A lézeres szemműtét

A látás összetett folyamat, jelenti a fényérzékelést, az alaklátást, a színlátást, a mélységi látást, a látott tárgyak felismerését és azok felidézésének képességét. A látás során tehát fizikai, élettani és pszichés folyamatok játszódnak le. A látási folyamatban az első tényező a szem - mint ingerfelvevő rendszer - hibátlan működése. A látászavarok nagyon különbözőek, de az egyes szembetegségekre, szemészeti állapotokra nagyon jellemzőek. A leggyakoribbak a fénytörési hibák és az alkalmazkodás gyengesége.

A szemünk egy természetes kamera. A szembe jutó fény áthalad a szaruhártya és a szemlencse görbe felszínein, amelyek a fénysugarakat a látóhártyára - retinára - fókuszálják.

A szaruhártya görbülete nagyon fontos tényező, mivel ez gyakorolja a legnagyobb hatást a látáshiba típusára és ideális felszínt jelent látáskorrekciós beavatkozások szempontjából. A lézeres szemkezelés a szaruhártya görbületének csökkentésével vagy növelésével - azaz a cornea laposabbá vagy domborúbbá tételével - javítja a látáshibákat, ezzel a fénysugarak fókusza a látóhártya síkjába kerül, mint az az egészséges szemek esetében tapasztalható.

Látáshibák

A látása lehet tökéletes, rövidlátó (myopia), távollátó (hypermetropia) vagy astigmiás (belső tengelyferdülés). Nyilvánvalóan a tökéletes fénytörésű szem nem igényel látáskorrekciót, kivéve 40-50 éves kortól, amikor az úgynevezett időskori látásromlás (presbyopia) jelentkezik, és olvasószemüvegre van szükség az apró, közeli dolgok felismeréséhez. A lézert a rövidlátás, távollátás, valamint az astigmia kezelésére lehet alkalmazni.

• Rövidlátás (myopia)

A rövidlátás nagyon gyakori fénytörési hiba, gyakran örökletes jelleget mutat. A rövidlátók közelre nagyon jól látnak, de a távoli tárgyakat elmosódottan érzékelik. Ennek oka lehet a szaruhártya nagyfokú görbülete (túl domború), vagy a szemgolyó tengelye túl hosszú. Ez a fénytörési hiba születéskor nem áll fenn, a gyermekkor folyamán alakul ki. Minél később lép fel, annál jobb indulatú, a fiatal felnőttkor elérésével általában megállapodik és nem jár szemfenéki elváltozásokkal.

A lézerkezelés a rövidlátást a szaruhártya görbületének csökkentésével kezeli, a fókuszt (gyújtópontot) hátrafelé a látóhártya síkjába tolja el.

• Távollátás (hypermetropia)

A távollátás oka az, hogy a szaruhártya görbülete túl kicsi, felszíne túl lapos, vagy a szemgolyó tengelye túl rövid. Mindezek következtében a fénysugarak a retina síkja mögé fókuszálódnak.

A távollátók közelre és távolra egyaránt homályosan látnak, bár fiatal korban a szem alkalmazkodó képessége miatt a távollátás rejtve marad. A szem képes arra, hogy távolra és közelre egyaránt élesen lásson, de a fokozott alkalmazkodás könnyen fáradáshoz, kimerüléshez vezethet, ami bizonytalan olvasási nehézségekben, fejfájásban, átmeneti látászavarokban nyilvánulhat meg. Amennyiben a hiba nagyobb mértékű vagy az alkalmazkodás nem elegendő, a távollátás nyilvánvalóvá válik.

A lézerkezelés a távollátást a szaruhártya görbületének növelésével kezeli, a fókuszpontot a retina síkjába hozza előre.

• Astigmia (belső tengelyferdülés)

Az astigmia nagyon gyakori látáshiba. A szaruhártya alakja inkább egy rögbilabdára hasonlít, és két fő görbülete van. Az egyik domborúbb, a másik laposabb. Ez egyszerűen azt jelenti, hogy a beavatkozás során egy görbület helyett (pl. szabályos rövidlátás esetében) két görbületet kell kezelni egyidejűleg, hogy a látóhártyán egy pontban gyűljenek öszsze a fénysugarak.

• Öregszeműség (presbyopia)

Életünk delén mindenki szeme - mindegy hogy egészséges, rövidlátó, vagy bármilyen más fénytörési hibával rendelkezik - presbyoppá válik. Ez azt jelenti, hogy szemünk alkalmazkodó képessége jelentősen csökken. A közeli és a távoli tárgyak éleslátásához más-más dioptriájú szemüvegre, lencsére van szükségünk.

A lézeres szemkezlések nem képesek a presbyopia kezelésére. Ennek ellenére presbyop emberek is élvezhetik a lézerkezelés előnyeit, ha távolra is viselnek szemüveget. A beavatkozás után csak közeli korrekciót kell viselniük.

Hogyan működik a Lasik?

Képzeljen el egy gyors, egyszerű, gyakorlatilag fájdalmatlan beavatkozást, amely nem tart tovább 3-5 percnél, és amely a teljes élet szabadságát kínálja fel. Elképzelés szerinti szabad sportolást, szabad akarat szerinti életmódot, utazást, munkát, reggeli ébredést vagy éjszakai felkelést anélkül, hogy mérgelődne szemei miatt!
Az operatőr egy vékony lebenyt képez a szaruhártya felső rétegén. Ezt a lebenyt finoman felhajtja, majd az alatta fekvő rétegben végzi el a lézerkezelést. Ez szemenként rendszerint 1"2 percet vesz igénybe. Ezután a lebenyt visszahajtja a helyére és hagyja, hogy természetes úton, varratok behelyezése nélkül meggyógyuljon.

Milyen gyors a gyógyulás?

Egy-két órával a lézerkezelés után a páciensnek már jobban kell látnia, de a valóban döbbenetes látásjavulást a másnap reggeli ébredéskor fogja tapasztalni.

Bár látásélessége szinte azonnal javul a Lasik kezelés után, közvetlenül még nem éri el a gépkocsivezetéshez szükséges mértéket. Az első kontroll után már képes lesz egyedül kocsival jönni, de addig ne vezessen, amíg ezt a szemorvos nem mondja.

Az emberek legtöbbje hamarosan visszazökken a napi ritmusába, vannak, akik már másnap dolgozni mennek. Ez természetesen függ attól is, milyen jellegű a kezelésen átesett munkája - például számítógépes munkahely esetén 2-3 napos pihenőt kell biztosítani a szemeknek. Kerülni kell a poros, piszkos környezetet. 2-3 hétig nem szabad úszni, és kerülni kell a test-test elleni sportokat.

Milyen dioptriatartományt lehet Lasik eljárással kezelni?

Sok ember nincs tudatában annak, hogy alkalmas Lasik beavatkozásra, mivel hibásan azt gondolják, hogy látásuk nem elég gyenge. Valójában a Lasik a kis, és közepes fokú látáshibák kezelésére a legalkalmasabb (-12 Dioptriától +6 Dioptriáig).

A korrigálható dioptriatartomány egyéntől, operatőrtől és készüléktől függhet. Ha az ön dioptria értékei a fent említetteknél nagyobbak, még nem jelenti azt, hogy le kell mondania a lézeres kezelés adta előnyökről. Egy alapos kivizsgálás pontosan megtudhatja, hogy önnek milyen lehetőségei vannak a jobb életminőség elérésére.

A Lasik nem csak a hírességek és a rossz látásélességűek kezelési módszere. Ma már mindenki számára elérhető, aki a lézeres látásjavítást választja.

 

forrás: archívum
(Patika Tükör – 040201)

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.