Duzzadt, deformált, merev ĂzĂĽletek. Mozgásra jelentkezĹ‘ fájdalom, jobb Ă©s rosszabb idĹ‘szakok. Reumás ĂzĂĽleti gyulladás. A betegsĂ©g a lakosság megközelĂtĹ‘leg 1 százalĂ©kát Ă©rinti. NĹ‘knĂ©l mintegy 2-3-szor gyakoribb, mint fĂ©rfiaknál. Noha bármely Ă©letkorban elĹ‘fordulhat, mĂ©gis leggyakrabban 20"50 Ă©ves korra tehetĹ‘ a megjelenĂ©se.
A reumatoid artritisz az úgynevezett autoimmun betegségek közé tartozik. Az ebbe a betegségcsoportba sorolható kórképekben az a közös, hogy a szervezet védekezőrendszere, az immunrendszer, valamilyen inger hatására a beteg saját szövetei ellen fordul. Ennek következtében a megtámadott szövetekben gyulladás jön létre. A gyulladásos reakció lezajlása - normális körülmények között - például egy fertőzés gyógyulásához vezet. Az autoimmun betegségekben azonban az állandó gyulladás a megtámadott szövetek károsodását, pusztulását eredményezi.
Reumatoid artritiszben az ĂzĂĽletek alkotásában rĂ©sztvevĹ‘ csontok felszĂnĂ©t borĂtĂł sima porcfelĂĽlet pusztul el. A betegsĂ©g általában lappangva kezdĹ‘dik, Ă©s fokozatosan terjed rá egyre több Ă©s több ĂzĂĽletre. Ennek ellenĂ©re az is elĹ‘fordulhat, hogy hirtelen, egyszerre több ĂzĂĽlet is gyulladásba kerĂĽl.
JellegzetessĂ©ge e betegsĂ©gnek, hogy általában a vĂ©gtagok szimmetrikus ĂzĂĽleteit támadja meg, tehát egyszerre jelentkezik a karok, lábak azonos ĂzĂĽleteiben. Az is jellemzĹ‘, hogy a kis ĂzĂĽletekben alakul ki elsĹ‘kĂ©nt, majd a nagyobbakat támadja meg. ĂŤgy pĂ©ldául a kĂ©zujjak felĹ‘l halad a kĂ©ztĹ‘, a csuklĂł, majd a könyökĂzĂĽletek felĂ©.
Az Ă©rintett testrĂ©sz fájdalmas lesz, megduzzad, merevvĂ©, nehezen mozgathatĂłvá válik. Ez kĂĽlönösen a reggeli Ăłrákban, vagy hosszabb pihenĂ©st követĹ‘en válik feltűnĹ‘vĂ©. Gyakori Ă©s feltűnĹ‘ a kĂ©zujjak deformálĂłdása. Az ujjak lassankĂ©nt a kisujj irányába hajlanak el. A betegek harmadában a gyulladt ĂzĂĽletekhez közel, a bĹ‘r alatt kemĂ©ny csomĂłk tapinthatĂłk.
A betegsĂ©g felismerĂ©se már a klinikai kĂ©p alapján is könnyű lehet. MĂ©gis a vĂ©gleges Ă©s biztos diagnĂłzishoz laboratĂłriumi vizsgálatokra is szĂĽksĂ©g van. A reumás ĂzĂĽleti gyulladáshoz ugyanis más, az ĂzĂĽleteket Ă©rintĹ‘ kĂłrkĂ©pek is hasonlĂthatnak. Jellegzetes eltĂ©rĂ©seket mutathatnak a röntgenfelvĂ©telek, de a diagnĂłzis felállĂtását az is segĂtheti, ha az ĂzĂĽleti folyadĂ©kbĂłl vesznek mintát.
A betegnél gyorsult a vérsejtsüllyedés sebessége, általában enyhe vérszegénység is észlelhető, de a legjellemzőbb a kórképre egy ellenanyag, az úgynevezett reumafaktor felszaporodása a vérben. Ezt az ellenanyagot a szervezet immunrendszere termeli. Az ellenanyag szintje általában jelzi a betegség aktivitását. Erőteljesebb gyulladás esetén a reumafaktor mennyisége növekszik a vérben.
A betegsĂ©g kezelĂ©se során fontos a fájdalmas ĂzĂĽletek kĂmĂ©lete, nyugalomba helyezĂ©se. A hosszantartĂł ágynyugalom, esetleges sĂnezĂ©s viszont jelentĹ‘sen beszűkĂtheti az ĂzĂĽletek mozgásterjedelmĂ©t, tehát meg kell találni az optimális közĂ©putat a kĂmĂ©let Ă©s a mozgatás, gyĂłgytorna között. A gyĂłgytornát a betegek egy rĂ©sze könnyebben vĂ©gzi vĂzben.
A gyĂłgyszeres kezelĂ©s alapját az Ăşgynevezett nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘ szerek, a szteroid vegyĂĽletek Ă©s a hatásukat lassan kifejtĹ‘ gyĂłgyszerek adják. A nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘k a fájdalmat is csillapĂtják. Alkalmazásuk közben a tĂşladagolásra, a hosszantartĂł szedĂ©sre ĂĽgyelni kell, mert gyakori gyomorpanaszok, gyomorfekĂ©ly, esetleg gyomorvĂ©rzĂ©s lehetnek a mellĂ©khatásaik.
A szteroidok jóval hatékonyabb gyulladáscsökkentők, ha lehet, a hosszantartó kezelés alatt még komolyabb lehetséges mellékhatásokkal.
A hosszú és lassan ható szerek mellett lehetőség van még az immunrendszer működését gátló szerek adására is.
Bizonyos esetekben - kĂĽlönösen a nagy ĂzĂĽletek, tĂ©rd, csĂpĹ‘ esetĂ©n - a műtĂ©t, a protĂ©zis beĂĽltetĂ©s is szĂłba jöhet. Kisebb ĂzĂĽletek elmerevĂtĂ©sĂ©vel ugyanis a bennĂĽk lĂ©vĹ‘ mozgás megszĂĽntetĂ©sĂ©vel a fájdalom is elmĂşlik.
Dr. Kraszny Erika
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020401)