A székrekedés kezelésében a leghatékonyabb megoldás az életmód- és étrendi változtatás.
SzĂ©krekedĂ©ssel nagyon sok ember kĂĽszködik, mĂ©gis hosszĂş idĹ‘ telik el addig, mĂg a szĂ©kelĂ©si panaszok miatt felkeresik az orvost.
A szĂ©kelĂ©si nehĂ©zsĂ©gek gyakran már gyermekkorban kezdĹ‘dnek, másoknál a megszokott körĂĽlmĂ©nyek megváltoztatása idĂ©zi elĹ‘, pl. utazás, ami a megszokott Ă©letmĂłd Ă©s Ă©trend megváltoztatását jelenti Ă©s ilyenkor nincs mĂłd a megszokott idĹ‘ben Ă©s a megszokott helyen törtĂ©nĹ‘ szĂ©kĂĽrĂtĂ©sre.
A szĂ©kelĂ©si inger ismĂ©telt elnyomása, a szĂ©kletvisszatartás azt eredmĂ©nyezheti, hogy a problĂ©ma állandĂłsul, a szĂ©kelĂ©s egyre nehezebben megy, Ă©s a kemĂ©ny, bogyĂłszerű szĂ©kletrögök kiĂĽrĂtĂ©se sem hoz mindig teljes megkönnyebbĂĽlĂ©st. Az sem szokatlan, hogy haspuffadás, hasfájás tarkĂtja a kĂ©pet. A kemĂ©ny szĂ©kletrögök felsĂ©rthetik a vĂ©gbĂ©l nyálkahártyáját, a berepedĂ©s rendkĂvĂĽl fájdalmas, s ilyenkor már a fájdalom is akadályozza a szĂ©kĂĽrĂtĂ©st.
A pangás következtĂ©ben kialakulĂł Ăşn. aranyeres csomĂłk megjelenĂ©se tovább nehezĂti a helyzetet. Gyakran csak ezeknek a komplikáciĂłknak a fellĂ©pĂ©se kĂ©szteti arra a beteget, hogy orvoshoz forduljon.
A székrekedés sokféle megbetegedésben előfordulhat. Más betegség esetleges kiváltó szerepet tisztázni kell (pl. anyagcsere és endokrin betegsége, a vastagbél elváltozásain daganatok, divertikulózis, gyógyszerek).
A legtöbb esetben a rendszertelen életmód, az egészségtelen étkezés, az elégtelen folyadékbevitel, a mozgásszegénység okolható a székrekedés kialakulásáért.
A szĂ©kletĂĽrĂtĂ©s rendszeressĂ©gĂ©t gyerekkorban kell kialakĂtani. A döntĹ‘ hibát már elkövetjĂĽk akkor, ha nem szoktatjuk a gyermeket arra, hogy szĂĽksĂ©gletĂ©t naponta, azonos idĹ‘ben vĂ©gezze, nem alakĂtjuk ki a rendszeressĂ©get a bilizĂ©sben Ă©s a vĂ©cĂ©zĂ©sben, elfogadjuk, hogy játĂ©k vagy más Ă©rdekes elfoglaltság miatt ismĂ©telten elnyomja a szĂ©kesĂ©i ingert. Máskor az a baj, hogy nem szánunk a dologra elĂ©g idĹ‘t.
A szĂ©krekedĂ©st elĹ‘idĂ©zĹ‘ táplálkozási tĂ©nyezĹ‘k közĂĽl a salakszegĂ©ny Ă©trend a legfontosabb. Az Ă©lelmirostokban gazdag Ă©trend - a rostok nagy vĂzkötĹ‘ kĂ©pessĂ©gĂ©nek köszönhetĹ‘en - megakadályozza, hogy a szĂ©klet lesűrűsödjön, a szĂ©klet tömege is növekszik. A nagyobb volumen pedig elegendĹ‘ ingert hoz lĂ©tre a szĂ©kĂĽrĂtĂ©shez.
A rosthiányos táplálkozás következtében számos egyéb elváltozás mellett - divertikulózis fejlődhet ki, ami azt jelenti, hogy bélfalon kiöblösödések keletkeznek és ha a székrekedés állandósul, megnő a vastagbél rosszindulatú daganatos megbetegedésének a kockázata is.
Sok élelmi rostot tartalmaznak a magas kiőrlésű lisztből készült sütőipari termékek, a zöldség- és főzelékfélék, valamint a gyümölcsök.
Fontos élelmirost-forrás:
- barna kenyér, étkezési korpa
- őszibarack, sárgabarack, körte, ribizli, szilva, szőlő, málna, banán
- káposztafélék, zöldborsó, zeller, torma, sóska, petrezselyemgyökér, sárgarépa, kukorica, stb.
A kevés folyadékbevitel is székrekedéshez vezethet
Sokszor az a baj, hogy a szĂ©krekedĂ©sben szenvedĹ‘ egyĂ©n nem iszik elĂ©g vizet. Ilyenkor nincs elegendĹ‘ folyadĂ©k a szĂ©klet normális vĂztartalmának kialakĂtásához. Nyári melegben, lázas betegsĂ©g idejĂ©n gyakran kevĂ©s az elfogyasztott folyadĂ©k mennyisĂ©ge. KisgyermekeknĂ©l, idĹ‘s embereknĂ©l elĹ‘fordul, hogy nem Ă©reznek, illetve nem jeleznek szomjĂşságot, Ă©s emiatt elĂ©gtelen a bevitel.
Nem mozgunk eleget
A mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd, az ĂĽlĹ‘ foglalkozás nem segĂti a normális bĂ©lműködĂ©st. Sajnos általános, hogy a szabadidĹ‘nket a tĂ©vĂ©kĂ©szĂĽlĂ©k vagy a számĂtĂłgĂ©p elĹ‘tt töltjĂĽk, pedig rendszeres mozgásra minden Ă©letkorban szĂĽksĂ©g van, kinek-kinek teherbĂrása szerint.
A hashajtó csak átmeneti megoldás
A székrekedésnél gyakran hashajtóra van szükség. A székrekedés kezelésében azonban nem a tabletták játsszák a fő szerepet. Gyökeres életmód és étrendváltoztatás jelenthet csak igazi végleges megoldást. A hashajtók használata pedig még a hozzászokás veszélyével is járhat.
Dr. Barna Mária
forrás: archĂvim
(Patika Tükör – 010101)