A torokmandulákon kĂvĂĽl, amelyeknek sorozatos, Ă©vente öt-hat vagy mĂ©g több alkalommal bekövetkezĹ‘ Ăşn. tĂĽszĹ‘s gyulladása esetĂ©n a fĂĽl-orr-gĂ©gĂ©sz szakorvos azok eltávolĂtását javasolhatja, számos mandula (tonsilla – ejtsd „tonzilla”) találhatĂł mĂ©g az emberi szervezetben.
Az anatĂłmiában szintĂ©n mandulának elnevezett központi idegrendszeri kĂ©plettel (tonsilla cerebelli) most nem foglalkozva, Ă©rdemes megismerni, hogy az immunrendszer ezen elĹ‘retolt hĂdfőállásai hol is találhatĂłak.
A már emlĂtett torokmandula (szájpadmandula, tonsilla palatina) a garatĂvek között lelhetĹ‘ fel. KiĂşjulĂł gyulladásai okán törtĂ©nĹ‘ eltávolĂtásával a szájĂĽreg nem marad vĂ©dtelenĂĽl, szerepĂ©t többĂ©-kevĂ©sbĂ© átveszik a garatfalban találhatĂł nyiroktĂĽszĹ‘k Ă©s a többi, mandulamaghoz már kevĂ©sbĂ© hasonlĂthatĂł kĂ©plet.
Ezek egyike a garatmandula (orrmandula, tonsilla pharyngea), mely az orrgarat boltozatán találhatĂł nyirokszövethalmaz. A szájpadmandulával ellentĂ©tben ez a szájĂĽregbe tekintve nem láthatĂł. TĂşltengĂ©se kisgyermekeknĂ©l a lĂ©gzĂ©s nehezĂtettsĂ©gĂ©t Ă©s számos szövĹ‘dmĂ©nyt okozhat, Ăgy indokolt esetben ezt is eltávolĂtják.
A nyelvmandula (tonsilla lingualis) a nyelvgyöki nyiroktĂĽszĹ‘k összessĂ©ge, mĂg a nyomáskiegyenlĂtĹ‘ szereppel bĂrĂł, a közĂ©pfĂĽlet a garattal összekötĹ‘ fĂĽlkĂĽrt benyĂlása mögött találhatĂł „kĂĽrtmandula” (tonsilla tubaria), Ă©s a hangszalag közelĂ©ben lĂ©vĹ‘ „gĂ©gemandula” (tonsilla laryngea) kisebb mĂ©retű, csekĂ©lyebb jelentĹ‘sĂ©ggel bĂrĂł nyirokszövet felszaporodások.
A mandulák Ă©s a nyálkahártya nyiroktĂĽszĹ‘i által alkotott nyirokgyűrű* a frontvonalban kĂĽzd a száj- Ă©s orrnyĂláson át bejutĂł kĂłrokozĂłk ellen. Ennek köszönhetĹ‘, hogy a kĂĽlönbözĹ‘, döntĹ‘en lĂ©gĂşti betegsĂ©geket okozĂł mikrorganizmusok – anĂ©lkĂĽl hogy Ă©szrevennĂ©nk – már az elsĹ‘ menetben visszavonulĂłt fĂşjnak az immunrendszerrel törtĂ©nĹ‘ találkozás során.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
2005-02-03
*Heinrich Wilhelm Gottfried Waldeyer (1836-1921), berlini anatĂłmus által leĂrt kĂ©plet (Waldeyer-gyűrű)