Mitől megy föl a vérnyomásunk?
A vérkeringésünk egy zárt rendszer, aminek a szív a hajtómotorja. Vérnyomás alatt tulajdonképpen azt a nyomást értjük, amit a szív és az artériák fejtenek ki, hogy a vért áramoltassák a testben. Magas vérnyomás betegségről akkor beszélünk, ha a vér ütőerekre, vagyis az artériák falára gyakorolt nyomása meghaladja a normális értéket. Ilyenkor az erek nem tágulnak rendesen, hogy átengedjék a vért a test egyes részeibe, a szívnek erőteljesebben kell dolgoznia, hogy a vért mozgassa, így a vérnyomás emelkedik. A hosszan tartó, emelkedett vérnyomás nagyon megterheli a szívet és olyan súlyos károsodásokat okozhat a szervezetben, mint a szélütés, szívinfarktus vagy az érszűkület.
Normális vagy emelkedett a vérnyomásunk?
Normális vérnyomásról akkor beszélünk, amikor a nyugalomban mért érték nem haladja meg a 140/90 Hgmm-rt. A vérnyomás az egészséges ember szervezetében is megemelkedhet, ingadozhat, például fokozott fizikai terhelés, sport vagy stressz esetén, azonban ilyenkor az aktivitást követően hamar visszaállnak a normál értékek. A magas vérnyomásban szenvedők esetében azonban ez nem így történik, a magas értékek tartósan fennmaradnak. Ha többszöri alkalommal is magasabb értéket jelez a vérnyomásmérő, javasolt azonnal orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben.
Hogyan előzhető meg a magas vérnyomás?
A magas vérnyomást megfelelő életmódváltással lehet megelőzni. A rendszeres sportolás, egészséges táplálkozás, a testsúly optimalizálása, a dohányzásról való leszokás és az alkoholos italok elkerülése nagyban segíthet megőrizni a megfelelő vérnyomást.
A magas vérnyomás kezelése
Az esetek nagy részében a magas vérnyomás tünetei sokáig nem jelentkeznek, így nem is okoznak komoly panaszt a betegnek. A betegség időben történő felismerése azonban rendkívül fontos, hiszen kezelése és megszüntetése annál eredményesebb, minél előbb derül fény a problémára. Itthon társadalombiztosítási támogatással írhatóak fel olyan gyógyszerek, amelyek jelentős mértékben képesek csökkenteni a vérnyomást. Biztonságuk mellett hatékonyságuk emelendő ki, amely nehezen beállítható, más terápiákra rezisztens esetekben is megnyilvánul.
Magyarországon minden negyedik ember vérnyomása magas, azonban legtöbben nem tudnak, vagy nem vesznek tudomást róla, illetve sok esetben nem kezelik megfelelően a betegséget. Pedig vizsgálati adatok támasztják alá, hogy a vérnyomás mindössze 2 Hgmm-es csökkentése 7-10%-kal csökkenti az olyan szív-érrendszeri események kockázatát, mint az infarktus vagy a stroke.
(Megjelent 2013 május 17-én,
a Hipertónia Világnapján)