A cukorbetegsĂ©g alattomos kĂłr, mely az esetek jelentĂ©keny hányadában sokáig nem mutat semmilyen tĂĽnetet, mĂ©gis sĂşlyosan károsĂtja a szervezetet. Az általános tĂ©vhittel ellentĂ©tben ez a betegsĂ©g jĂłval több gondot jelent, minthogy az elszenvedĹ‘je nem ehet cukrot.
A sokáig elhanyagolt vagy rosszul kezelt diabétesz tönkreteszi az érrendszert és a szövődményei akár vaksághoz is vezethetnek.
A WHO adatai alapján az európai régióban a 18 éves és az annál idősebb korosztályból 64 millió ember él cukorbetegséggel. Magyarországon a 19-70 év közötti korosztályban 8% felett van a cukorbetegség előfordulási aránya és körülbelül ugyanilyen mértékű a cukorbetegséget megelőző állapotban lévő személyek előfordulása a népességben.
A cukorbetegsĂ©gnek több tĂpusa lĂ©tezik, ezek közĂĽl a legelterjedtebb, a 2-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g, a világ fejlett országaiban a cukorbetegeknek kb. 90%-a ebben a tĂpusĂş cukorbetegsĂ©gben szenved. Ahhoz, hogy a sejtek fel tudják venni a vĂ©rbĹ‘l a szĂĽksĂ©ges glĂĽkĂłzt, folyamatosan egyre több inzulint kell a szervezetnek termelnie. Amikor az inzulin elválasztásáért felelĹ‘s hasnyálmirigy már nem kĂ©pes erre, illetve a termelt inzulin nem hasznosul megfelelĹ‘kĂ©ppen, akkor alakul ki a 2-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g.
A cukorbetegsĂ©g egyik legnagyobb veszĂ©lye, hogy az Ă©lelmiszerekkel bevitt cukor tĂşl sokáig a vĂ©ráramban marad, aminek következtĂ©ben roncsolja az Ă©rrendszert Ă©s ezáltal a lĂ©tfontosságĂş szerveket. SzövĹ‘dmĂ©nyei a szĂvben Ă©s a vesĂ©kben is sĂşlyos, visszafordĂthatatlan károsodásokat okozhatnak, köztĂĽk az egyik legfontosabb Ă©rzĂ©kszervben, a szemben is.
A cukorbetegsĂ©g a fejlett országokban, Ăgy Magyarországon is a lakosság vezetĹ‘ vaksági oka. Hazánkban a cukorbetegek 4,5%-a vak, ami háromszorosa a Nyugat-EurĂłpai átlagnak. Ennek az igen magas szám kialakulásának Ă©s növekedĂ©sĂ©nek oka, hogy minĂ©l hosszabb ideje kĂĽzd valaki a betegsĂ©ggel, annál nagyobb esĂ©lye van arra, hogy kialakuljon nála valamilyen szemkárosodás. A kezeletlen vagy nem jĂłl beállĂtott vĂ©rcukorszinthez leggyakrabban az alábbi kettĹ‘ szembetegsĂ©g kapcsolĂłdik:
- Retinakárosodás, ami akár vaksághoz is vezethet – retinopátia: A kezdeti stádiumban nincsenek tĂĽnetei. Ahogyan a többi szervnĂ©l, a retinában is a kis ereket károsĂtja a diabĂ©tesz, amik elĹ‘rehaladott állapotban vĂ©gĂĽl elzárĂłdnak. Ennek a folyamatnak a következmĂ©nye, hogy Ăşj erek kĂ©pzĹ‘dnek a retinában, de ezek már gyengĂ©bbek Ă©s merevek lesznek. A látás romlást Ă©s vĂ©gĂĽl a vakságot az erekbĹ‘l kiszivárgĂł vĂ©r okozza.
- Zöldhályog – glaukĂłma: Amennyiben nem kezelik idĹ‘ben, ez a szembetegsĂ©g is vaksághoz vezethet. A zöldhályog a megnövekedett szemnyomásnak köszönhetĹ‘en alakul ki, aminek következtĂ©ben az erek, amelyek a retinához Ă©s a látĂłideghez szállĂtják a vĂ©rt összenyomĂłdnak. SĂşlyos esetben a retina Ă©s a látĂłideg károsodása látásvesztĂ©st okozhat. A zöldhályog kialakulása mellett a cukorbetegsĂ©g feltehetĹ‘en a szĂĽrkehályog kialakulásának a kockázatát is növeli.Tartsuk szemmel egĂ©szsĂ©gĂĽnket, elĹ‘zzĂĽk meg a bajt!
Annak Ă©rdekĂ©ben, hogy megĂłvja látását – többi lĂ©tfontosságĂş szervĂ©vel egyĂĽtt –, törekedni kell arra, hogy idĹ‘ben fĂ©ny derĂĽljön a cukorbetegsĂ©g tĂ©nyĂ©re, ami az orvosa által beállĂtott megfelelĹ‘ kezelĂ©ssel manapság könnyedĂ©n kordában tarthatĂł. Mint a legtöbb betegsĂ©g esetĂ©ben, a megfelelĹ‘ Ă©letmĂłd itt is kulcsfontosságĂş. Az egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©se Ă©s a további problĂ©mák megelĹ‘zĂ©se Ă©rdekĂ©ben szĂĽksĂ©g van a helyes táplálkozásra, adott esetben az elĹ‘Ărt diĂ©ta betartására, a rendszeres testmozgásra Ă©s a dohányzás mellĹ‘zĂ©sĂ©re. Az Ă©letmĂłdbeli változtatások mellett fontos, hogy szigorĂşan kövesse az orvosa által elĹ‘Ărt terápiát. Napjainkban szerencsĂ©re már szájon át szedhetĹ‘ innovatĂv kĂ©szĂtmĂ©nyek könnyĂtik meg a cukorbetegek Ă©letĂ©t. Ezen kĂvĂĽl minden diabĂ©teszben Ă©rintett betegnek javasolt Ă©vente elmenni szemĂ©szeti vizsgálatra Ă©s rögtön felkeresni egy szakembert, ha valami szokatlant tapasztal saját, esetleg családtagjai vagy ismerĹ‘sei szemĂ©vel vagy látásával kapcsolatban.