Tény, hogy a dohányzás növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát, de ez nem jelenti azt, hogy a nemdohányzókat nem érinti. Az elvárosiasodott környezet következtében ugyanis olyan hatások érik az emberi szervezetet, amik növelik a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét.
Leggyakoribb tĂpusa, a nem-kissejtes tĂĽdĹ‘rák, aminek az egyik legjelentĹ‘sebb rizikĂłfaktora a dohányzás. A dohányzáson kĂvĂĽl azonban mĂ©g számos egyĂ©b rizikĂłfaktor van jelen a mindennapokban, az alábbiakban kiemelĂĽnk nĂ©hányat.
A szĂntelen Ă©s szagtalan, egĂ©szsĂ©gre ártalmas radon gáz
A tĂĽdĹ‘rákot okozĂł tĂ©nyezĹ‘k sorában a radon gáz a cigaretta után a második helyen áll. A radon a környezetĂĽnkben megtalálhatĂł radioaktĂv nemesgáz, aminek egy rĂ©sze kiszabadul a tĂ©rbe. Ez a gáz kiszivároghat Ă©pĂtĹ‘anyagokbĂłl, a talajbĂłl, illetve a talajban levĹ‘ radon gázt elnyeli az ivĂłvĂz, Ăgy az a vezetĂ©kes hálĂłzaton keresztĂĽl eljuthat a lakásokba is. Ha a radont poros vagy dohányfĂĽstös levegĹ‘vel lĂ©legezzĂĽk be, akkor ezek a radioaktĂv rĂ©szecskĂ©k közvetlenĂĽl letapadnak a tĂĽdĹ‘ falán, Ăgy a hörgĹ‘k Ă©s a tĂĽdĹ‘ belsĹ‘ felĂĽletĂ©t borĂtĂł hámsejteket közvetlenĂĽl sugározzák be. SzerencsĂ©re, ugyanĂşgy, mint a dohányzás, ez a kockázati tĂ©nyezĹ‘ is kikĂĽszöbölhetĹ‘. Szakemberek segĂtsĂ©gĂ©vel fel lehet mĂ©rni az otthonokban a sugárzás erĹ‘ssĂ©gĂ©t Ă©s meg lehet szĂĽntetni a veszĂ©lyforrást.
Azbeszt
További, a tĂĽdĹ‘re szintĂ©n nagyon ártalmas anyag az azbeszt, ami kĂ©tszeresĂ©re emeli a tĂĽdĹ‘rák kockázatát. A korábban rendkĂvĂĽl nĂ©pszerű Ă©pĂtĹ‘anyag használatát mára már betiltották, azonban mĂ©g mindig lehet találkozni vele az Ă©pĂtĹ‘ipari bontĂłmunkák, illetve kĂĽlönbözĹ‘ gyári munkák során. Az azbeszt por belĂ©legzĂ©sĂ©vel a káros kĂ©miai anyagok mĂ©lyen a tĂĽdĹ‘be jutnak, ahol felsĂ©rtve a tĂĽdĹ‘ falát hegesedĂ©st indĂtanak el, amibĹ‘l rákos burjánzás is kialakulhat. Ezen munkák során ezĂ©rt rendkĂvĂĽl fontos a megfelelĹ‘ vĂ©dĹ‘ruházat viselĂ©se.
PasszĂv dohányzás
Sok dohányos bele sem gondol abba, hogy a fĂĽstölĂ©ssel nem csak a saját, hanem a környezete egĂ©szsĂ©gĂ©t is károsĂtja. A passzĂv dohányosok tĂĽdejĂ©be majdnem azonos mennyisĂ©gű fĂĽst – Ă©s benne lĂ©vĹ‘ káros anyag – jut be, mint az aktĂv dohányosokĂ©ba. EzĂ©rt tiltják meg egyre több országban a zárt helyen valĂł dohányzást. Hazánkban háromszor több ember egĂ©szsĂ©gĂ©t károsĂtja a passzĂv dohányzás, mint bármilyen közĂşti baleset. Fontos tudni, hogy a gyermekek Ă©s a kismamák szervezetĂ©t a dohányfĂĽst mĂ©g inkább károsĂtja, ezĂ©rt kĂĽlönösen ĂĽgyelni kell arra, hogy Ĺ‘ket ne Ă©rje a fĂĽst.
Foglalkozáshoz kapcsolódó kockázati tényezők
Bizonyos foglalkozások magasabb kockázati tĂ©nyezĹ‘vel rendelkeznek. EzeknĂ©l a munkaköröknĂ©l ĂĽgyelni kell a károsĂtĂł tĂ©nyezĹ‘k csökkentĂ©sĂ©re. Ilyen foglalkozások pĂ©ldául: festĹ‘, nyomdász Ă©s kĂĽlönbözĹ‘ vegyipari valamint Ă©pĂtĹ‘ipari munkák is.
Óvatosan a vegyszerekkel
Egyes tisztĂtĂłszerek rákkeltĹ‘ anyagokat tartalmazhatnak, mint pĂ©ldául a paradiklĂłr-benzol, más nĂ©ven PDCB. Érdemes a termĂ©kek cĂmkĂ©jĂ©t alaposan elolvasni Ă©s használatukat elkerĂĽlni. Ha mĂ©gis ilyen termĂ©kekkel kell dolgoznunk, akkor tegyĂĽk azt nyitott ablaknál, közben orrunkat Ă©s szánkat takarjuk el egy kis kendĹ‘vel.
Noha a gyĂłgyszergyárak komoly erĹ‘feszĂtĂ©seket tesznek a malignus betegsĂ©gek lekĂĽzdĂ©sĂ©re alkalmas kĂ©szĂtmĂ©nyek előállĂtása Ă©rdekĂ©ben, a tĂĽdĹ‘rák esetĂ©ben átĂĽtĹ‘ sikerrĹ‘l ma mĂ©g nem beszĂ©lhetĂĽnk. Ezzel egyĂĽtt – a fejlesztĂ©sek eredmĂ©nyekĂ©ppen – a tĂşlĂ©lĂ©s meghosszabbĂthatĂł, jĂłindulatĂşan fogalmazva láthatárra kerĂĽlhet a tĂĽdĹ‘rák egyes tĂpusainak krĂłnikussá szelĂdĂthetĹ‘sĂ©ge. A halálozási arány továbbra is magas, Ăgy ennĂ©l a betegsĂ©gnĂ©l az egyĂ©b rosszindulatĂş kĂłrformák vonatkozásában oly sokszor hangoztatott szűrĂ©snĂ©l is nagyobb hangsĂşlyt kell kapjon a rizikĂłfaktorok kizárása, az egĂ©szsĂ©ges Ă©letmĂłd.