1986-ban robbant fel a csernobili atomerĹ‘mű nĂ©gyes blokkja, melynek következtĂ©ben hatalmas mennyisĂ©gű radioaktĂv szennyezĹ‘anyag jutott a Föld lĂ©gkörĂ©be.
Az idĹ‘járástĂłl, fĹ‘kĂ©nt az uralkodĂł szĂ©liránytĂłl, valamint a domborzati viszonyoktĂłl fĂĽggĹ‘en szinte egĂ©sz EurĂłpa Ă©rintettĂ© vált. Észak-EurĂłpa kĂĽlönösen, mĂg hazánkat a Kárpátok vonulata – amire más vonatkozásokban is láttunk már pĂ©ldát – megvĂ©dte a sugárzĂł anyagot hordozĂł lĂ©gtömegek jelentĂ©keny rĂ©szĂ©tĹ‘l.
A robbanás közelében ezrek szenvedtek súlyos sugárbalesetet, de a kései áldozatok száma a több százezres nagyságrendet is elérheti a már elhunytak, és a jövőben – a történtekkel megalapozottan összefüggésbe hozhatóan – elhalálozók számát is figyelembe véve.
Sugárbaleset esetén az érintett személy a megszabott határérték feletti sugárterhelést szenved. Ez teljes test esetében 50 mSv (ún. dózisegyenérték). A sievertet (Sv) a sugárdózisból származtatják, mely a test szöveteiben elnyelt energia mennyisége. Mértékegysége a gray (Gy), 1 Gy 1 joule energia elnyelését jelenti 1 kg tömegben.
A sugárdĂłzis (Gy) nem kĂĽlönbözteti meg a sugárzás fajtáját (a radioaktĂv anyag mibenlĂ©tĂ©t), a dĂłzisegyenĂ©rtĂ©k (Sv) viszont igen. Ezzel a kĂĽlönbözĹ‘ minĹ‘sĂ©gű ionizálĂł sugárzások jobban összefĂĽggĂ©sbe hozhatĂłak az általuk kiváltott káros hatással. ÉrtĂ©kĂ©ben tĂĽkrözĹ‘dik pĂ©ldául a jĂłval veszĂ©lyesebb neutronsugárzásnak vagy Ă©ppen az alfa rĂ©szecskĂ©k sugárzásának nagyságrendekkel erĹ‘sebb roncsolĂł tulajdonsága.
A sugárbaleset bekövetkezhet kĂĽlsĹ‘ expozĂciĂł okán, továbbá radioaktĂv anyagok inkorporáciĂłjával, azaz szervezetbe jutásával, ahol továbbra is aktĂvak maradnak.
SzennyezĹ‘dhet a bĹ‘r, mely – amellett, hogy kĂĽlsĹ‘ sugárterhelĂ©st jelent –, magában hordozza a kockázatát annak, hogy a radioaktĂv izotĂłpok a kĂĽltakarĂł mĂ©lyebb rĂ©tegeibe, illetve azon keresztĂĽl a vĂ©ráramba, nyirokáramba is bejuthatnak.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(060502)