Bármilyen egészségmegőrző mozgás illetve rehabilitációs mozgásterápia intenzitásának mérése leginkább a pulzusszám és a vér tejsavszintjének meghatározásával történik.
Az egészségmegőrzés céljából végzett fizikai aktivitás, a fitness és a rehabilitáció területén egyszerűbb módszerekkel, a pulzusszámmal dolgoznak.
Az edzĂ©svezetĂ©s Ă©s a terhelĂ©smĂ©rĂ©s során EKG-pontosságĂş szĂvfrekvencia-mĂ©rĂ©sre objektĂv mĂłdszerkĂ©nt van lehetĹ‘sĂ©g. A kĂ©szĂĽlĂ©k egy vezetĂ©k nĂ©lkĂĽli, mellkaspántbĂłl Ă©s egy csuklĂłra erĹ‘sĂthetĹ‘ ĂłrábĂłl állĂł pulzusmĂ©rĹ‘ eszköz, amely alkalmas az edzĂ©sintenzitás meghatározására Ă©s mĂ©rĂ©sĂ©re, mivel a pulzusszámban bekövetkezett változás közvetlen következmĂ©nye a megváltozott oxigĂ©nszĂĽksĂ©gletnek, lĂ©gzĂ©si frekvenciának Ă©s az izmokban felhalmozĂłdott tejsav mennyisĂ©gĂ©nek.
A teljesĂtmĂ©nymeghatározĂł, terhelĂ©st mĂ©rĹ‘, pihenĹ‘fázis-meghatározĂł valamint egĂ©szsĂ©gmegĹ‘rzĹ‘ cĂ©lokat szolgálĂł pulzus-megállapĂtás más biokĂ©miai paramĂ©terekkel szembeni elĹ‘nye, hogy egyszerűen elĂ©rhetĹ‘, anĂ©lkĂĽl, hogy a vizsgált szemĂ©ly testĂ©t bármilyen behatás Ă©rnĂ©. A pulzus nem ad informáciĂłt az egyes szĂvciklusok elrendezĹ‘dĂ©sĂ©rĹ‘l, hosszĂşságárĂłl, hosszĂşságkĂĽlönbsĂ©gĂ©rĹ‘l. Ez utĂłbbit az EKG-görbe R-R-intervallumairĂłl lehet leolvasni.
Nyugalomban Ă©s terhelĂ©s után a szĂvtevĂ©kenysĂ©g nagy idĹ‘beli ingadozást mutat, melyet szĂvfrekvencia-ingadozásnak vagy szĂvfrekvencia-variabilitásnak nevezĂĽnk. A szĂvfrekvencia-ingadozással a szĂv munkavĂ©gzĂ©sĂ©t minĹ‘sĂthetjĂĽk. Az egyes ms-ban mĂ©rt R-R-Intervallumok sorrendjĂ©ben megfigyelhetĹ‘ szabálytalanságot (standard elhajlás) szĂvfrekvencia-ingadozásnak nevezzĂĽk.
SzĂvfrekvencia-ingadozást befolyásolĂł tĂ©nyezĹ‘k:
- vegetatĂv idegrendszer
- légzés
- helyzetváltoztatás (fekvés, ülés, állás)
- napszak
- életkor
- belső sajátosságok
- pszichés és fizikai stressz, mentális feszültség
- megbetegedések
- fizikai terhelés
- gyĂłgyszerek
A szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri edzettsĂ©g a szervezet teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©nek egyik legfontosabb összetevĹ‘je, mely a munkát vĂ©gzĹ‘ izmokhoz szállĂtott oxigĂ©n nagyobb mennyisĂ©gĂ©t, valamint az izmok oxigĂ©n felhasználásának megnövekedett hatĂ©konyságát jelenti. A szĂv- Ă©s keringĂ©si rendszer edzettsĂ©ge fĂĽgg a nemtĹ‘l, Ă©letkortĂłl, aktivitási habitustĂłl, öröklött tĂ©nyezĹ‘ktĹ‘l, valamint az egĂ©szsĂ©gi állapottĂłl.
EdzettsĂ©gĂĽnk 15-30 Ă©v között a legjobb, s az Ă©letkor elĹ‘rehaladtával fokozatosan csökken. PasszĂv Ă©letmĂłdot folytatĂłknál az általános aerob kapacitás 10 Ă©vente 10%-kal csökken. Az aerob teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©g mĂ©rĂ©sĂ©re a kifinomult laboratĂłriumi körĂĽlmĂ©nyek között vĂ©gzettektĹ‘l egĂ©szen a legegyszerűbbekig sokfĂ©le teszt lĂ©tezik, melyek cĂ©lja a maximális oxigĂ©nfelvevĹ‘ kĂ©pessĂ©g meghatározása. A terhelĂ©si fokozat alapján kĂ©t kategĂłriát kĂĽlönböztethetĂĽnk meg: a maximálist Ă©s a szubmaximálist.A maximális intenzitáson vĂ©grehajtott teszteket inkább sportolĂłkon vĂ©gzik.
Az egĂ©szsĂ©gmegĹ‘rzĂ©s cĂ©ljábĂłl trĂ©ningezĹ‘k Ă©s rehabilitáciĂłn rĂ©szt vevĹ‘k csak ritkán Ă©lnek a drága Ă©s kimerĂtĹ‘ laboratĂłriumi tesztelĂ©s lehetĹ‘sĂ©gĂ©vel, ugyanakkor nagy Ă©rdeklĹ‘dĂ©st mutatnak teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©gĂĽk objektĂv megĂtĂ©lĂ©se iránt. Gyakran foglalkoztatják Ĺ‘ket az alábbi kĂ©rdĂ©sek:
- Mennyire vagyok fitt?
- Hogyan tudnám nyomon követni a fejlődésem?
- Meg tudom-e ezt tenni a pulzusmĂ©rĹ‘ Ăłrám segĂtsĂ©gĂ©vel?
Az Own Index Fitness Test, amely a nyugalmi pulzus Ă©s a szĂvfrekvencia-ingadozás analĂzisĂ©nek segĂtsĂ©gĂ©vel a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©g mĂ©rĂ©sĂ©re lett kifejlesztve - áttörĂ©st jelent a fittsĂ©gi tesztek világában. A teszt bárki által könnyedĂ©n elvĂ©gezhetĹ‘ Ă©s csupán öt percet vesz igĂ©nybe.
A teszt legszĂĽksĂ©gesebb adatai a következĹ‘k: nem, Ă©letkor, testmagasság, testsĂşly, az egyĂ©nileg meghatározott aktivitási szint, a pulzusszám Ă©s a pulzusváltozás nyugalomban. A tesztelĂ©s az adatok megadása után kezdĹ‘dik. A pulzus Ă©s a szĂvfrekvencia-ingadozás mĂ©rĂ©sĂ©re nyugalomban kerĂĽl sor. A teszt összesen 255 ĂĽtĂ©st számol, tehát a mĂ©rĂ©s maximális ideje 5 perc. A tesztelĂ©s menete a grafikus kijelzĹ‘n követhetĹ‘ nyomon. A tesztalanyoknak egy kĂ©nyelmes pihenĹ‘pozĂciĂłban (ĂĽlĂ©sben vagy fekvĂ©sben) kell elhelyezkedniĂĽk. A mĂ©rĂ©s alatt igyekezzĂĽnk az összes zavarĂł tĂ©nyezĹ‘t kiszűrni.
Az Own Index Fitness Tesztek speciális Ăłrákkal hajthatĂłk vĂ©gre. Semmilyen más eszközre, felszerelĂ©sre nincs szĂĽksĂ©g. A tesztet bárki bárhol önállĂłan el tudja vĂ©gezni. Fontos, hogy a mĂ©rĂ©s nyugodt körĂĽlmĂ©nyek között törtĂ©njen. A következetessĂ©g, folytonosság Ă©s megbĂzhatĂłság elveit szem elĹ‘tt tartva a teszt ismĂ©tlĂ©sekor mindig ugyanazokat a feltĂ©teleket kell megteremtenĂĽnk. A fittsĂ©gi tesztek elvĂ©gzĂ©sĂ©nek csak akkor van Ă©rtelme, ha a kapott eredmĂ©nyt Ă©rtelmezni, kategorizálni tudjuk.
A teszt segĂtsĂ©gĂ©vel a tesztalany olyan eredmĂ©nyhez jut, mely a relatĂv maximális oxigĂ©nfelvĂ©tel Ă©rtĂ©kĂ©vel, illetve az aerob edzettsĂ©g mĂ©rĂ©sĂ©re használt paramĂ©terekkel összefĂĽggĂ©st mutat (korrelál). Ez pontosan megmutatja, szervezetĂĽnk hány milliliter oxigĂ©nt tud szállĂtani Ă©s hasznosĂtani percenkĂ©nt Ă©s testsĂşly kilogrammonkĂ©nt. Az azonos nemű Ă©s korĂş egyĂ©nek szĂv-Ă©s Ă©rrendszeri edzettsĂ©gĂ©nek összehasonlĂtása az alábbi minĹ‘sĂtĂ©sek alapján törtĂ©nik: nagyon gyenge, gyenge, kielĂ©gĂtĹ‘, átlagos, jĂł, nagyon jĂł, kiválĂł.
Az edzettsĂ©gi állapot minĹ‘sĂtĂ©se Ă©s osztályba sorolása az egyĂ©ni teszteredmĂ©nyek Ă©rtelmezĂ©sĂ©nek egy nagyon jĂł mĂłdszere. Mivel a szĂv- Ă©s keringĂ©si rendszer egĂ©szsĂ©gi állapota az aerob edzettsĂ©ggel szoros kapcsolatban áll, a gyenge Ă©s a kielĂ©gĂtĹ‘ kategĂłriákba sorolt kliensek egĂ©szsĂ©gi állapotukon leginkább rendszeres testmozgással javĂthatnak. Az átlagos kategĂłriábatartozĂłk egĂ©szsĂ©gi állapotuk stabilizálásának cĂ©ljábĂłl folytathatják jelenlegi edzĂ©sprogramjukat. Ha viszont edzettsĂ©gi állapotukon javĂtani szeretnĂ©nek, a terhelĂ©s összetevĹ‘it fokozatosan változtatni kell. A nagyon jĂł csoportba tartozĂłk már jĂł egĂ©szsĂ©gi Ă©s edzettsĂ©gi állapotban vannak. További teljesĂtmĂ©nyjavulásra az edzĂ©sfeladat növelĂ©sĂ©vel tehetnek szert.
A szĂv- Ă©s keringĂ©si rendszer javulása 10-12 hĂ©t leforgása alatt felnĹ‘tteknĂ©l átlagosan 12-15%. Ebben az esetben az edzĂ©sek száma hetente 3-4, intenzitása mĂ©rsĂ©kelt, az edzĂ©sidĹ‘ pedig legalább 30 perc.A teszt használĂłjának egyáltalán nem kell megerĹ‘ltetnie magát fizikailag, ami növeli a teszt alkalmazási lehetĹ‘sĂ©gĂ©t, Ăgy az idĹ‘s emberek vagy mozgásszervi megbetegedĂ©sben szenvedĹ‘k fittsĂ©gi állapota is könnyedĂ©n meghatározhatĂł.
A tesztek hitelessĂ©ge akkor adott, ha valĂłban azt mĂ©ri, amit mĂ©rnie kell. A laboratĂłriumi valamint az Own Index Fitness Test mĂ©rĂ©si eredmĂ©nyeinek korreláciĂłs egyĂĽtthatĂłja 0,97 (a teljes egyezĂ©s Ă©rtĂ©ke matematikai Ă©rtelemben 1 lenne), valamint a VO2 max. Ă©rtĂ©kĂ©nek standard hibaszázalĂ©ka 6,5% volt (10% alatti hibaszázalĂ©k esetĂ©n már nagyon jĂłnak számĂt). KezdĹ‘k esetĂ©ben az Own Index Fitness Test az egĂ©szsĂ©g Ă©s a fitness világába törtĂ©nĹ‘ fokozatos belĂ©pĂ©st teszi lehetĹ‘vĂ©, mĂg a haladĂłk aktuális edzettsĂ©gi állapotukrĂłl kapnak visszajelzĂ©st, ami motiváciĂłul szolgálhat az edzĂ©s folytatásához vagy az edzĂ©sterv megváltoztatásához.
szerző:
Bajnok IldikĂł
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.