A hideg, tĂ©li napokon gyakran kerĂĽl az asztalra valamilyen mĂ©zes csemege, mĂ©zes sĂĽtemĂ©ny, s tölti be a szobát kellemes illata. Köztudott, hogy a mĂ©zet a mĂ©hek a növĂ©nyek virágporábĂłl Ă©s cukortartalmĂş nektárjábĂłl kĂ©szĂtik. IsmerkedjĂĽnk meg most nĂ©hány olyan növĂ©nnyel, melyek e szorgos rovarok számára hazánkban a legfontosabbak s melyekbĹ‘l kiválĂł, egĂ©szsĂ©ges mĂ©zet állĂtanak elĹ‘.
Az akác (tudományos néven: Robinia pseudoacacia) Észak-Amerikából származó, igénytelen, ellenálló, a pillangósvirágúak családjába tartozó fafaj. E fát Jean Robin francia botanikus hozta át Franciaországba 1640 körül, s innen került tovább Európa más országaiba. Hazánkba a XIX. század elején került, s nagy szerepe volt Alföldünk homoktalajainak megkötésében. Mai állománya igen jelentős, kb. 2,2-2,4 millió egyed.
Az akác törzse aránylag rövid, kérge fiatalon sima, később repedezett, majd bordás, mély barázdákkal. Levelei nagyok, páratlanul összetettek, s fejlődésük két-két tüske védelmében indul. Virágai fehérek, kellemesen illatosak, s lecsüngő, sokvirágú fürtökben fejlődnek. Hazánkban a virágzás májusban, júniusban történik, s délről északra haladva követhetjük nyomon a virágzás kezdetét. Bár az akác virágzatát korábban palacsintatésztába mártva olajban vagy vajban kisütve is fogyasztották, fontosabb haszna az, hogy legjobb mézelő növényeink egyike. A méhészek számára a virágzással kapcsolatos információk igen fontosak, hiszen igen sokan együtt vándorolnak az akác virágzásával, hogy méheik minél hosszabban gyűjthessék e növény virágporát.
A magyar akácmĂ©z igen jĂł minĹ‘sĂ©gű, szĂne világosabb, jellege elĂ©g folyĂ©kony. A megfázásos, meghűlĂ©ses, köhögĂ©ssel járĂł betegsĂ©gek egyik rĂ©gĂłta javasolt ellenszere a mĂ©zes tea. Ilyen cĂ©lra nemcsak az akácmĂ©z, hanem a hársmĂ©z is kiválĂłan alkalmas.
A hársfajták leggyakoribbja a kislevelű hárs (Tilia cordata), amely egyben klasz-szikus gyĂłgynövĂ©nyĂĽnk is. A hárs a közepes vĂzellátásĂş vagy ĂĽde erdĹ‘k növĂ©nye, fĹ‘leg közĂ©phegysĂ©geinkben, illetve a DunántĂşlon fordul elĹ‘, de ĂĽltetett sor- Ă©s dĂszfakĂ©nt telepĂĽlĂ©seken is találkozhatunk vele.
A fa szabályos koronájĂş, törzse fiatalon szĂĽrke, kĂ©sĹ‘bb barnásszĂĽrke, repedezett kĂ©rgű. A levelek nyelesek, a levĂ©lváll jellegzetes szĂv alakĂş. Virágai sárgásfehĂ©rek, kellemes illatĂşak, melyek Ăşn. bogernyĹ‘ben állnak. A virágzás ideje május-jĂşnius, amikor a virágok igen sok virágport Ă©s nektárt termelnek. Ez magyarázza, hogy egy-egy átlagos mĂ©retű fárĂłl a mĂ©hek akár 10 kilĂłnyi mĂ©zet is gyűjthetnek.
A hársvirágok egyĂ©bkĂ©nt flavonoid-, nyálka-, cseranyag-tartalmukrĂłl is nevezetesek, ami miatt a gyűjtött Ă©s megszárĂtott virágzat forrázatát (hársfatea) a meghűlĂ©ses betegsĂ©gek ellen rĂ©gĂłta Ă©s sikerrel alkalmazzák.
A gesztenye (Castanea sativa) a Földközi-tenger medencĂ©jĂ©bĹ‘l származik. Levelei rövid nyelűek, nagyok, hosszĂşkásak, lándzsásak, szĂ©lĂĽk durván fogazott. Virágaik kĂĽlön porzĂłs Ă©s kĂĽlön termĹ‘s fĂĽzĂ©rekben helyezkednek el, nálunk jĂşniusban virágoznak. A gesztenye termesztĂ©se valĂłszĂnűleg több ezer Ă©ves mĂşltra tekint vissza, s Ă©rtĂ©kes termesztett gesztenyĂ©seink vannak Nyugat-Magyarországon, vagy a Dunakanyarban. Nemcsak a gesztenye termĂ©sei közkedveltek, hanem a nĂ©pgyĂłgyászat is alkalmazta a levelek forrázott kivonatát asztma, szamárköhögĂ©s, hörghurut ellen. A gesztenye virágai jĂł mĂ©zelĹ‘k, s a gesztenyemĂ©z a mĂ©zfĂ©lesĂ©gek között is ĂnyencsĂ©gnek számĂt.
A mĂ©zontĂłfű (Phacelia tanacetifolia) a világ egyik legtöbb virágport termĹ‘ növĂ©nye. KaliforniábĂłl származik, Ă©s a mĂ©hĂ©szek egyik közkedvelt növĂ©nyekĂ©nt fĹ‘kĂ©nt Nyugat-DunántĂşlon termesztik, de kivadulva másutt is elĹ‘fordul. A növĂ©ny egynyári, szára 40-70 cm-es, levelei egy- kĂ©tszeresen szeldeltek, s a hajtást sok aprĂł, merev szĹ‘r borĂtja. Virágai kĂ©kek, lilásak, tömött kunkor virágzatban állnak, a feltűnĹ‘en hosszĂş porzĂłk kiállnak a virágzatbĂłl, szinte felkĂnálva magukat a pollengyűjtĹ‘ rovarok számára. A mĂ©zontĂłfű nagy meny-nyisĂ©gű nektárt termel, s valĂłban rászolgál magyar nevĂ©re.
A vegyes virágmĂ©zrĹ‘l tudnunk kell, hogy ezt sokfĂ©le (vadon Ă©lĹ‘ Ă©s termesztett) növĂ©ny virágporábĂłl Ă©s nektárjábĂłl gyűjtik Ă©s kĂ©szĂtik a mĂ©hek. Ez a mĂ©zfajta általában sűrűbb, szĂne sötĂ©tebb, illata, Ăze erĹ‘sebb, a benne lĂ©vĹ‘ cukor hajlamos a kikristályosodásra is. Ha ez a használat során zavarĂł, meleg vĂzbe állĂtva hamar ismĂ©t folyĂ©konnyá tehetjĂĽk. A kĂĽlönfĂ©le mĂ©zfajták nemcsak gazdagĂthatják ĂĽnnepi asztalunk kĂnálatát, hanem sokfĂ©le Ă©rtĂ©kes anyaguk rĂ©vĂ©n egĂ©szsĂ©ges táplálkozásunk rĂ©szei is. VáljĂ©k egĂ©szsĂ©gĂĽkre!
Dr. Vetter János
egyetemi tanár
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040201)