Izraelben a haifai Technionban azon dolgoznak, hogy az eddig injekcióban adott oltásokat és gyógyszereket az anyatej mintájára folyadék formájában, lenyelve juttassák az emberek szervezetébe.
Az anyatej ihlette a biolĂłgiai-gyĂłgyszerĂ©szeti kutatás ezen Ăşj irányát, mellyel antitesteket, fehĂ©rjĂ©ket, pĂ©ldául az inzulint, sĹ‘t mĂ©g a koronavĂrus- Ă©s influenza elleni vakcinákat is lenyelve lehetne majd bejuttatni az emberi testbe.
A Technionnak, Izrael legismertebb műszaki egyetemĂ©nek kutatĂłi a Journal of Controlled Release cĂmű tudományos folyĂłiratban megjelent cikke alapján ez hamarosan megtörtĂ©nhet. A kutatást Aszaf Singer Ă©s doktorandusza, SzĂ Naftali vĂ©gzi a Technion Wolfson vegyĂ©szmĂ©rnöki karán az anyatej pĂ©ldáját követve.
"Az anyatej csodálatos folyadĂ©k" - hangsĂşlyozta Singer, aki kĂ©t Ă©vvel ezelĹ‘tt fiatal kutatĂłk számára meghirdetett rangos ösztöndĂjat kapott az anyatejre Ă©pĂĽlĹ‘ mestersĂ©ges rĂ©szecskĂ©k terĂĽletĂ©nek alaposabb felderĂtĂ©sĂ©re.
"Ez a kisbabákat tápláló folyadék az alapvető anyagok széles skáláját tartalmazza, melyeknek az emésztőrendszerbe kerüléshez át kell lépniük a bélgáton. Ez egy olyan gát, amely elválasztja a bél belsejét a keringési rendszertől, és egy réteg hámsejtekből és egy réteg nyálkarétegből áll" - közölte a tudós.
"Ez a szelektĂv gát megakadályozza az Ă©lelmiszerbĹ‘l származĂł mĂ©reganyagok vĂ©ráramba jutását, de lehetĹ‘vĂ© teszi az alapvetĹ‘ anyagok átadását. Ha az anyatejben találhatĂł anyagok átjutnak ezen a gáton, az azt jelenti, hogy a tejnek vannak olyan "kulcsai", amelyek lehetĹ‘vĂ© teszik, hogy áthatoljanak rajta" - magyarázza SzĂ Naftali. "Ebben a tanulmányban ezeket a kulcsokat prĂłbáltuk megĂ©rteni"- tette hozzá.
A Technion kutatĂłi megfejtettĂ©k a termĂ©szet ezen talányát: a nanomĂ©teres rĂ©szecskĂ©k bĂ©lfalon valĂł átjutásának kulcsa az anyatejfehĂ©rjĂ©kben találhatĂł, amelyek "megkoronázzák" az átjutásra várĂł anyagokat. ValĂłjában egy fehĂ©rjebevonattal veszik körĂĽl a rĂ©szecskĂ©t, hogy áthaladhasson a bĂ©lrĂ©tegeken. A kutatĂłk megerĹ‘sĂtettĂ©k a felfedezĂ©st mind az emberi, mind a sertĂ©s bĂ©lsejteknĂ©l.
"Kutatásunk megválaszolja azt a kĂ©rdĂ©st, hogy a molekulák Ă©s nanomĂ©retű rĂ©szecskĂ©k hogyan juthatnak el az emĂ©sztĹ‘rendszerbĹ‘l a vĂ©ráramba" - mondta Singer. "Ezzel a megoldással az alkalmazási fázisba kĂvánunk lĂ©pni - olyan rĂ©szecskĂ©ket előállĂtani, amelyek utánozzák ezt a tranzit mechanizmust, Ăgy biztosĂtva, hogy kĂ©pesek lesznek áthatolni a bĂ©lgáton".
FĹ‘leg nanomĂ©retű, egĂ©szen kicsi rĂ©szecskĂ©krĹ‘l van szĂł, amelyek kĂĽlönfĂ©le terápiás terheket szállĂthatnak az egĂ©sz testben. Ezek a rĂ©szecskĂ©k megvĂ©dik az általuk szállĂtott orvosi rakományt az emĂ©sztĹ‘rendszerre jellemzĹ‘ szĂ©lsĹ‘sĂ©ges környezeti feltĂ©telektĹ‘l, Ă©s ezĂ©rt ĂgĂ©retesek a gyĂłgyszerek Ă©s egyĂ©b anyagok szervezeten belĂĽli cĂ©lhoz juttatásában.
"Ha mestersĂ©gesen kombináljuk ezt a kĂ©t termĂ©szetes összetevĹ‘t, a nanorĂ©szecskĂ©ket Ă©s az anyatejfehĂ©rjĂ©ket, becslĂ©seink szerint kis "taxikat" fejleszthetĂĽnk ki, amelyek gyĂłgyszereket, oltĂłanyagokat Ă©s más alapvetĹ‘ összetevĹ‘ket juttatnak a vĂ©ráramba. Ez lehetĹ‘vĂ© teszi számunkra, hogy kĂĽlönbözĹ‘ injekciĂłkat lenyelhetĹ‘ gyĂłgyszerekkĂ© alakĂtsunk" - emelte ki a kutatás lĂ©nyegĂ©t.
A felfedezĂ©s egyaránt segĂt megelĹ‘zni Ă©s gyĂłgyĂtani a gyulladásokat, a cukorbetegsĂ©get, a fertĹ‘zĂ©seket, a rákot Ă©s az alultápláltságot, Ă©s a jövĹ‘ben javĂthatja sok kĂĽlönbözĹ‘ korĂş beteg egĂ©szsĂ©gi állapotát, kĂĽlönösen a krĂłnikus Ă©s akut betegsĂ©gekben szenvedĹ‘knĂ©l.
A kutatást a National Science Foundation, az Israel Cancer Research Foundation, a Technion Russell Berry Institute for Nanotechnology tanszĂ©ke, az Alon Fellowship, a Noam Seiden nanotechnolĂłgiai Ă©s optoelektronikai ösztöndĂj, valamint az EurĂłpai Kutatási Bizottság (ERC) támogatta.
(MTI)