Mindenekelőtt azt szeretném tisztázni, hogy a sárgaság többféle okból alakulhat ki. Oka lehet a mellékvesekéreg hormontermelő működésének csökkenése, az ún. Addison-kór, mellyel korábban már foglalkoztunk.
EttĹ‘l eltĂ©rĹ‘ szĂnű sárgaságot okoz, ha valaki tĂşlzott mennyisĂ©gben fogyaszt karotintartalmĂş Ă©teleket, pl. sárgarĂ©pát. (Napi több kilĂł elfogyasztása esetĂ©n alakulhat ki sárgaság.) Sárgaságot idĂ©zhetnek elĹ‘ a máj, az epe, a vĂ©rkĂ©pzĹ‘ szervek Ă©s a hasnyálmirigy bizonyos működĂ©si zavarai is, melyekrĹ‘l most rĂ©szletesebben szĂłlunk.
A Patika TĂĽkör márciusi számában, az epehĂłlyaggal kapcsolatos Ărásomban megismert epefestĂ©k, a sárga bilirubin felszaporodása vezet a máj-epeutak-hasnyálmirigy okozta sárgaságok kialakulásához. EmlĂ©keztetőül csak annyit, hogy ez a vegyĂĽlet a vĂ©r piros festĂ©kanyagábĂłl, a hemoglobinbĂłl bomlik le, melybĹ‘l elĹ‘ször biliverdin kĂ©pzĹ‘dik - ez zöld szĂnű ", majd a bilirubin.
ÉrdekessĂ©gkĂ©nt emlĂtem meg, hogy a bilirubin szervezetĂĽnk egyik fontos vĂ©delmi anyaga, antioxidáns hatásĂş. SegĂt a szervezetben kĂ©pzĹ‘dĹ‘, rákkeltĹ‘ szabad gyökök lekötĂ©sĂ©ben, hasonlĂłan az ismertebb E-vitaminhoz.
AmĂg a bilirubin termelĹ‘dĂ©se Ă©s kiválasztása között teljes az összhang, nincs semmi baj. Ha azonban több bilirubin termelĹ‘dik, vagy a megszokottnál kevesebb választĂłdik ki, emelkedik a vĂ©r bilirubinszintje, Ă©s elĹ‘bb csak a szem kötĹ‘hártyáján, majd a bĹ‘r teljes felĂĽletĂ©n sárgaság lĂ©p fel.
A vörösvĂ©rtestek bármilyen eredetű fokozott pusztulása esetĂ©n, pl. nagyobb vĂ©römlenyek felszĂvĂłdásánál, vagy ĂşjszĂĽlött korban, több lebontandĂł hemoglobin kerĂĽl a vĂ©rbe, következĂ©skĂ©ppen több vilirubin kĂ©pzĹ‘dik.
A fellépő tünet: sárgaság.
A májsejtek bilirubinfelvevő kapacitása korlátozott. Így hiába jelentkezik több bilirubin a vérben, a máj "nem tud vele foglalkozni".
A májba még be nem került bilirubin az ún. nem konjugált, nem kötött bilirubin.
LaboratĂłriumi mĂłdszerekkel precĂzen megkĂĽlönböztethetĹ‘ a májban már járt, egy ligandin nevű kötĹ‘fehĂ©rjĂ©hez kapcsolĂłdott Ăşn. konjugált bilirubintĂłl.
A diagnĂłzist felállĂtĂł orvos számára nagyon nagy Ă©s gyors segĂtsĂ©g ez a vizsgálat, hiszen azonnali informáciĂłt nyĂşjt arrĂłl, hogy a baj oka a vĂ©rkĂ©pzĹ‘ szervekben, a májban vagy az epĂ©ben keresendĹ‘.
Epeút-elzáródás, esetleg a májsejtek pusztulásával járó megbetegedések esetében vagy mechanikus gátja van az epe elfolyásának, vagy mint a második kórképnél, annyira sérül a májsejtek közötti egyébként szoros kapcsolat, hogy az ott képződött bilirubin közvetlenül bejut a sinusoidokba, ill. a vérbe. Ez a fajta bilirubin már járt a májban, tehát kötött, ún. konjugált bilirubin.
És a jelentkező tünet: ismét sárgaság.
További kĂĽlönbsĂ©get jelent, hogy az epeutak már a májon belĂĽl, vagy a májon kĂvĂĽl zárĂłdtak el. A májon kĂvĂĽli epeĂşt-elzárĂłdás leggyakoribb oka epekĹ‘, mely ma már rutinszerűen eltávolĂthatĂł. Májon belĂĽli epeĂşt-elzárĂłdást okozhat pl. májdaganat is, mely azonnali további vizsgálatok elvĂ©gzĂ©sĂ©t indokolja.
A kĂ©t fenti kĂłrkĂ©p megkĂĽlönböztetĂ©sĂ©nek igen egyszerű mĂłdja a vizeletben meghatározott urobilinogen, mely a bilirubin további bomlástermĂ©ke. EgĂ©szsĂ©ges esetben, ill. májon kĂvĂĽli epeĂşt-elzárĂłdás esetĂ©n nincs a vizeletben, mĂg a máj esetleges megbetegedĂ©se során egĂ©szen sötĂ©tsárgára szĂnezi azt.
Pici magyarázattal hadd szolgáljak a fenti jelensĂ©gre. A magyarázat a korábbi cikkben már emlĂtett entero-hepatikus körforgás megĂ©rtĂ©sĂ©ben rejlik. Az entero szĂł belet, a hepatikus pedig májbelit jelent. A körforgás során a májban kĂ©pzĹ‘dött bilirubin az epevezetĂ©ken keresztĂĽl a bĂ©lbe kerĂĽl, ahol tovább bomlik, urobilinogĂ©nre Ă©s szterkobilinogĂ©nekre. A szterkobilinogĂ©nek a bĂ©lrendszerben maradnak, ezek adják a szĂ©klet jellegzetes szĂnĂ©t, mĂg az urobilinogĂ©n visszaszĂvĂłdik a bĂ©lbĹ‘l, egy rĂ©sze közvetlenĂĽl a vizeletbe, másik rĂ©sze vissza a májba jut. Ez az oka annak, hogy teljes, májon kĂvĂĽli epeĂşt-elzárĂłdás során nem jut bilirubin a szĂ©kletbe, Ăgy abbĂłl urobilinogĂ©n sem tud kĂ©pzĹ‘dni, következĂ©skĂ©ppen a vizeletben sem jelenik meg.
Többször emlĂtettem a hasnyálmirigyet is, melynek bizonyos megbetegedĂ©sei szintĂ©n sárgaság kialakulásához vezethetnek.
Ennek hátterĂ©ben az az egyszerű mechanikai tĂ©ny áll, hogy a közös epevezetĂ©k Ă©s a hasnyálmirigy kivezetĹ‘ csöve egyazon pontban, vagy nyĂláson át jut a vĂ©konybĂ©lbe. Ez a nyĂlás a Vater papilla. Ha bármilyen nyomás nehezedik erre a nyĂlásra a hasnyálmirigy rĂ©szĂ©rĹ‘l, akár daganat, akár gyulladáshoz társulĂł duzzanat okozza, a májon kĂvĂĽli klasszikus epeĂşt-elzárĂłdás laboratĂłriumi jeleit, ill. tĂĽnetĂ©t, a sárgaságot tapasztalhatjuk.
Milyen egyszerű mindez, és mégis milyen tökéletesen összhangban kell működnie a vérképző szerveknek, májnak, epének, hasnyálmirigynek, bélrendszerünknek és vesénknek ahhoz, hogy egészségesek maradjunk.
F. dr. Riss Éva
belgyógyász szakorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000108)