A XXI. század mind a diagnosztika, mind a terápia területén rengeteg újdonságot hozott minden orvosi szakterületen, mely alól természetesen a fogászat sem kivétel. Sajnos a fejlődéssel párhuzamosan a civilizációs ártalmak is sokasodnak, növekszik a környezetszennyezés a vegyi anyagok, a kémiai gyógyszerek gyakoribb használatának köszönhetően.
Napjaink nĂ©pbetegsĂ©ge, az allergia sokak Ă©letĂ©t megkeserĂti. E betegsĂ©ggel kapcsolatban egyre inkább elĹ‘tĂ©rbe kerĂĽlnek a fogászatban használatos fĂ©mek, mint allergiaokozĂłk, ha szájban oldĂłdva az adott ötvözetrĹ‘l leválĂł fĂ©mionok a vĂ©ráramon keresztĂĽl a szervezetbe jutnak. Ma már azonban lehetĹ‘sĂ©g van olyan műszeres mĂ©rĂ©sre (DMA-dental metal activity-mĂ©rĂ©s), amellyel a szájban levĹ‘ fĂ©mek (hidak, koronák – a porcelánnal leplezettek is tartalmaznak fĂ©met! – kivehetĹ‘ pĂłtlások, amalgámtömĂ©sek) oldĂłdása mĂ©rhetĹ‘.
A mĂ©rĂ©s lehet szűrĹ‘vizsgálat jellegű, vagy diagnosztikus Ă©rtĂ©kű (kĂĽlönfĂ©le panaszokkal Ă©rkezĹ‘ beteg számára: pl. bĹ‘rkiĂĽtĂ©sek, krĂłnikus gyulladások, más okkal nem magyarázhatĂł szájnyálkahártya-elváltozások), valamint Ăşn. prognosztikai cĂ©lĂş, amikor Ăşj fogpĂłtlást tervezĂĽnk. A vizsgálatkor a fogászati fĂ©mekre valĂł kontaktallergia kizárását vagy bizonyĂtását hagyományos bĹ‘rteszttel is kiegĂ©szĂtjĂĽk. Sajnos nagyon gyakran elĹ‘fordul nikkel- vagy palladiumallergia, ilyenkor nagyon gondosan kell fĂ©met választani a fogpĂłtláshoz.
Ha már a fogpĂłtlásoknál tartunk: egyre növekvĹ‘ az igĂ©ny a páciensek, s termĂ©szetesen a fogorvosok esetĂ©ben is olyan fogpĂłtlások iránt, amelyek mind esztĂ©tikailag, mind funkcionálisan fejlettebbek. A másik szempont, olyan fogpĂłtlást kĂ©szĂteni, amely során minimális károsodást okozunk a meglĂ©vĹ‘ fogakban. Gyakran hallom, hogy a páciens azĂ©rt nem akarja pĂłtoltatni a foghiányát, mert ahhoz kĂ©t (vagy több) egĂ©szsĂ©ges fogat kellene lecsiszolni, tulajdonkĂ©ppen „feláldozni”. A beteg szempontjábĂłl ez igaz is lehet, ám azzal a kiegĂ©szĂtĂ©ssel, hogy sajnos már egy fog hiánya is veszĂ©lyezteti az egĂ©sz fogazat, mint rágĂłapparátus helyes működĂ©sĂ©t. Tehát messzemenĹ‘en nem csak esztĂ©tikai szempontokrĂłl van szĂł.
LĂ©tezik egy fogpĂłtlástani eljárás, az Ăşn. „UDA HĂŤD SZISZTÉMA” (universal dental anchorage systems), amelynek alkalmazásával Ăşgy tudunk hiányt pĂłtolni, hogy gyakorlatilag a pillĂ©rfogak nem sĂ©rĂĽlnek. AprĂłcska retenciĂłs stiftekkel rögzĂtjĂĽk a hidat a pillĂ©rfogakhoz, de alkalmazhatĂł az eljárás hagyományos koronapĂłtlással egyĂĽtt is. Mint minden eljárásnak, ennek is megvan a maga indikáciĂłs terĂĽlete, mindenkinĂ©l egyĂ©nileg kell dönteni az eljárás alkalmazásárĂłl.
Az esztĂ©tikum mellett azonban forradalmian Ăşj eljárások kerĂĽltek elĹ‘tĂ©rbe a gyĂłgyĂtás terĂĽletĂ©n is. Mindig is kritikus terĂĽlet volt a fogászatban a gyökĂ©rkezelĂ©sek kĂ©rdĂ©sköre, hisz korrekt kezelĂ©s ellenĂ©re is ezek a fogak gyakran viselkedtek idĹ‘zĂtett bombakĂ©nt, Ă©s okoztak panaszokat akár a kezelĂ©s során, akár Ă©vekkel kĂ©sĹ‘bb. Ennek a jelensĂ©gnek magyarázata lehet az, hogy a fogak gyökĂ©rcsatornája (amit tűkkel fel tudunk tárni) sosem egyenes, hanem szerteszĂ©t ágazĂł, amit hagyományos eljárással nem tudunk elĂ©rni.
Egy Ăşj eljárással azonban ezek a kis mellĂ©kcsatornácskák is sterilizálhatĂłk Ă©s tökĂ©letesen lezárhatĂłk. A DEPOTPHORESIS eljárás során egĂ©sz pici elektromossággal rĂ©zionokat vándoroltatunk a fogban, Ă©s csapadĂ©kkal zárĂłdik le a csatornák gyökĂ©rcsĂşcsi vĂ©ge. A kutatások szerint az Ăgy ellátott fognak szinte minimális az esĂ©lye, hogy kĂ©sĹ‘bb gĂłckĂ©nt viselkedjen.
SzeretnĂ©m mĂ©g megemlĂteni a – már nem annyira Ăşj, mint inkább hasznos – lágy lĂ©zertechnikát. SebgyĂłgyulást serkentĹ‘, fájdalomcsillapĂtĂł, gyulladáscsökkentĹ‘ hatását kihasználva szinte nincs olyan terĂĽlete a fogászatnak, ahol ne lehetne bevetni.
Reméljük, az évek során egyre gyarapszik majd azon eljárások száma, amivel fogainkat szebbé és egészségesebbé tehetjük.
Dr. Szabó Beáta
fog- és szájbetegségek szakorvosa
forrás: archĂvum
(Patika Tükör)