Ma Magyarországon minden tizedik ember érintett a vesebetegségekben, és évente mintegy 500-600 ezer vesebeteg szorul gondozásra. Éves szinten 250-270 vesetranszplantáció történik, és közel 6500 krónikus veseelégtelenségben szenvedő beteg életben maradását a dialíziskezelés biztosítja. A vesebetegek és a dialízisre kerülő betegek száma évente 4-6 %-kal növekszik, és hazánkban a végállapotú veseelégtelenségben szenvedő betegek fele akut veseelégtelenség miatt azonnali dialízisre szorul.
„A különböző szakmai és civil szervezetek az elmúlt években, évtizedekben számos programmal, aktivitással érték el nemcsak a vesebetegeket, hanem a lakosságot is, tájékoztattak a vese működéséről és a vesepótló kezelésekről. A Nemzeti Vese Program saját aktivitásai mellett ezeket a kezdeményezéséket is segíteni kívánja, illetve olyan oktatási-képzési alapot biztosít, amely hatékonyabbá teszi a társszervezetek, szakmai szervezetek munkáját. A végső cél természetesen a szakmai konszenzuson alapuló cselekvési terv megalkotása, amely a döntéshozók számára ad iránymutatást” – mutatta be a programot Zoltán György, a Nefrológiai Szolgáltatók Egyesületének elnöke.
A Nemzeti Vese Program az egészségmegőrzés és a betegség különböző fázisait öleli át a teljes magyar lakosságot megcélozva: szólni kíván a szűrésről és prevencióról, az egészséges embereket tájékoztatja a vese betegségeiről. A második nagy témakör a már felismert vesebetegség, a gondozás időszaka, a progresszió lassítása, szövődmények megelőzése. A harmadik nagy egység a vesepótló kezelések, így a dialízis és transzplantáció. Az egyes témakörökben a kijelölt szakmai vezető feladata, hogy elindítsa és koordinálja a szakmai és társadalmi konzultáció folyamatát.
„A legfontosabb a primer prevenció, hogy a vesebetegségeket megelőzzük. Ha pedig már kialakult a kórállapot, akkor ismerjük fel idejében, hogy a lehető legjobb szekunder prevenciót valósíthassuk meg a kardiovaszkuláris szövődmények megelőzése érdekében. Idén a Vese Világnapján is ez volt a fő üzenetünk. A Nemzeti Vese Program ezt követően ért el bennünket, így mi felkészülten tudjuk ötvözni saját programunkat ezzel a kezdeményezéssel, hiszen a két törekvés azonos irányba mutat” – mondta el a Programmal kapcsolatban Dr. Reusz György professzor, a Magyar Nephrologiai Társaság elnöke.
A Nemzeti Vese Program vesebetegseg.hu néven indította el nagyközönségnek szóló, tájékoztató weboldalát, és megjelenik a júniusi budapesti Egészségligeten. Rövidesen indul az egész országra kiterjedő, a családorvosok körében készített felmérés, és tervei között szerepel a kreditpontos családorvos képzés országos kiterjesztése is. A Program fontos feladatának tekinti a veszélyeztetett célcsoportok tájékoztatását, ennek keretében a cukorbetegek és a magas vérnyomásban szenvedők betegszervezetinek szervez előadásokat.
„Ma Magyarországon 2,5-3,5 millió közötti hipertóniás beteg él, a cukorbetegek száma meghaladja az 1,1 milliót. Számítások szerint a hipertóniások 10, a cukorbetegek 5 százaléka tekinthető krónikus veseelégtelennek, és ez a szám a jövőben biztosan nőni fog. A már dialíziskezelésben részesülő betegek több mint fele férfi, átlagéletkoruk 63 év és a veseelégtelenséget okozó betegség 55%-ban a magasvérnyomás, illetve a cukorbetegség. A jelenlegi magyarországi dialízis-ellátó rendszer az egyik legjobban felépített és szervezett egészségügyi struktúra, de a ma még elegendő kezelőhely hamarosan túl kevés lesz – ezért kell időben megelőzni vagy kezelni a vese betegségeit. Ez pedig nemcsak nekünk, szakembereknek feladatunk, hanem minden ember saját felelőssége” – tette hozzá Dr. Kiss István professzor a nephrológia és dialíziskezelés országos szakfelügyelő főorvosa.
A közeljövő tervei között szerepel a civil szervezetekhez csatlakozva az országos betegtájékoztató road show állomásainak kibővítése, amelynek célja a betegek intenzívebb edukálása a transzplantációs várólista bővítése érdekében. A road show keretében szakemberek látogatnak el azokba a dialízisközpontokba, ahol a kezelt betegek számához képest a transzplantációs várólistán lévők száma 8% alatt van az összes kezelt beteget figyelembe véve. Célkitűzés az arány növelése a transzplantációra alkalmas betegek között.
„Az elmúlt évben 307 veseátültetés történt – ebből 42 élődonoros – a négy városban működő transzplantációs központban. A számok növekedést mutatnak, de a rendelkezésre álló szervek száma még mindig nem tudja kielégíteni a várólisták igényeit” – mondta Mihály Sándor az Országos Vérellátó Szolgálat Szervkoordinációs Irodájának igazgatója.
„A technikai fejlődésnek köszönhetően egy beteg dialízis kezeléssel akár évtizedekig is életben tartható, azonban a veseműködés helyreállítása és a dialízis kezelés elhagyása csak egy új, átültetett vese segítségével, azaz vese transzplantációval érhető el. Minden kezdeményezés, amely a transzplantáció ügyét segíti hasznos lehet a betegek és az orvostársadalom számára.” – fűzte hozzá Dr. Kóbori László, a Magyar Transzplantációs Társaság elnöke.
A Nemzeti Vese Program szorosan együttműködik a betegszervezetekkel is, hiszen betegek életminőségének javítása közös feladat.
„El kell mondani, hogy a vesekárosodás nem visszafordítható, de nem végzetes betegség. A romlás folyamata lényegesen lassítható, a veseelégtelenség művese kezeléssel, veseátültetéssel korrigálható. Megszorításokkal ugyan, de élni lehet vele” – tette hozzá Ádám Aurél, a Vesebetegek Országos Szövetségének elnöke.
* * *
A Nemzeti Vese Program a Nefrológiai Szolgáltatók Egyesülete által kezdeményezett, a Magyar Nephrologiai Társaság, a Magyar Transzplantációs Társaság, a Nefrológiai Szolgáltatók Egyesülete és a civil szervezetek (Vesebetegek Egyesületeinek Országos Szövetsége, Magyar Szervátültetettek Szövetsége, Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért és Magyar Vese Alapítvány) által útjára indított és támogatott közös platform. A program célja a lakosság folyamatos informálása a vesebetegség veszélyeiről és kezelési lehetőségeiről, valamint szakmai párbeszéd lefolytatása egy eredményes cselekvési terv megalkotása érdekében.