹ‘ felszĂvĂłdását. A sĂşlyosan károsodott szöveti keringĂ©st tovább rontĂł dohányzás tilos.
Dr. Kraszny Erika
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 021106)