Itt a nyár, fellélegezhetünk! Végre elérkezett a jól megérdemelt pihenés ideje, egész évben ezért dolgoztunk. Sajnos azonban nem mindenkinek ilyen örömteli a nyaralás gondolata. Az allergiás és az asztmás betegek számára nem kis odafigyelést igényel a nyaralás megszervezése.
Európát tekintve a lakosság közel harmada szenved allergiában. Az előrejelzések szerint 2020-ra minden második európai érintett lesz valamilyen allergiás megbetegedésben, amely szinte minden korosztályt érint. Az utóbbi negyed században megkétszereződött a betegek száma, az allergia népbetegséggé nőtte ki magát.
A Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság ajánlása szerint sok mindenre oda kell figyelni, hogy a nyaralás alkalmával ne érje váratlan „meglepetés” az allergiában szenvedőket.
A legfontosabb a jĂłl megválasztott Ăşti cĂ©l. Az enyhe Ă©s a száraz klĂma mindenkĂ©ppen jĂłtĂ©kony hatásĂş. Ugyanakkor a tengerpart kiválĂłan alkalmas mindazok számára, akik pollenallergiában, netán ekcĂ©mában szenvednek. A sĂłsvĂz, illetve a nedves levegĹ‘ kifejezetten jĂłt tesz az ekcĂ©más bĹ‘rnek. A hegyvidĂ©k szintĂ©n jĂł választás lehet, hiszen az 1500 mĂ©ter feletti magasságot az atkák már nem szeretik. TermĂ©szetesen választhatĂł más helyszĂn is a nyaraláshoz, de mindenkĂ©ppen Ă©rdemes figyelemmel kĂsĂ©rni a pollennaptárt, Ă©s elkerĂĽlni a magas koncentráciĂłjĂş idĹ‘szakokat, terĂĽleteket.
Ha gĂ©pkocsival kelĂĽnk Ăştra, mindig gyĹ‘zĹ‘djĂĽnk meg a lĂ©gkondicionálĂł berendezĂ©s megfelelĹ‘ működĂ©sĂ©rĹ‘l, a pollenszűrĹ‘k állapotárĂłl. Elindulás elĹ‘tt cĂ©lszerű nĂ©hány percre bekapcsolni a klĂmát. Ezáltal a rendszerbĹ‘l eltávoznak mindazon anyagok – por, penĂ©szgomba-, amelyek allergiás reakciĂłkat válthatnak ki. Menet közben tartsuk zárva az ablakokat, használjuk a lĂ©gkondicionálĂłt. A kocsiban utazĂłk ne dohányozzanak. Az utazást mindenkĂ©ppen a kora reggeli vagy a kĂ©sĹ‘ esti Ăłrákra idĹ‘zĂtsĂĽk, hiszen a lĂ©gszennyezettsĂ©g mĂ©rtĂ©ke ilyenkor a legalacsonyabb, a levegĹ‘ tisztább Ă©s hűvösebb.
A repülőút rejti magában a legtöbb kockázatot, hiszen oda háziállatokat is felengednek, ugyanakkor a zárt közegben történő utazás magában hordozhatja egy esetleges légúti fertőzés veszélyét is. A repülővel utazók, mindenképpen tartsanak maguknál sós orrsprayt, használják óránként, ezzel is védekezve a gép száraz levegője ellen.
A szállás megválasztásánál is legyĂĽnk nagyon Ăłvatosak. CĂ©lszerű elĹ‘re tájĂ©kozĂłdni, Ă©s olyan szobát kĂ©rni, mely garantáltan allergĂ©nektĹ‘lmentes, nem dohányzĂł Ă©s távol találhatĂł a medencĂ©tĹ‘l. A poratka allergiásoknak tanácsos magukkal vinni saját, allergiamentes ágyneműjĂĽket bár vannak olyan szállodák, ahol ezt már biztosĂtják.
Amennyiben belföldi Ăşti cĂ©lt választunk, Ă©rdemes olyan helyre utazni, melynek közelĂ©ben sĂłbarlang, sĂłkabin is találhatĂł. Ezek kiválĂłan alkalmasak a lĂ©gĂşti megbetegedĂ©sekben szenvedĹ‘k kezelĂ©sĂ©re, ugyanakkor immunrendszer erĹ‘sĂtĹ‘ hatásuk is van. SzintĂ©n javasolt a hazai hegyvidĂ©ki kirándulások tervezĂ©se is. Bár hegysĂ©geink nem Ă©rik el az 1500 mĂ©tert, a magasság növekedĂ©sĂ©vel az allergĂ©nek koncentráciĂłja mĂ©gis csökken. Bátran indulhatunk tĂşrázni, kirándulni.
Nem szabad megfeledkeznĂĽnk a táplálĂ©kallergiárĂłl sem. Amennyiben kĂ©rdĂ©ses az adott Ă©tel összetĂ©tele, semmikĂ©ppen ne fogyasszuk el. Ha repĂĽlĹ‘gĂ©ppel utazunk Ă©rdemes elĹ‘re tájĂ©koztatni a lĂ©gitársaságot a diĂ©tánkrĂłl, Ăgy egyĂ©ni menĂĽ is rendelhetĹ‘. Amennyiben erre nincs lehetĹ‘sĂ©g, akkor saját magunk állĂtsuk össze az Ă©trendĂĽnket, amelyet kĂ©zipoggyászunkban magunkkal vihetĂĽnk.
Éttermekben pedig bátran kérdezzük meg a pincért, nem tartalmaz-e a választott étel számunkra veszélyes adalékokat.
Tengerparton gyakran szolgálnak fel helyi specialitásokat, halakat, rákot, kagylĂłt Ă©s más tengeri gyĂĽmölcsöt. Mivel ezeknek az Ă©teleknek igen magas a hisztamin tartalmuk, ugyanakkor allergiát okozĂł hatásuk is ismert, az allergiások kellĹ‘ Ăłvatossággal fogyasszák Ĺ‘ket. Az is elĹ‘fordulhat, hogy egy-egy ilyen nyaralás alkalmával derĂĽl ki az allergia, amelyet a tartĂłsĂtĂłszerek Ă©s a fűszerek is okozhatnak, ebben az esetben azonnal forduljunk orvoshoz.
A fenti óvintézkedések mellett nem szabad megfeledkezni a szükséges gyógyszerekről sem. Azokat mindig a kézipoggyászba csomagoljuk, hogy szükség esetén könnyedén hozzáférhetőek legyenek. Célszerű utazás előtt konzultálni az orvossal is, ha szükséges, már 1-2 héttel az indulás előtt elkezdeni a javasolt gyógyszer szedését.
Az utazás során feltétlenül tartsuk magunknál zárójelentéseinket, valamint a legutóbbi ambuláns lapunkat. Étel- illetve gyógyszerallergia esetén pedig, az azokról szóló dokumentációt, valamint kezelési lapot, mely tartalmazza a gyógyszerek adagolását és azt is, hogy mire vagyunk allergiásak.
Gyógyszereinket akkor is vigyük magunkkal, ha az itthoni környezetben tünetmentesek vagyunk, hiszen az utazás során kapcsolatba kerülhetünk olyan allergénekkel, melyek bármikor kiválthatják allergiás reakcióinkat.
A rovarcsĂpĂ©sre allergiás szemĂ©lyek mindig tartsanak magunknál speciális adrenalin-injekciĂłt is.
A fenti ĂłvintĂ©zkedĂ©sek betartásával az allergiások is kiĂ©lvezhetik a nyaralás minden percĂ©t, azonban nem szabad elfelejteni, hogy az ĂĽdĂĽlĂ©s alatt rovarcsĂpĂ©sektĹ‘l Ă©s bizonyos Ă©telfĂ©lesĂ©gektĹ‘l sokszor azok is Ă©letveszĂ©lybe kerĂĽlhetnek, akiknĂ©l sohasem jelentkeztek allergiás tĂĽnetek.
Kapcsolódó hivatkozás:
Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság