Több mint kĂ©t Ă©vtizeddel az emberi genom tudományos mĂ©rföldkĹ‘kĂ©nt ĂĽnnepelt elsĹ‘ vázlata után a tudĂłsok vĂ©gĂĽl elkĂ©szĂĽltek a teljes munkával – Ărta a Science tudományos lap friss számában megjelent hat tanulmány nyomán a The Guardian online kiadása.
Az első teljes emberi genom várhatóan új információkkal szolgál az emberi egészségről és arról, hogy mi teszi az embert egyedülállóvá.
"Az emberi genomnak azok a részei, amelyeket több mint húsz éven át nem tudtunk megfejteni, fontosak a genom működése, a genetikai betegségek, az emberek közti különbségek és az evolúció megértése szempontjából" - mondta Karen Miga, a Kaliforniai Egyetem Santa Cruz-i intézményének tudósa, a genomprojekten dolgozó nemzetközi konzorcium egyik vezetője. Eddig az emberi genom mintegy nyolc százaléka, benne hosszú, ismétlődő, néha DNS-szemétnek nevezett szakaszok is hiányoztak. Valójában ezeket az ismétlődő részeket a szekvenálásuk körüli technológiai nehézségek, és nem az érdeklődés hiánya miatt hagyták ki.
Egy genom szekvenálása ahhoz hasonlĂt, mintha egy könyvet kis szövegdarabokra vágnának fel, majd ezekbĹ‘l Ăşjra összeraknák a művet. A szöveg egyes szakaszai, melyek rengeteg ismĂ©tlĹ‘dĹ‘ mondatot vagy szĂłt tartalmaznak, nehezebben illeszthetĹ‘k a helyĂĽkre, mint az egyedibb rĂ©szek. Az Ăşj "hosszĂş olvasás" szekvenálási technolĂłgiái, melyek egyszerre fejtenek meg nagy DNS-darabokat – Ă©s sok ismĂ©tlĹ‘dĂ©st ismernek fel – segĂtettek legyĹ‘zni ezt az akadályt.
A tudĂłsok tovább egyszerűsĂtettĂ©k a kirakĂłst azzal, hogy egy olyan szokatlan sejttĂpust használtak, amely csak az apátĂłl örökölt DNS-t tartalmaz. (Az emberi sejtek többsĂ©ge kĂ©t genomot tartalmaz, egyet-egyet mindkĂ©t szĂĽlĹ‘tĹ‘l.) A kĂ©t fejlesztĂ©s lehetĹ‘vĂ© tette, hogy dekĂłdolják az emberi genomot alkotĂł több mint hárommilliárd alapegysĂ©get.
"Ha a jövĹ‘ben valakinek a genomját szekvenáljuk, kĂ©pesek leszĂĽnk azonosĂtani az összes variánst a DNS-Ă©ben, Ă©s az informáciĂł birtokában jobb egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátást kaphat. Az emberi genom teljes szekvenálása olyan, mintha Ăşj szemĂĽveget vennĂ©nk fel: most, hogy mindent tisztán látunk, egy lĂ©pĂ©ssel közelebb vagyunk ahhoz, hogy megĂ©rtsĂĽk, mit jelent ez az egĂ©sz" - mondta Adam Phillippy, a marylandi nemzeti genomkutatĂł intĂ©zet (National Human Genome Research Institute) tudĂłsa, a kutatás másik vezetĹ‘je.
Az egyik érdekes területet a genom azon részei jelentik, ahol sok az ismétlődő szakasz, köztük azok, ahol a legtöbb emberi genetikai változat található. Az ezeken a régiókon belüli változatosság kulcsfontosságú jeleket tartalmazhat arról, hogy őseink történetében hogyan mentek végbe gyors evolúciós változások.
(MTI)
Az orvosiLexikon.hu jogelĹ‘dje 2003-ban indult, Ăgy már akkor Ărhattunk rĂłla, hogy a tudĂłsok – a Humán Genom Projekt keretĂ©ben – feltĂ©rkĂ©peztĂ©k az emberi DNS-t. A bejelentĂ©sre szinte napra pontosan tizenkilenc Ă©vvel ezelĹ‘tt, 2003 április 14-Ă©n kerĂĽlt sor. A vĂ©lt vagy valĂłs hiányosságok ellenĂ©re az eredmĂ©nyeket többnyire Ăşgy kommunikálták, hogy a teljes genom feltĂ©rkĂ©pezĂ©sre kerĂĽlt. Kicsit hasonlĂt ez ahhoz, ahogy a Voyager 2 űrszonda az Ă©vek során háromszor is kilĂ©pett a naprendszerbĹ‘l, Ă©s az elhomályosulĂł emlĂ©kek okán ezt mindannyiszor az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘ nagyközönsĂ©g ováciĂłja övezte.
A Humán Genom Projekt nem vĂ©gzett a DNS-sel, a kimaradt szakaszok – a kromoszĂłma centromĂ©ra Ă©s telomĂ©ra rĂ©giĂłiban találhatĂł – gĂ©njeinek feltĂ©rkĂ©pezĂ©sĂ©re csaknem kĂ©t Ă©vtizedet kellett mĂ©g várni. A tĂ©rkĂ©p adott, de csupán a DNS elsĹ‘dleges szerkezetĂ©ben. Amit tizenkilenc Ă©vvel ezelĹ‘tt Ărtunk, ma is igaz. Egy Ăşt vĂ©gĂ©re Ă©rtĂĽnk, de az igazi nagy utazás mĂ©g csak most kezdĹ‘dik.