A sokk progresszĂv perifĂ©riás keringĂ©si elĂ©gtelensĂ©g. Ez azt jelenti, hogy magára hagyva az állapot saját öntörvĂ©nyű menete szerint folyamatosan romlik, Ă©s vĂ©gezetĂĽl visszafordĂthatatlanná válik, ami a beteg halálához vezet.
A sokkos állapot minden esetben azt jelenti, hogy jelentős eltérés mutatkozik a keringő vértérfogat és az erek össztérfogata között. Ez kétféle mechanizmussal jöhet létre.
A keringĹ‘ vĂ©rtĂ©rfogat jelentĹ‘s Ă©s hirtelen kialakulĂł vesztesĂ©ge (pl. vĂ©rzĂ©s, sĂ©rĂĽlĂ©s, Ă©gĂ©s) következtĂ©ben nincs elegendĹ‘ mennyisĂ©gű folyadĂ©k az Ă©rpályában. Ilyenkor a szervezet Ăşgy prĂłbálja helyreállĂtani a keringĂ©st, hogy a nem lĂ©tfontosságĂş szerveket ellátĂł erek összehĂşzĂłdnak, amit vazokonstrikciĂłnak nevezĂĽnk.
Azonban normális vĂ©rmennyisĂ©g mellett is lĂ©trejöhet a keringĹ‘ vĂ©rtĂ©rfogat relatĂv hiánya. Anafilaxiás sokkban rendszerint valamilyen, a szervezet számára idegen anyag (pl. gyĂłgyszer, mĂ©hmĂ©reg) allergiás reakciĂłn keresztĂĽl a perifĂ©riás erek hirtelen kitágulását idĂ©zi elĹ‘ (vazodilatáciĂł), Ă©s emiatt omlik össze a beteg vĂ©rkeringĂ©se.
A vazokonstrikciĂłs sokk
Elsődleges okaként a keringő vértérfogat hirtelen kialakuló, jelentős mértékű csökkenése nevezhető meg. Kóreredet szerint legfontosabb a traumás, vérzéses, égésből eredő vazokonstrikciós sokk lehet.
A keringĹ‘ vĂ©rtĂ©rfogat csökkenĂ©se – a kiváltĂł oktĂłl fĂĽggetlenĂĽl – vĂ©rnyomásesĂ©shez vezet. A szĂv fokozott munkával, magasabb pulzusszámmal igyekszik fenntartani a perctĂ©rfogatot. Ha a keringĹ‘ vĂ©rmennyisĂ©g jelentĹ‘s csökkenĂ©se miatt ez nem sikerĂĽl, akkor a perifĂ©rián elhelyezkedĹ‘, de nem lĂ©tfontosságĂş szerveket (pl. bĹ‘r, izomzat, vesĂ©k, belek) ellátĂł erek hormonális hatásra összeszűkĂĽlnek, vagyis vazokonstrikciĂł jön lĂ©tre.
Ezzel az Ă©letfontosságĂş szervek (agy, szĂv, tĂĽdĹ‘k) felĂ© terelĹ‘dik a vĂ©r, Ăgy azok oxigĂ©n- Ă©s tápanyagellátása biztosĂtott. IdĹ‘vel a perifĂ©riás szervekben jelentĹ‘s szöveti oxigĂ©nhiány alakul ki, ami igen erĹ‘s Ă©rtágĂtĂł inger. Ha ez bekövetkezik, a beszűkĂĽlt perifĂ©riás erek megnyĂlnak, az egyĂ©bkĂ©nt is kevĂ©s vĂ©r jelentĹ‘s rĂ©sze ezekbe áramlik, Ă©s a vĂ©rkeringĂ©s összeomlik, a beteg meghal.
Ha a beavatkozás elkĂ©sik, akkor a folyamat már visszafordĂthatatlan, vagy ha a keringĂ©st sikerĂĽl is rendezni, a perifĂ©riás szövetekben – elsĹ‘sorban a vesĂ©kben, májban – az oxigĂ©nhiány következtĂ©ben olyan sĂşlyos szövetkárosodás jön lĂ©tre, hogy a beteg napokkal kĂ©sĹ‘bb, ezeknek a szerveknek a teljes működĂ©szavara következtĂ©ben hal meg.
A keringés átrendeződéséből adódnak a betegség tünetei. Ezek a következők:
- A beteg bĹ‘re hűvös, sápadt, esetleg kĂ©kes-szederjes szĂnben márványosan elszĂnezĹ‘dött, nyirkos, aprĂł cseppekben verĂtĂ©kes.
- A pulzus igen szapora, és ami különösen jellegzetes, ujjainkkal könnyen elnyomható, nem kellően telt.
- A vérnyomás alacsony és folyamatosan csökken.
- Ha a beteg fekszik, akkor jellegzetes módon mindvégig eszméleténél van, de vagy fokozott nyugtalanság, vagy teljes közömbösség jellemző rá.
- Nagyon jellegzetes, hogy a sokkos állapotĂş betegnĂ©l az Ăşgynevezett kapilláris-visszatelĹ‘dĂ©si idĹ‘ megnyĂşlik. Ha ujjunkkal megnyomjuk a beteg körmĂ©t, az elhalványodik, Ă©s – a sajátunkhoz viszonyĂtva – rĂłzsaszĂn szĂnĂ©t sokkal lassabban nyeri vissza.
A folyamatba beavatkozni nem könnyű, mert párhuzamosan vĂ©gzendĹ‘ feladatok várnak az ellátást vĂ©gzĹ‘re. Ezek helyes sorrendjĂ©nek eldöntĂ©se is nehĂ©z lehet, fĹ‘leg, ha egyedĂĽl van a segĂ©lynyĂşjtĂł. Lehet a mentĹ‘k Ă©rtesĂtĂ©se az elsĹ‘ teendĹ‘, de ha a betegnek jelentĹ‘s vĂ©rzĂ©st okozĂł sĂ©rĂĽlĂ©se van, akkor annak csillapĂtása, vagyis a további vĂ©rvesztĂ©s megakadályozása a legfontosabb, Ă©letmentĹ‘ feladat.
- Fektessük le a beteget, és - például egy székkel - polcoljuk fel az alsó végtagjait.
- Rendszerint a helyszĂnen nincs erre mĂłd, de ha a vĂ©rzĂ©s már megszűnt, akkor az alsĂł vĂ©gtagok rugalmas fáslival törtĂ©nĹ‘ átpĂłlyálásával további vĂ©rmennyisĂ©g juttathatĂł mĂ©g a keringĂ©sbe.
- A nyugtalan beteget prĂłbáljuk meg lecsillapĂtani, megnyugtatni, Ă©s semmikĂ©pp ne engedjĂĽk felkelni, mozogni.
- Takarjuk be a beteget.
- EszmĂ©letlen betegnĂ©l lĂ©gĂştbiztosĂtásra, a lĂ©gzĂ©s- Ă©s/vagy keringĂ©s leállása esetĂ©n annak pĂłtlására, ĂşjraĂ©lesztĂ©sre van szĂĽksĂ©g.
A kiérkező mentők elsőként az elvesztett keringő vértérfogat pótlására törekednek. Ennek érdekében akár több vénán keresztül is infúziót és/vagy kolloidoldatot juttatnak a beteg szervezetébe.
Az oxigĂ©npĂłtlás mellett – ha a sokkos állapotot fájdalom idĂ©zte elĹ‘ – kábĂtĂł fájdalomcsillapĂtĂłt is adnak. A beteg elszállĂtása – helyszĂnen csillapĂthatatlan vĂ©rzĂ©s esetĂ©t kivĂ©ve – általában a sokkos állapot rendezĹ‘dĂ©sĂ©t követĹ‘en törtĂ©nik csak meg.
A vazodilatációs sokk
A folyamat – mechanizmusát tekintve – egĂ©szen eltĂ©rĹ‘ a vazokonstrikciĂłval járĂł sokktĂłl. VĂ©geredmĂ©nyĂ©ben azonban ugyanĂşgy a keringĂ©s teljes összeomlásához Ă©s a beteg halálához vezet. Legfontosabb kĂ©pviselĹ‘je az allergiás reakciĂłn alapulĂł Ăşgynevezett anafilaxiás sokk. Ilyenkor a szervezetbe kerĂĽlĹ‘ idegen anyag, legtöbbször gyĂłgyszer, vegyszer tĂşlĂ©rzĂ©kenysĂ©gi reakciĂłt vált ki, Ă©s a nagy mennyisĂ©gben felszabadulĂł, Ă©rtágĂtĂł hatásĂş anyagok – elsĹ‘sorban hisztamin – perifĂ©riás Ă©rtágulatot, vazodilatáciĂłt okoznak.
Hasonlóképp értágulatot okoz, ha a gerincvelő sérül. Ilyenkor a sérülés alatti területeken található erek beidegzése megszűnik, és az idegi impulzusok hiányában az érfalak simaizom-sejtjei ellazulnak, az erek kitágulnak.
Az anafilaxiás sokk tünetei a következők:
- Jellegzetes, hogy a beteg elĹ‘zĹ‘leg valamilyen gyĂłgyszerrel, vegyszerrel, mĂ©reganyaggal (pl. mĂ©h- vagy darázscsĂpĂ©s) kerĂĽlt kapcsolatba.
- A keringés összeomlásának tünete a zuhanó vérnyomás.
- A hisztamin a bolygóideget is ingerli, ezért a pulzus rendszerint nem olyan szapora, mint a vazokonstrikciós sokk esetén.
- A hisztamin hatásakĂ©nt csalánkiĂĽtĂ©s, bĹ‘rpĂr jelentkezhet, ami Ă©ppen ellentĂ©tes jelensĂ©g a vĂ©rvesztĂ©ses sokkban tapasztalhatĂł sápadtsággal.
- Gyakori, hogy hisztamin hatásra – akárcsak az allergiás asztmában – hörgĹ‘görcs alakul ki, Ă©s a beteg lĂ©gzĂ©se sĂpolĂłvá válik.
- Hosszabb lefolyású esetekben hányinger, hányás, hasmenés is előfordulhat.
- Igen jellemző a kialakuló gégevizenyő, ami fulladást okozhat.
Az allergiás reakciĂłra jellemzĹ‘ tĂĽnetek változĂł sebessĂ©ggel Ă©s változĂł intenzitással jelentkezhetnek. ElĹ‘fordul, hogy a folyamat a bĹ‘rpĂrnál, nĂ©mi szemhĂ©jvizenyĹ‘nĂ©l megáll, de az is lehetsĂ©ges, hogy a gyĂłgyszer vagy mĂ©reganyag keringĂ©sbe jutásakor (pl. vĂ©nás injekciĂł) azonnal sokkot kap a beteg.
Anafilaxiás sokkban fontos a gyĂłgyszer/vegyszer expozĂciĂł lehetĹ‘sĂ©g szerint azonnali megszĂĽntetĂ©se. Az infĂşziĂłs folyadĂ©kpĂłtlást mellett antihisztaminok Ă©s adrenalin adása jön mĂ©g szĂłba.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör 030305)