Budapesten, a Semmelweis Egyetem II. számĂş SzĂĽlĂ©szeti Ă©s NĹ‘gyĂłgyászati Klinikáján, prof. Dr. Pajor Attila vezetĂ©sĂ©vel megnyĂlt hazánk elsĹ‘ HPV-centruma. A HPV betűszĂł a humán papilloma vĂrust takarja, amelynek bizonyos tĂpusai 99%-ban felelnek a mĂ©hnyakrák kialakulásáért.
Az elsĹ‘ hazai HPV központ lĂ©trehozásában szerepet játszott, hogy az utĂłbbi idĹ‘ben jelentĹ‘sen bĹ‘vĂĽltek a tudományos ismeretek a HPV fertĹ‘zĂ©srĹ‘l, forradalmian Ăşj lehetĹ‘sĂ©gek mutatkoznak a vĂrusfertĹ‘zĂ©s megelĹ‘zĂ©sĂ©ben Ă©s a már kialakult fertĹ‘zĂ©s kezelĂ©sĂ©ben, ezáltal magának a mĂ©hnyakráknak a megelĹ‘zĂ©sĂ©ben, továbbá a lakosság rĂ©szĂ©rĹ‘l is komoly igĂ©ny mutatkozik a komplex megelĹ‘zĹ‘ vizsgálatokra, a szĂ©les körű informáciĂłkra Ă©s tanácsadásra.
A mĂ©hnyakrák Magyarországon az emlĹ‘tumor után a második leggyakoribb daganatos betegsĂ©g a nĹ‘k körĂ©ben. Évente megközelĂtĹ‘en 2600 Ăşj rosszindulatĂş mĂ©hnyak elváltozást ismernek fel Ă©s a mĂ©hnyakrák halálozási rátánk háromszorosa az eurĂłpai átlagnak. Pedig a mĂ©hnyakrák – az emlĹ‘rákkal ellentĂ©tben – megelĹ‘zhetĹ‘: vĂ©dĹ‘oltással vagy az idĹ‘ben diagnosztizált HPV fertĹ‘zĂ©s esetĂ©n alkalmazott immunerĹ‘sĂtĹ‘ terápia alkalmazásával.
A betegsĂ©g kialakulásáért a legfrissebb kutatások szerint 99%-ban a humán papilloma vĂrus tehetĹ‘ felelĹ‘ssĂ©. A vĂrusnak mintegy 120 tĂpusa ismert, melyek közĂĽl 18 jelent kockázatot a mĂ©hnyakrák kialakulása szempontjábĂłl. A kockázat mĂ©rtĂ©ke eltĂ©rĹ‘. A HPV 16 Ă©s 18 tĂpusának jelenlĂ©te vezethet leginkább rákmegelĹ‘zĹ‘ állapothoz, illetve daganat kialakulásához. MellettĂĽk vannak olyan további onkogĂ©n tĂpusok, amelyek csak közepes vagy kis mĂ©rtĂ©kben veszĂ©lyesek a mĂ©hnyakrák elĹ‘idĂ©zĂ©sĂ©t illetĹ‘en.
Humán papilloma vĂrust nagyon sok ember hordoz magában. A világon mintegy 660 milliĂł nĹ‘ HPV pozitĂv, Ă©s hazánkban is Ă©vente 40-50.000 Ăşj vĂrusfertĹ‘zĂ©st diagnosztizálnak. Egy felmĂ©rĂ©s szerint a tizenĂ©ves lányok 33%-a, a korai huszonĂ©vesek 45%-a Ă©s a reproduktĂv korĂş nĹ‘k 34%-a kap HPV fertĹ‘zĂ©st. A HPV fertĹ‘zĂ©seknek szerencsĂ©re csak kis rĂ©szĂ©ben szerepelnek az onkogĂ©n tĂpusok.A kizárĂłlag nemi kontaktus Ăştján terjedĹ‘ kĂłrokozĂł fĂ©rfiakat is megfertĹ‘z, akik gyakran tĂĽnetmentes hordozĂłkká válnak.
A HPV önmagában többnyire nem okoz betegséget, mert az egészséges immunrendszer legyőzi a fertőzést. Ha azonban a nő a szexuális partnerek számának növekedésével, illetve a szülés nyomán esetlegesen visszamaradt méhszájseb következtében többféle HPV fertőzést, vagy ismételt fertőződéseket kap , már nem mindig jön létre olyan erős és tartós immunválasz, amely képes az infekciót megszüntetni.
A sejtekben lappangĂł vĂrus többnyire akkor kap Ă©letre, amikor az Ă©rintett szemĂ©ly immunrendszere valami miatt legyengĂĽlt (tartĂłs stresszhatás Ă©ri, dohányos az illetĹ‘, valamilyen betegsĂ©gen, pl. lĂ©gĂşti infekciĂłn esett át, vagy krĂłnikus bajban, pl. diabĂ©teszben szenved), Ă©s a fertĹ‘zĂ©s állandĂłsul. A HPV vĂrus ilyenkor intenzĂv szaporodásnak indulhat, Ă©s ennek nyomán rákmegelĹ‘zĹ‘ állapot, majd pedig mĂ©hnyakrák fejlĹ‘dhet ki.
A HPV-fertĹ‘zĂ©s megelĹ‘zhetĹ‘ Ă©s meg is lehet belĹ‘le gyĂłgyulni, Ăgy a mĂ©hnyakrák is elkerĂĽlhetĹ‘. A prevenciĂł elsĹ‘dleges mĂłdjának a nĂ©hány hĂłnapja már hazánkban is elĂ©rhetĹ‘ HPV-vakcina tekinthetĹ‘.
A vakcina elsősorban a még szexuális életet nem élő serdülőknek javasolt, de hatékony a 16–26 év közötti lányok és asszonyok esetében is. A néhány hónapja hozzáférhető védőoltás mellett a nők többsége számára a megelőzéshez vezető legfőbb út egyelőre még az úgynevezett másodlagos prevenció, az évente ajánlott szűrővizsgálat- amelynek elvégzése egyébként a méhnyakrák elleni vakcinával beoltott hölgyeknél is szükséges- és a gondozás.
A másodlagos prevenciĂłt szolgálja az Ăşn. cytolĂłgiai szűrĂ©s Ă©s a mĂ©hnyak mikroszkĂłpos vizsgálata, a kolposzkĂłpia, valamint a HPV fertĹ‘zĂ©s kimutatása. A HPV-centrumban lehetĹ‘sĂ©g nyĂlik a HPV rutinszerű ellenĹ‘rzĂ©sĂ©re. Ha a HPV teszt pozitĂv, azaz humán papilloma vĂrus jelenlĂ©tĂ©t mutatja ki, döntĂ©st kell hozni, hogy a műtĂ©ti beavatkozás szĂĽksĂ©gszerű-e.
Ez azon mĂşlik, hogy a hagyományos rákszűrĹ‘ vizsgálat mutat-e rákmegelĹ‘zĹ‘ állapotot, esetleg mĂ©hnyakrákot. Amennyiben műtĂ©tre nincs szĂĽksĂ©g, a HPV fertĹ‘zĂ©s tipizálását kell elvĂ©gezni a kockázat mĂ©rtĂ©kĂ©nek megállapĂtására. Ezt követĹ‘en nagyon fontos a beteg folyamatos monitorozása. A betegek utánkövetĂ©sĂ©t a HPV fertĹ‘zĂ©s jelenlĂ©tĂ©ig kell folytatni. A kezelĂ©s fontos rĂ©szĂ©t kĂ©pezi az immunrendszer stimulálása.
Ilyen esetben javasolt egy svájcban kifejlesztett immunrendszert erĹ‘sĂtĹ‘ gyĂłgyszer szedĂ©se. amely a vĂrus által legyengĂtett vĂ©dekezĂ©si mechanizmusokat helyreállĂtja, Ă©s segĂt legyĹ‘zni az infekciĂłt. Ez a receptköteles tabletta bizonyĂtottan fokozza a vĂrusfertĹ‘zött sejtek elpusztĂtását a saját immunsejtek által. Három hĂłnapos kĂşra esetĂ©n szignifikánsan nĹ‘ a gyĂłgyulási hajlam, Ă©s akár a műtĂ©t is elkerĂĽlhetĹ‘vĂ© válik.
Amennyiben a fertĹ‘zĂ©s már rákmegelĹ‘zĹ‘ állapotot idĂ©zett elĹ‘, a fertĹ‘zött terĂĽleten egy kisműtĂ©ttel (a mĂ©hnyak kitisztĂtásával, vagy a mĂ©hnyak kĂşp alakĂş kimetszĂ©sĂ©vel) eltávolĂtják a kĂłros sejteket, melyekbĹ‘l kezelĂ©s hiányában rákbetegsĂ©g alakulhatna ki, ebben az esetben is javasolt az immunerĹ‘sĂtĹ‘ terápia a betegsĂ©g kiĂşjulásának megakadályozására.
Az Ăşjonnan megnyĂlt HPV-centrum cĂ©lja, hogy az elsĹ‘leges Ă©s másodlagos eljárások alkalmazásával elĹ‘segĂtse a mĂ©hnyakrák elĹ‘fordulásának csökkenĂ©sĂ©t. Az itt jelentkezĹ‘ nĹ‘k komplex ellátásban rĂ©szesĂĽlnek, ami magában foglalja a nĹ‘gyĂłgyászati vizsgálatot, a rák- Ă©s a HPV szűrĂ©st, a beteg felvilágosĂtását Ă©s szĂĽksĂ©g esetĂ©n a terápiás javaslat megbeszĂ©lĂ©sĂ©t.
A HPV-centrumba elsĹ‘sorban a már aktĂv szexuális Ă©letet Ă©lĹ‘ 16 Ă©v feletti hölgyeket várják, hiszen a partnerkeresĂ©s idĹ‘szakában a legmagasabb a HPV fertĹ‘zĂ©s kockázata. A fertĹ‘zĂ©s korai felismerĂ©se Ă©s kezelĂ©se kulcsszerepet tölt be a mĂ©hnyakrák kialakulásának prevenciĂłjában.