Sokan nem is gondolnának arra, hogy amikor a gyermek éjszaka felkel és sokat jár wc-re, akkor nem biztos, hogy felfázásról, hanem elképzelhető, hogy cukorbetegségről van szó.
A gyermekkori cukorbetegsĂ©g egyik legkorábbi Ă©s legmegbĂzhatĂłbb tĂĽnete, amikor a szobatiszta gyermek ismĂ©telten ágybavizel – közli a Nemzetközi DiabĂ©tesz SzövetsĂ©g (IDF). További jellemzĹ‘ tĂĽnetek a tĂşlzott folyadĂ©kfogyasztás, fáradtság Ă©s a hirtelen nagymĂ©rtĂ©kű fogyás, azonban a tĂĽnetek ismeretĂ©nek hiánya miatt Magyarországon az ĂłvodáskorĂş, frissen diagnosztizált gyermekek ötöde sĂşlyos állapotban, akár diabĂ©teszes kĂłmában kerĂĽl elsĹ‘ ellátásra, amikor már Ă©letveszĂ©lyes helyzet áll fenn.
Az 1-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g nem idĹ‘s korban alakul ki, hanem egyre fiatalabb korosztályt Ă©rint: a cukorbeteg gyermekek 98%-a az 1-es tĂpusĂş diabĂ©teszben szenved. Ugyanakkor a betegsĂ©g kialakulása nem a tĂşlzott szĂ©nhidrát-fogyasztás Ă©s egĂ©szsĂ©gtelen Ă©letmĂłd számlájára ĂrhatĂł: akkor is jelentkezhet a gyereknĂ©l, ha egyetlen családtagja sem cukorbeteg.
Az 1-es tĂpusĂş diabĂ©tesz nem más, mint egy autoimmun betegsĂ©g, amelyet az immunrendszer működĂ©sĂ©nek zavara idĂ©z elĹ‘, amikor a szervezet vĂ©dekezĹ‘ rendszere egy hiba folytán elpusztĂtja a hasnyálmirigy inzulintermelĹ‘ sejtjeit. A szervezet az egyre csökkenĹ‘ mennyisĂ©gű inzulin hiányában nem tudja hasznosĂtani a számára lĂ©tfontosságĂş, energiát adĂł szĹ‘lĹ‘cukrot, azaz a glĂĽkĂłzt.
Ilyenkor a sejtek Ă©heznek, az anyagcsere felborul, a vĂ©rcukorszint vĂ©szesen megemelkedik, ugyanakkor cukor jelenik meg a vizeletben, majd a szervezet az energia biztosĂtására zsĂrszöveteit kezdi lebontani, ekkor vegyhatása savas irányba tolĂłdik, acidĂłzis következik be. Amennyiben a csecsemĹ‘knĂ©l Ă©s kisgyermekeknĂ©l ez kezelĂ©s nĂ©lkĂĽl marad, egy hĂ©t leforgása alatt akár Ă©letveszĂ©lyes állapot alakulhat ki.
BendegĂşz kĂ©tĂ©ves, szobatiszta kisfiĂş. SzĂĽletĂ©snapja után ismĂ©t pelenkát kellett ráadni, mert a kisfiĂş alvás közben többször bepisilt. Napközben rengeteget ivott. Ĺ‘ volt az, aki nem szerette a tehĂ©ntejet, ennek ellenĂ©re hirtelen nagy mennyisĂ©gben fogyasztotta. Nagyon sokat pisilt Ă©jjel-nappal. Az anyuka megijedt , nem tudta mire vĂ©lni a kisfiánál a változást. Orvoshoz vitte, megvizsgálták, de ott semmi kĂĽlönöset nem találtak, azt gyanĂtották, hogy felfázott. Pár nap mĂşlva – az egyĂ©bkĂ©nt virgonc BendegĂşz – egĂ©sz nap fekĂĽdt, bágyadt volt Ă©s furcsán lĂ©legzett. Ekkor kĂłrházba vittĂ©k, ahol megmĂ©rtĂ©k a vĂ©rcukrát, amely 26 mmol/l Ă©rtĂ©ket mutatott. A gyermeknĂ©l 1-es tĂpusĂş diabĂ©teszt diagnosztizáltak, amelyhez sĂşlyos anyagcsere zavar társult. Egyetlen megoldás volt számára: az inzulinkezelĂ©s.
BendegĂşz törtĂ©nete csak egy a sok közĂĽl, hiszen Magyarországon közel 3500 diabĂ©teszes gyermek Ă©l, de a betegsĂ©g felismerĂ©sĂ©hez vezetĹ‘ Ăşt sajnos tipikusnak mondhatĂł.Nem lehet elĂ©ggĂ© hangsĂşlyozni, hogy az 1-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g csalhatatlan jelei az egyik naprĂłl a másikra fellĂ©pĹ‘ tĂşlzott folyadĂ©kfogyasztás, gyakori vizelĂ©s, melyekhez mĂ©g a fáradtság Ă©s a fokozott Ă©tvágy ellenĂ©re jelentkezĹ‘ fogyás is párosul.
„Csecsemőknél a korábbinál gyakoribb pelenkacsere szükségessége, az elnehezedő, túlcsorduló pelenka, az anyatej vagy egyéb folyadék fogyasztása iránti igény egyik napról a másikra történő drasztikus növekedése keltheti fel a szülők gyanúját.” – tájékoztatott Dr. Tóth-Heyn Péter diabetológus, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinika igazgatóhelyettese.
Nem szabad elfelejteni, hogy csecsemőknél sokkal nehezebb felismerni a cukorbetegséget. Akár pár nap alatt súlyosbodhatnak a tünetek, megjelenik a hasfájás, hányás, aceton szagú lehelet, zavartság, aluszékonyság és ellátás hiányában felléphet az eszméletvesztés, a diabéteszes kóma is. Éppen ezért a betegség korai diagnosztizálásának, valamint az inzulinkezelés minél előbbi megkezdésének nagyon nagy jelentősége van a gyermekkori diabétesz esetén.
A Szurikáta AlapĂtvány a DiabĂ©teszes GyermekekĂ©rt szervezet a cukorbeteg gyermeket nevelĹ‘ családok Ă©rdekĂ©ben jött lĂ©tre. SegĂtsĂ©get nyĂşjt a betegsĂ©g diagnĂłzisát követĹ‘ krĂzishelyzet feldolgozásában, a mindennapok diabĂ©tesszel kapcsolatos problĂ©máinak megoldásában. Feladatának tekinti a gyermekkori diabĂ©tesszel kapcsolatos tĂ©vhitek, elĹ‘ĂtĂ©letek eloszlatását kĂĽlönösen nevelĂ©si, oktatási intĂ©zmĂ©nyekben.
Az egészségügyi, az oktatási szektor, az önkormányzati, kormányzati szervek és az érintett családok együttműködésének koordinálását végzi annak érdekében, hogy a diabéteszes gyermekek a bölcsődei, óvodai, iskolai életben ténylegesen ugyanolyan feltételekkel vehessenek részt, mint egészséges társaik.
Kiemelt cĂ©lja, hogy hazánkban is jelentĹ‘sen csökkenjen azon 1-es tĂpusĂş diabĂ©teszes gyermekek aránya, akik sĂşlyos anyagcsere kisiklás, az Ăşn. diabĂ©teszes ketoacidĂłzis (DKA) állapotában kerĂĽlnek elsĹ‘ ellátásra. Ugyanakkor szeretnĂ© elĂ©rni, hogy az 1-es tĂpusĂş diabĂ©tesz tĂĽnetei a lakosság minĂ©l szĂ©lesebb körĂ©ben váljanak ismerttĂ©. Markánsan elkĂĽlönĂĽljenek a 2-es tĂpusĂş diabĂ©tesztĹ‘l, Ă©s tudatosodjon, hogy a csecsemĹ‘k, kisgyermekek, kamaszok Ă©s fiatal felnĹ‘ttek is lehetnek Ă©rintettek a gyermekkori cukorbetegsĂ©ggel.
„Ha a szĂĽlĹ‘k tisztában lennĂ©nek a diabĂ©tesz tipikus tĂĽneteivel,akkor sokkal korábban keresnĂ©k fel háziorvosukat, amikor mĂ©g a betegsĂ©g gyanĂşja helyben, akár egyetlen, gyors Ă©s olcsĂł vĂ©rcukormĂ©rĂ©ssel ellenĹ‘rizhetĹ‘ lenne. A felvilágosĂtĂł kampány segĂtsĂ©gĂ©vel el lehet Ă©rni, hogy a szĂĽlĹ‘k felismerjĂ©k a tĂĽneteket, Ăgy a szokásos betegutakat lerövidĂtve, gyorsabban, jobb anyagcsere állapotban kerĂĽljenek elsĹ‘ ellátásra a kis betegek a Magyarországon működĹ‘ közel 30 speciális gyermek-diabĂ©tesz szakellátĂłhely egyikĂ©n. A betegsĂ©g korai felismerĂ©se, a minĂ©l hamarabb megkezdett inzulinkezelĂ©s eredmĂ©nyekĂ©nt a gyermekek hasnyálmirigyĂ©nek saját, mĂ©g megmaradt, mintegy 10 %-ra becsĂĽlt inzulintermelĹ‘ kĂ©pessĂ©ge vĂ©delmet kaphatna. ĂŤgy a betegsĂ©g »mĂ©zeshetei« elnevezĂ©sű, a kezelĂ©s megkezdĂ©se utáni szakaszát eredmĂ©nyesebben lehetne meghosszabbĂtani. Ezzel számukra akár több Ă©vre kiegyenlĂtettebb vĂ©rcukorĂ©rtĂ©keket Ă©s jobb Ă©letminĹ‘sĂ©get biztosĂtva. Ennek Ă©rdekĂ©ben indĂtottuk Ăştjára 2014 Ĺ‘szĂ©n A gyerekek is lehetnek cukorbetegek! elnevezĂ©sű kampányunkat” – mondta KocsisnĂ© Gál Csilla, az alapĂtvány vezetĹ‘je.
A kampány Budapestre Ă©s Pest megyĂ©re terjed ki, elsĹ‘dleges eszköze a házi gyermekorvosi rendelĹ‘kbe, vĂ©dĹ‘nĹ‘i szolgálat várĂłtermeibe kihelyezett plakátok, mely a gyermekkori cukorbetegsĂ©g tipikus kezdeti tĂĽneteit mutatja be kĂ©pi Ă©s szöveges mĂłdon. A kampány – mely a Magyar Diabetes Társaság Ă©s a Semmelweis Egyetem I. számĂş Gyermekklinika szakmai támogatásával valĂłsul meg – cĂ©lja, hogy felhĂvja a szĂĽlĹ‘k figyelmĂ©t a kĂ©slekedĂ©s nĂ©lkĂĽli orvoshoz fordulás szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©re Ă©s az azonnali eredmĂ©nyt adĂł vĂ©rcukormĂ©rĂ©s elvĂ©gzĂ©sĂ©nek fontosságára.
Figyeljünk a jelekre, azonnal forduljunk orvoshoz, ha gyermekünknél a diabétesz enyhe, kezdeti tüneteit észleljük. Ne feledjük el: a cukorbetegség nem várhat másnapig!