Az ILD-betegsĂ©g elleni kĂĽzdelem fontos eleme a szemĂ©lyre szabott terápia mellett a megfelelĹ‘ Ă©letmĂłd kialakĂtása, kĂĽlönös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsĹ‘sorban a szabadban valĂł mozgást jelenti, amire a tavasz ideális Ă©vszak.
ILD – több mint 200 tüdőbetegséget jelent
Az ILD (Interstitial Lung Disease) rövidĂtĂ©s pontos jelentĂ©se: intersticiális – vagyis a tĂĽdĹ‘ kötĹ‘szövetes vázát Ă©rintĹ‘ – tĂĽdĹ‘betegsĂ©g. Az ebbe a csoportba tartozĂł mintegy 200 kĂłrkĂ©p közös jellemzĹ‘je, hogy a tĂĽdĹ‘ben krĂłnikus gyulladás, esetenkĂ©nt hegesedĂ©s, vagyis fibrĂłzis alakul ki, amelynek elĹ‘rehaladtával a lĂ©gzĂ©s egyre nehezebbĂ© válik. A hegesedĂ©s egy visszafordĂthatatlan folyamat, melynek során a kötĹ‘szövetes váz megvastagodik Ă©s a tĂĽdĹ‘ elveszĂti rugalmasságát. Mindezek következtĂ©ben romlik a gázcsere, valamint a belĂ©gzĂ©s során törtĂ©nĹ‘ tágulás Ă©s a kilĂ©gzĂ©skori elernyedĂ©s nehezĂtettĂ© válik. A tĂĽdĹ‘ kapacitásának csökkenĂ©se korlátozza betegek mindennapi Ă©letvitelĂ©t Ă©s fizikai aktivitását.
Az ILD előfordulása
BecslĂ©sek szerint Magyarországon akár 10 000 ember is Ă©rintett lehet a betegsĂ©gben, amely elĹ‘fordulása fĂ©rfiak esetĂ©ben gyakoribbÂą. A betegsĂ©g tĂĽneteinek összetettsĂ©ge miatt az ILD betegsĂ©gek diagnosztizálása sokszor nehĂ©zsĂ©gbe ĂĽtközik, Ăgy pontosabb adat a betegek számárĂłl nem ismert, Ă©s sajnos sok beteg nem kerĂĽl be az ellátĂłrendszerbe. A diagnosztizált betegek eredmĂ©nyes kivizsgálása Ă©s kezelĂ©se csak a kĂĽlönbözĹ‘ orvosi szakterĂĽletek – tĂĽdĹ‘gyĂłgyász, radiolĂłgus, patolĂłgus, immunolĂłgus, reumatolĂłgus – szoros egyĂĽttműködĂ©se esetĂ©n valĂłsulhat meg.
Az ILD betegségek nagyon változatosak lehetnek, a pontos diagnózis alapfeltétele a leghatékonyabb kezelés kiválasztásának. A beteg és a családtagok tájékoztatása, a beteg együttműködése szintén fontos tényező a betegség alakulásában, a beteg életminőségének fenntartásában. A betegség előrehaladásának üteme ugyanakkor betegenként nagyon eltérően alakulhat. Van, akiknek évekig stagnál az állapota, amit rövid, kis romlás követ, majd ismét stagnálás. De olyan is előfordul, hogy egy betegnek akár hónapok leforgása alatt romlik rohamosan az állapota.
Fontos az aktivitás fenntartása
A beteg saját maga is számos dolgot tehet az Ă©letminĹ‘sĂ©gĂ©nek fenntartása Ă©rdekĂ©ben a terápia pontos betartása mellett. Ilyen lehet pĂ©ldául az egĂ©szsĂ©ges Ă©tkezĂ©s, a dohányzás elhagyása Ă©s a rendszeres fizikai aktivitás. TermĂ©szetesen itt a beteg állapotának megfelelĹ‘ mozgás jöhet csak szĂłba, Ăgy gyĂłgytornász tud segĂteni az optimális mozgásforma, torna meghatározásában.
A tavaszi jĂł idĹ‘ – amikor már nincs hideg, Ă©s nem jelent már kockázatot sem a nyirkos idĹ‘járás, sem a csĂşszĂłs utak, de mĂ©g a nyári kánikula sem köszöntött be – remek alkalmat kĂnál a kĂmĂ©letes, de mĂ©gis alaposan átmozgatĂł sĂ©tákra a környezĹ‘ erdĹ‘kben, kirándulĂłhelyeken. Tavasszal kĂĽlönösen ĂĽgyelni kell a rĂ©teges öltözködĂ©sre, mert egy nĂ©hány Ăłrás program alatt is változhat annyit a hĹ‘mĂ©rsĂ©klet, hogy le vagy fel kelljen venni egy kardigánt a komfortĂ©rzet fenntartásához. A kirándulások jĂł alkalmat kĂnálnak arra is, hogy az ILD-beteg a családtagjaival egyĂĽtt vehessen rĂ©szt egy aktĂv programban, Ă©s ez az egyĂĽttlĂ©t kĂĽlön is jĂłl hathat a beteg lelkiállapotára. A sĂ©ták arra is jĂł alkalmat nyĂşjtanak, hogy kitapasztaljuk, mit bĂr a beteg Ă©s mi az az aktivitás, ami jĂłl esik neki.
A beteg állapotától függően egy kis kertészkedés, néhány könnyebb kerti elfoglaltság – például egy kis gereblyézés, kisebb cserjék metszése – is szóba jöhet. A családi szabadidős programok természetesen igényelnek némi szervezést, és ebben a családtagok különösen sokat tudnak tenni a beteg rokonért, annak kedélyállapotáért és életminőségéért.
Tavasszal Ăłrákra is ki lehet tárni az ablakokat, Ăgy otthon, a jĂłl kiszellĹ‘ztetett lakásban mĂ©g kellemesebb tornagyakorlatokat Ă©s lĂ©gzĹ‘gyakorlatokat vĂ©gezni. A tĂĽdĹ‘ rugalmasságának fenntartásában ez utĂłbbi elengedhetetlen. A rendszeresen – lehetĹ‘leg a nap elejĂ©n - vĂ©gzett lĂ©gzĹ‘gyakorlatok ugyanis segĂtik a tĂĽdĹ‘ teljes lĂ©gzĹ‘felĂĽletĂ©t átlĂ©legezni, ami megkönnyĂti a beteg napját. A javasolt lĂ©gzĹ‘gyakorlatokra számos videĂłt lehet elĂ©rni az interneten, vagy akár a Magyar TĂĽdĹ‘fibrĂłzis EgyesĂĽlet honlapján. Az egyesĂĽlet munkásságát betegkĂ©nt vagy akár családtagkĂ©nt mindenkĂ©ppen Ă©rdemes lehet figyelemmel kĂsĂ©rni. Az Ă©rintettekkel valĂł kapcsolattartás Ă©s közössĂ©gĂ©pĂtĂ©s mellett számos hasznos anyagot tesznek közzĂ© a tĂ©mában Ă©s rendszeresen szerveznek ILD-központĂş esemĂ©nyeket az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘knek.
A fizikai aktivitás során tapasztaltakat – pl. tĂĽnetek gyengĂĽlĂ©se, erĹ‘södĂ©se, a teherbĂrás esetleges változása – Ă©rdemes az ILD-betegnek megbeszĂ©lnie a kezelĹ‘orvosával, aki számára minden informáciĂł fontos ahhoz, hogy tisztában legyen a betegsĂ©g alakulásával, Ăgy adott esetben hatĂ©konyan tudjon mĂłdosĂtani a terápián.