GördĂŒlƑ egĂ©szsĂ©gĂŒgy – Az egĂ©szsĂ©gvĂ©delmi szƱrƑprogram mĂ©rlege

HĂ©tszĂĄzhuszonöt helyszĂ­n, több mint kĂ©tmilliĂł vizsgĂĄlat, drĂĄmai szƱrĂ©si adatok – ez MagyarorszĂĄg ĂĄtfogĂł egĂ©szsĂ©gvĂ©delmi szƱrƑprogramjĂĄnak elmĂșlt nĂ©gy Ă©vi mĂ©rlege.

A kezdemĂ©nyezĂ©s cĂ©lja az egĂ©szsĂ©g megƑrzĂ©se, a betegsĂ©gek megelƑzĂ©se, kiszƱrĂ©se. A komplex ĂĄllapotfelmĂ©rĂ©s keretĂ©ben vĂ©gzett vizsgĂĄlatok egyĂ©nre szabottak, Ă©s mindössze fĂ©l ĂłrĂĄt vesznek igĂ©nybe.

A magyar tĂĄrsadalom ĂĄltalĂĄnos egĂ©szsĂ©gi ĂĄllapotĂĄt tekintve „elƑkelƑ” helyen ĂĄll vilĂĄgviszonylatban. Az összes halĂĄlozĂĄs 54 szĂĄzalĂ©kĂĄĂ©rt a szĂ­v- Ă©s Ă©rrendszer, mĂ­g 27 szĂĄzalĂ©kĂĄĂ©rt a daganatos betegsĂ©gek a felelƑsek. LegalĂĄbb hĂĄrom milliĂł embernek magas a vĂ©rnyomĂĄsa, egy milliĂłan cukorbetegek, e mellett a lakossĂĄg 40%-a tĂșlsĂșlyos. Az uniĂłs ĂĄtlaghoz kĂ©peset az emberek jĂłval többet dohĂĄnyoznak Ă©s isznak alkoholt, viszont sokkal kevesebb zöldsĂ©get Ă©s gyĂŒmölcsöt fogyasztanak, ugyanakkor a legtöbben mozgĂĄsszegĂ©ny Ă©letmĂłdot folytatnak. A magyar emberek ĂĄtlagĂ©letkora elmarad az EurĂłpai UniĂłs ĂĄtlagtĂłl, az elmĂșlt Ă©vekben a lakossĂĄg lĂ©tszĂĄma 10 milliĂł fƑ alĂĄ csökkent.

Ezeket a szomorĂș adatokat figyelembe vĂ©ve a teljes magyar lakossĂĄg egĂ©szsĂ©gi ĂĄllapotĂĄnak javĂ­tĂĄsa Ă©rdekĂ©ben indult ĂștjĂĄra 2010-ben, 57 szakmai szervezet összefogĂĄsĂĄval MagyarorszĂĄg ĂĄtfogĂł egĂ©szsĂ©gvĂ©delmi szƱrƑprogramja, amely egy közel 20 mĂ©ter hosszĂș speciĂĄlis szƱrƑállomĂĄssal az orszĂĄg telepĂŒlĂ©seit jĂĄrva vizsgĂĄlja a hazai lakossĂĄg egĂ©szsĂ©gi ĂĄllapotĂĄt 2020-ig. A Program eddig 725 helyszĂ­nen 85545 km-t megtĂ©ve, 1077 egĂ©szsĂ©gĂŒgyi szakember bevonĂĄsĂĄval 6711 prevenciĂłra fordĂ­tott ĂłrĂĄval 2266337 vizsgĂĄlatot vĂ©gzett Ă©s 194549 lĂĄtogatĂłt fogadott.

A program cĂ©lja vĂĄltozatlan, tovĂĄbbra is lehetƑsĂ©get kĂ­vĂĄn biztosĂ­tani a lakossĂĄgnak, hogy megtegyĂ©k az elsƑ lĂ©pĂ©st egĂ©szsĂ©gĂŒk javĂ­tĂĄsa Ă©rdekĂ©ben. A szakmai Ă©s koordinĂĄciĂłs bizottsĂĄg vĂ©lemĂ©nye szerint nagyon fontos, hogy az emberek szembesĂŒljenek egĂ©szsĂ©gi ĂĄllapotukkal Ă©s ha kell, vĂĄltoztassanak az Ă©letmĂłdjukon. A szomorĂș statisztikai adatok is azt bizonyĂ­tjĂĄk, hogy igenis szĂŒksĂ©g van az ilyen kezdemĂ©nyezĂ©sekre, ugyanakkor egyre többen Ă©rzik, hogy oda kell figyelniĂŒk önmaguk Ă©s csalĂĄdjuk egĂ©szsĂ©gĂ©re Ă©s szĂ­vesen Ă©lnek a szƱrƑvizsgĂĄlatok adta lehetƑsĂ©gekkel.

A szƱrƑprogram elmĂșlt nĂ©gy Ă©v statisztikai adatainak tĂŒkrĂ©ben kijelenthetƑ, hogy a vizsgĂĄlatokon rĂ©szt vevƑk közel fele a kiemelt kockĂĄzatĂș csoportba tartozik, Ă©s ha nem kezelteti magĂĄt, akkor nĂ©hĂĄny Ă©v mĂșlva szĂ­vinfarktus, netĂĄn stroke fenyegetheti Ƒket, nem beszĂ©lve a daganatos megbetegedĂ©sekrƑl.

Mit is mutatnak az adatok, mit mutatnak az eredmĂ©nyek? Az Ă©letmĂłdra vonatkozĂł kĂĄros tĂ©nyezƑk (dohĂĄnyzĂĄs, testmozgĂĄs hiĂĄnya, egĂ©szsĂ©gtelen tĂĄplĂĄlkozĂĄs) elkerĂŒlĂ©se mindenkinek a sajĂĄt felelƑssĂ©ge, azonban ezek mellett öröklött, genetikai faktorok is szerepet jĂĄtszanak a betegsĂ©gek kialakulĂĄsĂĄban. A szƱrƑprogram elmĂșlt nĂ©gy Ă©vĂ©ben a megkĂ©rdezettek 22%-nĂĄl fordult mĂĄr elƑ a csalĂĄdban szĂ­vinfarktus, mĂ­g stroke a rĂ©sztvevƑk 16%-ĂĄnak csalĂĄdjĂĄban következett be.

Ugyanakkor a daganatos megbetegedĂ©s 43%-ot, az anyagcsere betegsĂ©g pedig 39%-ot Ă©rintett. ElgondolkodtatĂł a közĂ©pkorĂșak esetĂ©ben a vastagbĂ©ldaganat rizikĂł teszt eredmĂ©nye, hiszen mintegy 20 szĂĄzalĂ©kuknĂĄl mutatott jelentƑs kockĂĄzatot. A szƱrĂ©sen rĂ©szt vevƑk 29,3 szĂĄzalĂ©kĂĄnĂĄl mĂ©rtek a normĂĄlistĂłl eltĂ©rƑ vĂ©rnyomĂĄsĂ©rtĂ©ket. Az ĂĄtlagos vĂ©rnyomĂĄs nƑknĂ©l 129/81 Hgmm, fĂ©rfiaknĂĄl 139/85 Hgmm volt. A bƑvĂ­tett vizsgĂĄlatokon ĂĄtesett emberek közel 6%-ĂĄnak volt magasabb a vĂ©rcukorszintje, mĂ­g a koleszterinszint tekintetĂ©ben a rĂ©sztvevƑk 30%-ĂĄnĂĄl, hĂșgysav esetĂ©ben 9%-ĂĄnĂĄl mutattak ki kiugrĂł Ă©rtĂ©ket.

Emellett kĂŒlön problĂ©mĂĄt jelent, hogy a megkĂ©rdezettek 25 szĂĄzalĂ©ka dohĂĄnyzik. Ez azt jelenti, hogy minden negyedik ember hĂłdol ennek a kĂĄros szenvedĂ©lynek, Ă­gy szĂĄmos olyan szĂ­v- Ă©s Ă©rrendszeri, illetve daganatos megbetegedĂ©s kockĂĄzatĂĄnak teszi ki magĂĄt, amely a dohĂĄnyzĂĄs nĂ©lkĂŒl elkerĂŒlhetƑ lenne. SzomorĂș tĂ©ny, hogy a vĂĄlaszok alapjĂĄn kiderĂŒlt, hogy a megkĂ©rdezettek 73% szĂĄzalĂ©ka nem is gondol arra, hogy letegye a cigarettĂĄt.

A rizikĂłfaktorok csökkentĂ©sĂ©nek egyik fontos feltĂ©tele az egĂ©szsĂ©ges, gyĂŒmölcsökben Ă©s zöldsĂ©gfĂ©lĂ©kben, azaz vitaminokban gazdag, sĂłszegĂ©ny tĂĄplĂĄlkozĂĄs. A kĂ©rdƑíves felmĂ©rĂ©snek köszönhetƑen fĂ©ny derĂŒlt arra is, hogy a rĂ©sztvevƑk 70%-a fogyaszt rendszeresen zöldsĂ©g Ă©s gyĂŒmölcsfĂ©lĂ©ket. A vĂĄlaszadĂłk 91%-a Ășgy gondolja, hogy a tĂșlzott sĂłfogyasztĂĄs betegsĂ©get okoz. IsmerttĂ© vĂĄlt tovĂĄbbĂĄ az is, hogy a rĂ©sztvevƑk 42 szĂĄzalĂ©kĂĄnak napi Ă©letritmusĂĄban a sportnak egyĂĄltalĂĄn nincs szerepe. CsupĂĄn 58 szĂĄzalĂ©k az, aki naponta szakĂ­t idƑt a mozgĂĄsra, noha a rendszeres testmozgĂĄs (legalĂĄbb napi 30 perc sĂ©ta, vagy könnyed futĂĄs) szintĂ©n kiemelt tĂ©nyezƑ a betegsĂ©gek prevenciĂłjĂĄban.

Az ĂĄltalĂĄnosan jellemzƑ mozgĂĄshiĂĄny, valamint a nem megfelelƑ tĂĄplĂĄlkozĂĄs a (testtömeg-index) Ă©s a haskörfogat Ă©rtĂ©kekben is megmutatkozott: a vizsgĂĄlatokon rĂ©szt vevƑk 50 szĂĄzalĂ©kĂĄnĂĄl mĂ©rtek eltĂ©rĂ©st az ideĂĄlis cĂ©lĂ©rtĂ©khez kĂ©pest. A testzsĂ­rtömegre Ă©s a hasi zsĂ­rterĂŒletre vonatkozĂł adatok is jelentƑs kockĂĄzatot mutatnak. ElƑbbi az Ă©rdeklƑdƑk 61.6%- ĂĄnĂĄl, utĂłbbi a rĂ©sztvevƑk 45.7%-ĂĄnĂĄl volt nagyobb a megengedettnĂ©l.

A komplex ĂĄllapotfelmĂ©rĂ©s keretĂ©ben vĂ©gzett 34 fĂ©le szƱrƑvizsgĂĄlat mindössze fĂ©l ĂłrĂĄt vesz igĂ©nybe. SegĂ­tsĂ©gĂŒkkel teljes ĂĄtfogĂł kĂ©pet kaphat a vizsgĂĄlt szemĂ©ly egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ĂĄllapotĂĄrĂłl, amelyet meg tud beszĂ©lni kezelƑorvosĂĄval. A mĂ©rt eredmĂ©nyek kivĂĄlĂłan jelzik, hogy a programra tovĂĄbbra is szĂŒksĂ©g van akĂĄr a megelƑzĂ©s, akĂĄr az egĂ©szsĂ©g megƑrzĂ©se, de a betegsĂ©g felismerĂ©se szempontjĂĄbĂłl is. Mivel a kezdemĂ©nyezĂ©s tĂ­z Ă©ven ĂĄt tart, Ă­gy kivĂĄlĂłan alkalmas arra, hogy az Ă©vek sorĂĄn az anonim adatokbĂłl a vĂĄltozĂĄsokat rögzĂ­tse Ă©s kielemezze. A szƱrƑvizsgĂĄlat mellett kiemelt fontossĂĄgĂș volt az Ă©letmĂłd tanĂĄcsadĂĄs Ă©s felvilĂĄgosĂ­tĂĄs.

A MagyarorszĂĄg ĂĄtfogĂł egĂ©szsĂ©gvĂ©delmi szƱrƑprogramja 2014-ben is közel 200 helyszĂ­nen ĂĄll a lakossĂĄg rendelkezĂ©sĂ©re, bĂ­zva abban, hogy a korszerƱ szƱrƑvizsgĂĄlatok segĂ­tsĂ©gĂ©vel, valamint az egĂ©szsĂ©ges Ă©letmĂłd, a megelƑzĂ©s fontossĂĄgĂĄnak hangsĂșlyozĂĄsa ĂĄltal tovĂĄbbra is sokat tehet a hazai lakossĂĄg egĂ©szsĂ©gmegƑrzĂ©se Ă©s fejlesztĂ©se terĂ©n.

 

EgyszerƱ szöveg

  • A HTML jelölƑk hasznĂĄlata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozĂĄsokkĂĄ alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.