A cukorbajrĂłl az elsĹ‘ feljegyzĂ©s az i. e. 1500 körĂĽli idĹ‘bĹ‘l származĂł egyiptomi papirusztekercsen olvashatĂł, Ă©s már ismertĂ©k ezt a kĂłrt az Ĺ‘si KĂna Ă©s India orvosai is. A betegsĂ©g tudományos elnevezĂ©se: diabetes mellitus. Ennek eredete szintĂ©n Ă©rdekes, hiszen a szóösszetĂ©tel elsĹ‘ tagja a tĂşlzott vizeletĂĽrĂtĂ©sre, a második pedig a mĂ©z ĂzĂ©re utal. Thomas Willis angol orvos 1674-ben megĂzlelte egy cukorbeteg vizeletĂ©t, Ă©s nagyon Ă©desnek találta. Az okot, hogy azĂ©rt ilyen Ăzű, mert szĹ‘lĹ‘cukrot tartalmaz, csak jĂłval kĂ©sĹ‘bb ismertĂ©k fel.
E rövid történelmi visszapillantás után nézzük a jelent, és még inkább a jövőt. A cukorbetegség ugyanis a szakemberek előrejelzése szerint világszerte a XXI. század egyik leginkább fenyegető népbetegsége lesz. Napjainkban Magyarországon közel hatszázezerre becsülik a diabéteszesek számát, és nagyon sokan élnek közöttünk, akik még nem is tudnak bajukról, pedig talán már évek óta betegek.
A tudományos részleteket kerülve igyekszünk tömören összefoglalni a diabétesz lényegét.
Egy olyan anyagcsere-betegsĂ©grĹ‘l van szĂł, amelynek fĹ‘ jellemzĹ‘je az emelkedett vĂ©rcukorszint. A vĂ©rben találhatĂł cukor a szervezet sejtjeinek legfontosabb tápanyaga. Bizonyos sejtek, köztĂĽk a vörösvĂ©rsejtek Ă©s az idegsejtek csak a glukĂłzt (szĹ‘lĹ‘cukor) kĂ©pesek hasznosĂtani.
Mivel a magas Ă©s az alacsony vĂ©rcukorszintek egyaránt veszĂ©lyesek, ezĂ©rt kialakult szervezetĂĽnkben egy rendkĂvĂĽl bonyolult mechanizmus a vĂ©rcukorszint szabályozására. A cukorbetegsĂ©g lĂ©nyegĂ©ben e szabályozĂł rendszer zavara. A cukor csak az inzulin nevű hormon segĂtsĂ©gĂ©vel kĂ©pes bejutni a sejtekbe. A diabĂ©teszeseknĂ©l e hormon teljes, vagy rĂ©szleges hiánya okozza a bajt, ugyanis a vĂ©rben felszaporodĂł cukor Ăgy nem kĂ©pes bejutni az Ă©hezĹ‘ sejtekbe.
A cukorbetegsĂ©gnek kĂ©t fajtáját ismerjĂĽk. Az 1. tĂpusĂş diabĂ©tesz a ritkábban elĹ‘fordulĂł, fĹ‘kĂ©nt gyermek- Ă©s ifjĂşkorban kialakulĂł változat. Ilyenkor elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulintermelĹ‘ bĂ©tasejtjei, Ă©s ezt követĹ‘en a beteg csak rendszeresen beadott inzulininjekciĂłkkal maradhat Ă©letben.
A 2. tĂpusĂş diabĂ©tesz a cukorbetegsĂ©g fĹ‘kĂ©nt felnĹ‘ttkorban jelentkezĹ‘, gyakoribb fajtája, amely az esetek többsĂ©gĂ©ben – fĹ‘leg az erre örökletesen hajlamos embereknĂ©l – a helytelen Ă©letmĂłd következtĂ©ben fejlĹ‘dik ki. FĹ‘ oka – a genetikai tĂ©nyezĹ‘kön kĂvĂĽl – az egĂ©szsĂ©gtelen táplálkozás, a tĂşl kevĂ©s mozgás, a csökkent fizikai aktivitás, az elhĂzás Ă©s a mindezek következmĂ©nyekĂ©nt kifejlĹ‘dĹ‘ Ă©rzĂ©ketlensĂ©g az inzulinnal szemben. Sajnos tĂ©ny, hogy az utĂłbbi idĹ‘ben mind több (elhĂzott) gyerek szenved e kĂłr felnĹ‘ttkori tĂpusában.
Az 1. tĂpusĂş betegeket minden esetben inzulinnal kezelik, a 2. tĂpusĂşaknál a diĂ©tás, a tablettás Ă©s az inzulinos kezelĂ©s valamelyik fajtáját, vagy ezek kombináciĂłját alkalmazzák.
Az 1. tĂpusĂş cukorbeteg a heveny tĂĽnetek miatt azonnal orvoshoz kĂ©nyszerĂĽl, tehát Ĺ‘t a kĂ©sĹ‘bbiekben rendszeresen kezelik, gondozzák. Az ilyen ember többnyire megtanul önmagára vigyázni, ĂĽgyel az Ă©tkezĂ©sĂ©re, rendszeresen mĂ©ri vĂ©rcukrát, beadja az inzulint magának, mert rosszullĂ©tek nĂ©lkĂĽl, az egĂ©szsĂ©gesekhez hasonlĂłan akar Ă©lni. Viszont sokkal veszĂ©lyesebb a 2. tĂpusĂş diabĂ©tesz, amely alattomos, akár Ă©vekig, Ă©vtizedekig lĂ©nyegĂ©ben tĂĽnetmentesen lappanghat, de közben már sĂşlyosan támadja a szervezetet.
Hogyan lehetséges ez?
SzervezetĂĽnk alkalmazkodĂłkĂ©pessĂ©ge rendkĂvĂĽl jĂł. ĂŤgy sokáig Ă©szrevĂ©tlenĂĽl maradhat, ha az Ă©tkezĂ©sek után kicsit magasabbra emelkedik a vĂ©rcukor, kĂłrossá válik az Ă©hgyomri Ă©rtĂ©k. A fokozatos hozzászokás következtĂ©ben az igen magas, akár a 10 mmol/l fölötti, elĹ‘bb-utĂłbb biztosan szövĹ‘dmĂ©nyeket okozĂł vĂ©rcukorral is sokáig "remekĂĽl" egyĂĽtt Ă©lhetĂĽnk...
VĂ©gzetes tĂ©vedĂ©s! Ráadásul az emelkedett cukor az anyagcsere-változásoknak csak az egyik, igaz, a legszembetűnĹ‘bb jele. A diabĂ©tesz kedvezĹ‘tlenĂĽl befolyásolja a zsĂr- Ă©s fehĂ©rje-anyagcserĂ©t, lassan – esetleg, mĂ©g mielĹ‘tt a cukorbajrĂłl tudomást szereznĂ©nk – megindulnak az Ă©relváltozások, kialakul a magas vĂ©rnyomás, támadnak a szĂv Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gek. Sajnos gyakori, hogy csak az infarktus kapcsán derĂĽl fĂ©ny az Ă©vek Ăłta lappangĂł 2. tĂpusĂş diabĂ©teszre.
A bajok megelőzése szempontjából nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a kockázati tényezőkkel, főleg azok, akik a veszélyeztetettek csoportjába tartoznak. Csak körül kell néznünk, és látjuk, hogy a magyar emberek többsége jócskán cipel felesleges kilókat. Ez civilizációs betegség, ami a világ fejlettebb országaira jellemző.
Az elhĂzás elsĹ‘sorban nem esztĂ©tikai problĂ©ma, inkább egy veszĂ©lyes öngerjesztĹ‘ folyamat. A kövĂ©r emberek sejtjeinek inzulinĂ©rzĂ©kenysĂ©ge romlik, Ăgy szervezetĂĽk nem tudja felhasználni, elĂ©getni a rendelkezĂ©sre állĂł (sok) cukrot, ami aztán zsĂrrá alakul. (ElgondolkoztatĂł, hogy modern korunk átlagembere manapság kĂ©t hĂ©t alatt fogyasztja el nagyszĂĽleink egykori egĂ©sz Ă©ves cukoradagját.)
A kĂłros elhĂzáshoz szinte minden esetben, törvĂ©nyszerűen társul a cukor- Ă©s zsĂranyagcsere-zavar, a magas vĂ©rnyomás, Ăgy máris egyĂĽtt van a sokat emlegetett "halálos nĂ©gyes", tudományos elnevezĂ©ssel a metabolikus X szindrĂłma. Ez a tĂĽnetegyĂĽttes szĂł szerint Ă©letveszĂ©lyes, mivel jelentĹ‘sen rontja az egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©sĂ©nek esĂ©lyeit, csökkenti a várhatĂł Ă©lettartamot. Ilyenkor már komolyan kell számolni a sĂşlyos szövĹ‘dmĂ©nyekkel, könnyen bekövetkezhet pĂ©ldául az agyvĂ©rzĂ©s vagy az infarktus.
Mind a bajok megelĹ‘zĂ©sĂ©hez, mind a már beteg ember állapotának karbantartásához elengedhetetlenĂĽl szĂĽksĂ©ges az egĂ©szsĂ©gesebb táplálkozás, a rendszeres mozgás, a normálishoz közelĂtĹ‘ testsĂşly elĂ©rĂ©se Ă©s megĹ‘rzĂ©se, Ăgy kitörhetĂĽnk az ördögi körbĹ‘l. HasonlĂłan fontos a vĂ©rnyomás, a vĂ©rcukor Ă©s a vĂ©rzsĂrok rendszeres ellenĹ‘rzĂ©se. A kĂvánatos Ă©rtĂ©keket elsĹ‘sorban az önmagukat egĂ©szsĂ©gesnek vĂ©lĹ‘ emberek figyelmĂ©be ajánljuk. Ha szervezetĂĽnk lĂ©nyeges mutatĂłi eltĂ©rnek a kĂvánatostĂłl, felmerĂĽl a cukorbetegsĂ©g gyanĂşja.
FeltĂ©tlenĂĽl forduljunk orvoshoz, hiszen a kedvezĹ‘tlen folyamatok – idĹ‘ben lĂ©pve – a szakember segĂtsĂ©gĂ©vel Ă©s nĂ©mi önfegyelemmel visszafordĂthatĂłk. Mint már jeleztĂĽk, enyhĂ©bb esetekben elegendĹ‘ a zsĂr- Ă©s kalĂłriaszegĂ©ny diĂ©ta, az Ă©letmĂłd egĂ©szsĂ©gesebbĂ© tĂ©tele, s a vĂ©rzsĂr- vagy cukoranyagcsere-eltĂ©rĂ©sek visszaszorĂthatĂłk a normál szintre. Ha ez kevĂ©snek bizonyulna, szĂĽksĂ©gessĂ© válik a gyĂłgyszeres kezelĂ©s, amelyhez egyre korszerűbb Ă©s hatĂ©konyabb kĂ©szĂtmĂ©nyek állnak rendelkezĂ©sre.
Fontos azonban tudnunk, hogy a tabletta bevĂ©telĂ©vel mĂ©g nem tettĂĽnk meg mindent, a kezelĂ©s hatĂ©konyságát ellenĹ‘rizni kell. A cĂ©l, hogy szervezetĂĽnk paramĂ©terei mindinkább megközelĂtsĂ©k az egĂ©szsĂ©geset, hiszen bebizonyosodott, hogy a diabĂ©tesz sĂşlyos szövĹ‘dmĂ©nyei csak a folyamatosan normális vĂ©rcukorszintekkel vĂ©dhetĹ‘k ki.
Egyetlen kérdés marad: honnan tudjuk meg, hogy cselekednünk kell, mert veszélyben vagyunk, és ami még fontosabb, betegként hogyan tudjuk magunkat ellenőrizni. Egy kis figyelemmel és az átlagos családok számára is elviselhető anyagi áldozattal ez ma már otthon megoldható. Szervezetünk állapotáról manapság nem csupán az időigényes laboratóriumi vizsgálatok során tájékozódhatunk.
PĂ©ldául egyre korszerűbb Ă©s a nem szakemberek által is könnyen kezelhetĹ‘ vĂ©rcukormĂ©rĹ‘k állnak a betegek rendelkezĂ©sĂ©re. A választĂ©krĂłl Ă©rdemes alaposan tájĂ©kozĂłdni, mert erre is igaz, hogy nĂ©ha a látszĂłlag drágább hosszĂş távon olcsĂłbbnak bizonyul, hiszen a márkás termĂ©k megbĂzhatĂłsággal, pontossággal Ă©s tartĂłssággal viszonozza az egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©séért hozott anyagi áldozatot.
A cukorbetegek számára lĂ©tfontosságĂş, ha rendszeresen otthonukban ellenĹ‘rizhetik Ă©tkezĂ©s elĹ‘tt Ă©s után vĂ©rcukrukat, mert csak ez a kettĹ‘s eredmĂ©ny ad valĂłs kĂ©pet állapotukrĂłl, ez segĂti a helyes diĂ©tájuk betartását. A hozzátartozĂłk gyakran törik a fejĂĽnket, hogy kĂĽlönbözĹ‘ alkalmakra mivel lepjĂ©k meg szeretteiket. Mindinkább elfogadott szokás a praktikus, az Ă©v minden napján jĂł szolgálatot tĂ©vĹ‘ ajándĂ©kkal kedveskedni. Akár karácsonyra is beszerezhetĹ‘k korszerű, gyors Ă©s pontos, egyszerűen kezelhetĹ‘ vĂ©rcukormĂ©rĹ‘k – Ă©rdemes megfontolni, hiszen egĂ©szsĂ©get Ă©s biztonságot ajándĂ©kozni valĂłban szĂ©p dolog.
Dr. Békésy Mariann
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031001)