Pikkelysömör Nap 2010

Október 29-én, a Pikkelysömör Világnapon (World Psoriasis Day), a világ minden táján az általánosnál nagyobb figyelem irányul a psoriasisos betegekre. A Magyar Dermatológiai Társulat (MDT), az elmúlt évek hagyományaihoz híven idén is csatlakozik a Psoriasis Világnap rendezvényeihez.

Az MDT társadalmi célú kampányt indít az elfogadás jegyében. Ennek érdekében felhívja a betegek figyelmét a jelenleg elérhető kezelési lehetőségekre, a lakosságot és a betegek ellátásában résztvevő egészségügyi szakszemélyzetet pedig megismerteti a pikkelysömör tüneteivel, legfontosabb jellemzőivel. Prof. Dr. Kemény Lajos, a Társulat elnöke a mai kampánynyitó sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kezdeményezéssel a döntéshozók figyelmét is a betegségre szeretnék irányítani, hogy a közeljövőben még több segítséget kapjanak a psoriasisos emberek kezelésében, ellátásában.

A psoriasis – vagy ahogy a legtöbben ismerik a pikkelysömör – genetikai eredetű autoimmun betegség, amely életünk során bármikor jelentkezhet. A kórral együtt járó, mindenki számára könnyen felismerhető bőrtünetek jelentősen megnehezítik a betegek mindennapjait. A betegek az élénkvörös foltok miatt legtöbbször hátrányos megkülönböztetésben van részük, a társadalmi kirekesztettség érzésével nap mint nap meg kell birkózniuk. Mindemellett a rendszeres kezelések kényelmetlenségével is szembe kell nézniük.

A pikkelysömör az egyik leggyakrabban előforduló bőrbetegség, Európában a teljes lakosság 1,5-2 százalékát érinti. Magyarországon hasonló gyakoriság jellemző, hazánkban nagyjából 200 ezren lehetnek érintettek. A betegek 10%-a tünetmentes, 57 százalékuk enyhe, egynegyedük középsúlyos, míg 8 százalékuk súlyos psoriasisban szenved. Utóbbi esetben a testfelszín több mint 10%-át érinti a betegség – ismertette a sajtótájékoztató hallgatóságával a jelenlegi adatokat Dr. Gáspár Krisztián, a DE OEC Bőrgyógyászati Klinikájának munkatársa.

A pikkelysömör azonban nem csak bőrtüneteket okoz. A betegséghez gyakran társul ízületi gyulladás, depresszió, szív- és érrendszeri megbetegedések. A súlyos pikkelysömörben szenvedőknél 30 éves kor felett a szívinfarktus kialakulásának valószínűsége is háromszoros az egészségesekhez viszonyítva.
Az egészségügyi, fizikai problémák mellett lelki és szociális gondok is gyakran terhelik a betegeket. A társas együttélés legtöbb színterén akadályokba ütköznek, sokan elveszítik állásukat, hosszabb ideig munka nélkül maradnak. A depresszió a betegek egynegyedét kínozza, az öngyilkosság érzésével 5 százalékuk szembenézett már élete során.

Mivel a pikkelysömör egyaránt komoly testi és lelki terheket ró az attól szenvedő betegekre, a Magyar Dermatológiai Társulat szakmai véleménye szerint mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a psoriasisban szenvedő betegek újra teljes életet élhessenek.

Ahogy azt a Kemény professzor is hangsúlyozta, a Psoriasis Nap és az azt támogató kampány megszervezésével a Társulat meg kívánja ismertetni a betegeket a kezelési lehetőségekkel, valamint segítő kezet nyújt a személyenkénti legmegfelelőbb terápiás módszer kiválasztásában, tökéletesítésében, a félelmek nélküli élet megkezdésében.

Az új terápiák segítségével lehetséges visszaadni az emberi méltóságot, és a mindennapi küzdelemhez szükséges erőt. A módszerek használatával jelentősen csökkenthető a betegekre nehezedő pszichológiai nyomás, és a szégyenérzet. A megfelelően kezelt psoriasisos beteg teljesen vagy csaknem teljesen tünetmentessé tehető, azonban ehhez szükséges a beteg és orvos szoros együttműködése, a beteg megfelelő tájékozottsága és aktív közreműködése is.

A sajtótájékoztatón Dr. Holló Péter, a Semmelweis Egyetem Bőrgyógyászati Klinika Psoriasis Centrumának vezetője elmondta, hogy a pikkelysömör a tudomány jelenlegi állása szerint továbbra sem gyógyítható kór, azonban a betegség kezelhető. Léteznek olyan eljárások, amelyek a betegek életminőségét érezhetően javíthatják. A súlyos psoriasistól szenvedőknek nem szabad megfeledkezniük a biológiai terápiás kezelésről sem, hiszen ezen módszer segítségével immáron a tünetmentesség sem számít elérhetetlen célnak.

Többen nincsenek tisztában azzal, hogy nem csak a hagyományos gyógyszeres és helyi kezelési lehetőség áll rendelkezésükre, hanem a korszerű fejlesztéseknek köszönhetően más módszerek is léteznek a betegség enyhítésére. A kezelési célok (bőrtünetek 75-90%-os javulása, az életminőség-javulás, köröm- és ízületi tünetek jelentős enyhülése) mára igenis elérhetővé váltak – hangsúlyozta a Centrum vezetője.

A Pikkelysömör Nap és a hozzá kapcsolódó társadalmi célú kampány tehát a betegekhez, a kezelésükben résztvevő orvosokhoz, szakápolókhoz és a közvéleményhez egyaránt szól. Dr. Gyulai Roland, a Társulat Psoriasis Szekciójának elnöke elmondta, hogy szeretnék kiemelten felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy mind egyformák vagyunk, és hogy a betegség NEM fertőző.

Nagyon fontos ugyanakkor, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy a psoriasis nem kozmetikai rendellenesség, hanem egy betegség, amivel sok társunknak együtt kell élnie. A psoriasis megértése, elfogadása nagyban hozzájárul a betegek könnyebb társadalmi integrációjához. A Társulat végső célja a psoriasistól szenvedő emberek fizikai és lelki tünetmentességének megteremtése – emelte ki Gyulai doktor.

Ezen célkitűzés elérése érdekében a Magyar Dermatológiai Társulat és az MDT Psoriasis Szekciója október 29-én országos kampánnyal kívánja felhívni a figyelmet a pikkelysömörrel élők elfogadására. Számos nagyvárosban nyílt napot tartanak a psoriasis betegklubok, ahol a pikkelysömörös betegek szakmai előadásokon vehetnek részt, megismerhetik egymást, a gyógymódokat, találkozhatnak kezelőorvosaikkal, szakápolóikkal. Ezekre a rendezvényekre nemcsak őket, hanem az egészséges érdeklődőket is szeretettel várják.

 

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.