A perennialis (azaz egész évben tartó) kötőhártya gyulladás
Mint azt a neve is mutatja, ebben a betegségben a tünetek folyamatosan fennállnak. Ennek oka az lehet, hogy valakinek a környezetében állandóan jelen van egy anyag, amely kiváltja az allergiát. Ilyen anyag például a poratka, a macska-és kutyaszőr. Tüneteiben nem különbözik a szezonális kötőhártya gyulladásétól.
A vernalis ( "tavaszi") szaru- és kötőhártya gyulladás
Rendszerint 10 Ă©ves kor elĹ‘tt jelentkezik. MájustĂłl decemberig tartĂł idĹ‘szakban állnak fenn tĂĽnetek, amelyek többsĂ©ge bár megegyezik a elĹ‘zĹ‘ kĂ©t betegsĂ©gĂ©vel, de annál sĂşlyosabbak. Az esetek háromnegyedĂ©ben nem ismerjĂĽk a kiváltĂł allergĂ©nt. Fontos elkĂĽlönĂtĹ‘ jel a felsĹ‘ szemhĂ©j belsĹ‘ rĂ©szĂ©n (az azt borĂtĂł kötĹ‘hártyán) jelentkezĹ‘ utcakĹ‘kövezetszerű rajzolat, ami a kötĹ‘hártya tĂşlműködĹ‘ nyirokrendszerĂ©nek rĂ©sze (Ăşgynevezett Ăłriás papillák). Ezek minden szempillantáskor sĂşrolják a szaruhártya felszĂnĂ©t, amin fekĂ©lyek keletkezhetnek, Ăgy akár sĂşlyos látásromlás is bekövetkezhet. A betegsĂ©g 2-10 Ă©ven keresztĂĽl áll csak fenn, ezt követĹ‘en fokozatosan visszafejlĹ‘dik.
Atópiás szaru- és kötőhártya gyulladás
Vannak bizonyos egyĂ©nek, akik hajlamosabbak allergiás betegsĂ©gek kialakĂtására, Ĺ‘ket nevezzĂĽk "atĂłpiás" egyĂ©neknek. Náluk nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel alakul ki asztma, ekcĂ©ma, Ă©tel allergia stb. Ilyen betegsĂ©g az atĂłpiás szaru- Ă©s kötĹ‘hártya gyulladás is. 20-30 Ă©ves korban is jelentkezhetnek az elsĹ‘ szemtĂĽnetek, amelyeket mindig megelĹ‘z valamilyen korábbi allergiás tĂĽnet.
Jellemző a szemhéjak bőrének elhúzódó gyulladása. Gyakori a szempillák elvesztése. A kötőhártya több helyen hegesedhet, zsugorodhat, a szaruhártya érintettsége látásromlást okozhat. Egyéb szembetegségek is társulhatnak: szemszárazság, szürkehályog, szaruhártya-elvékonyodás.
Óriás papillás kötőhártya gyulladás
Már emlĂtettem Ă©rintĹ‘legesen az Ăłriás papillákat, amelyek a kötĹ‘hártya nyirokrendszerĂ©nek a rĂ©szei. Az Ăłriás papillás kötĹ‘hártya gyulladásban ezek hatalmasan megduzzadhatnak (2-3 mm átmĂ©rĹ‘jűre), Ă©s jelentĹ‘s fájdalmat, szaruhártya fekĂ©lyeket okozhatnak.
Legtöbbször kontaktlencse viselĹ‘knĂ©l láthatjuk ezeket a tĂĽneteket, de nem korlátozhatjuk egyedĂĽl a kontaktlencse viselĹ‘k betegsĂ©gĂ©re. A kutatások felderĂtettĂ©k, hogy az Ăłriás papillás kötĹ‘hártya gyulladás során a szemben lĂ©vĹ‘ idegen anyagokra jelentkezik allergiás reakciĂł.
Ilyen a kontaktlencse is, de ilyenek a szemműtĂ©tek után a szemgolyĂłn kĂ©szĂtett sebekben elhelyezett varratok is. A kialakult tĂĽnetek a varratok eltávolĂtását, illetve a kontaktlencse viselĂ©s abbahagyása után, megfelelĹ‘ kezelĂ©s mellett megszűnnek.
Az allergiás szembetegségek kezelése
Mint az korábban is emlĂtettĂĽk, az allergiás betegsĂ©gek öt csoportra oszthatĂłk, de sok közös tulajdonsággal bĂrnak.Fontos, hogy pontosan meghatározzuk, milyen betegsĂ©grĹ‘l beszĂ©lĂĽnk, hiszen a betegsĂ©get csak Ăgy lehet hatĂ©konyan kezelni.
MindenekelĹ‘tt a betegsĂ©g elsĹ‘ jelentkezĂ©se, a tĂĽnetek fennállásának idĹ‘tartama, sĂşlyossága, a beteg Ă©letkora, korábbi allergiás eredetű betegsĂ©gei jelentek támpontot. A szezonális kötĹ‘hártya gyulladásban a növĂ©ny virágzásakor jelentkeznek a tĂĽnetek. A perenniális betegsĂ©gben bár egĂ©sz Ă©vben fennállnak a tĂĽnetek, de nap közbeni ingadozás is lehet, (pl. a hálĂłszobában találhatĂł allergĂ©n esetĂ©ben, reggelre rosszabbodik, estĂ©re javulnak a tĂĽnetek). A betegek általában ismerik betegsĂ©gĂĽk "viselkedĂ©sĂ©t", annak rosszabbodását vagy javulását. Fel szoktuk derĂteni a nap közben használt, viselt anyagok listáját is.
Sokszor azonban a tĂĽnetek enyhe formában jelentkeznek, Ă©s elmondás alapján nem lehet egyĂ©rtelműen meghatározni a betegsĂ©g mibenlĂ©tĂ©t. A perennialis kötĹ‘hártya gyulladás pĂ©ldául az esetek 80 % -ban szezonális jelleget is mutat. Ilyenkor kiegĂ©szĂtĹ‘ tesztekre van szĂĽksĂ©g. A könny összetĂ©tele támpontot adhat, ezĂ©rt mintát vehet belĹ‘le az orvos. KĂĽlönbözĹ‘ bĹ‘rprĂłbák is segĂtsĂ©gĂĽnkre vannak: ezeknĂ©l a bĹ‘rre helyezĂĽnk jellegzetes allergĂ©neket Ă©s a rájuk adott választ Ă©rtĂ©keljĂĽk. A kötĹ‘hártyára is helyezhetĂĽnk ilyen anyagokat.
Az esetek nagy rĂ©szĂ©ben sikerĂĽl megtalálni az adott allergĂ©nt, illetve felállĂtani a megfelelĹ‘ diagnĂłzist.
A betegsĂ©g kezelĂ©sĂ©ben elsĹ‘ helyen áll az adott allergĂ©n (pl. pollen, kontaktlencse) elkerĂĽlĂ©se. EzĂ©rt indĂtottak társadalmi összefogást a parlagfű irtására, amelyben egyre többen vesznek rĂ©szt. A parlagfű mellett egyes anyagok, pl. fĂ©mek, ruhák anyagai is lehetnek allergĂ©nek, s ezektĹ‘l általában nehĂ©z szĂvvel válunk meg.
Ha már a tünetek kialakultak, és az allergént felismertük és kiiktattuk, akkor helyi, az allergiás folyamatot mérséklő szemcseppek használata javasolt. A gyógyszerek közül vannak, amelyek gyulladást okozó sejtek működését gátolják. Vannak amelyek a kötőhártya ereit húzzák össze, s ezen keresztül csökkentik a gyulladást. Egyes cseppekben ezek kombinációit találjuk. A különböző gyógyszergyárak számos hatékony szert fejlesztettek ki.
Nincsen olyan csepp, amely mindenkinek egyformán alkalmas. Nem ad okot elkeseredĂ©sre, ha az elsĹ‘ csepp nem csökkenti elĂ©g hatĂ©konyan a tĂĽneteket, mindenkinek meg kell találni a megfelelĹ‘ kezelĂ©st. A cseppeket rendszerint tartĂłsan használjuk, hiszen a betegsĂ©g sokáig fennállhat. SzerencsĂ©re a kötĹ‘hártyárĂłl a cseppek csak kis mennyisĂ©ge szĂvĂłdik fel a keringĂ©sbe, ezĂ©rt általános mellĂ©khatásoktĂłl nem kell tartanunk.
A helyzet más a szteroid tartalmĂş szemcseppekkel. Ezek rendkĂvĂĽl hatĂ©konyak a gyulladás csökkentĂ©sĂ©ben, de szemĂ©szeti mellĂ©khatásaik (szemnyomás emelkedĂ©s, szaruhártya károsodás, szĂĽrkehályog) miatt nem használhatĂłk tartĂłsan.
A szezonális allergiában szenvedőknek általában orrnyálkahártya gyulladása is van. Ezt leghatékonyabban szteroid tartalmú orrspray-vel kezelhetjük. Újabban lehetőség van arra is, hogy súlyos esetekben úgynevezett hyposensibilisaló kezelést végezzenek, amellyel csökkenthető a minden évben óramű pontossággal megjelenő tünetek gyakorisága.
Az utĂłbbi idĹ‘kben foglalkoznak azzal, hogy a gyermekkorban Ă©rt hatások milyen szerepet játszanak a kĂ©sĹ‘bb kialakult allergiás betegsĂ©gekben. Fontos, kĂ©sĹ‘bbi allergiát megelĹ‘zĹ‘ hatás pĂ©ldául az Ă©let elsĹ‘ hat hĂłnapjában a kizárĂłlagos anyatejes szoptatás, vagy a lakás páratartalmának csökkentĂ©se, illetve a gondos portalanĂtás (mindkettĹ‘ a poratka ellen), vagy akár a dohányzás mellĹ‘zĂ©se. A jövĹ‘ben lehetsĂ©ges lehet az allergiás betegsĂ©gek megelĹ‘zĂ©se, akár már a csecsemĹ‘korban is.
Dr. Hodosi Kálmán
szemész szakorvos