A karácsonyi ĂĽnnepeknek kĂĽlönleges varázsa van, amelyet a családi egyĂĽttlĂ©tek, a fĂ©nyek, a dĂszĂtĂ©sek, a zene Ă©s az illatok tesznek igazán emlĂ©kezetessĂ©. Csakhogy kĂĽlönösen napjainkban elkerĂĽlhetetlen a stressz, a megfelelĂ©si kĂ©nyszer, illetve kihĂvást jelent a magány Ă©s kiĂĽresedĂ©s, amit ma egyre kevĂ©sbĂ© töltenek ki a közössĂ©gek. A felpörgetett idĹ‘szakot gyakran nem a megnyugvás, hanem depressziĂł követi. ElĹ‘zzĂĽk meg ezt az állapotot!
Az ĂşjĂ©vi depressziĂł meglepĹ‘en gyakori jelensĂ©g. BecsĂĽlt adatok szerint akár minden negyedik ember megtapasztalhatja ezt az Ă©rzĂ©st, de sokan nem keresnek szakmai segĂtsĂ©get. Vannak, akiknek a szezon vĂ©ge megkönnyebbĂĽlĂ©st jelent, hiszen a családi egyĂĽttlĂ©t is lehet stresszforrás, ráadásul pĂ©nzĂĽgyileg, fizikailag Ă©s Ă©rzelmileg egyaránt megterhelĹ‘ hetek vannak a hátuk mögött.
Mindegy, hogy a karácsony, a szilveszter csendes Ă©s pihentetĹ‘, vagy Ă©pp ellenkezĹ‘leg, stresszes Ă©s fárasztĂł, az emberek többsĂ©ge kimerĂĽlten tĂ©r vissza a mindennapi teendĹ‘khöz. Ez az állapot sokszor szorongást vált ki, de már a melankolikus hangulat is nehezĂti a teendĹ‘k ĂşjrakezdĂ©sĂ©t. A helyzetet sĂşlyosbĂthatja a szezonális affektĂv zavar (SAD), amely tĂ©len szorosan összefĂĽgg a napsĂĽtĂ©ses Ăłrák számának csökkenĂ©sĂ©vel. A tĂ©li idĹ‘szak, a rövidebb nappalok Ă©s a kevesebb napsĂĽtĂ©s közismerten negatĂv hatással vannak a hangulatra.
A napfény hiánya alacsonyabb szerotoninszinthez vezethet, ami befolyásolja a hangulatot és az energiaszintet. Az ünnepek utáni hangulatingadozás az időszak fokozott érzelmi és anyagi terhei, majd a hirtelen bekövetkező érzelmi zuhanás sok ember számára nehéz lehet.
Magányosság Ă©s társas kapcsolatok hiánya – az ĂĽnnepek után a családdal Ă©s barátokkal valĂł kapcsolattartás megszakadása felerĹ‘sĂtheti a magányosság Ă©rzĂ©sĂ©t.
Újévi elvárások – a fogadalmak és az évkezdés okozta nyomás, valamint a múlt évi célok elérésének elmaradása fokozhatják a stresszt és a depresszióra való hajlamot.
Támogatás és megoldások
Az ĂĽnnepek utáni depressziĂł kezelĂ©sĂ©re elĂ©rhetĹ‘k kĂĽlönbözĹ‘ megoldások: pszicholĂłgiai tanácsadás, fĂ©nyterápia, önsegĂtĹ‘ csoportok. Fontos, hogy idĹ‘ben felismerjĂ©k a jeleket Ă©s segĂtsĂ©get kĂ©rjenek, hogy megelĹ‘zzĂ©k a sĂşlyosabb állapotok kialakulását. A pszichiáter sokat tud segĂteni, ahogy mi is elĂ©rhetĹ‘ek vagyunk.
Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum
(MTI / OS)