Az utĂłbbi hetekben egyre több, a cĂmbĂ©li betegsĂ©g Aedes szĂşnyogok által terjesztett, látszĂłlag sĂşlyosabb lefolyásĂş, rosszabb prognĂłzisĂş eseteirĹ‘l ad hĂrt a sajtĂł DĂ©l-AmerikábĂłl. JelentĹ‘sĂ©gĂ©t a halálos áldozatok száma, valamint a betegsĂ©g, illetve terjesztĹ‘i eddig nem jellemzĹ‘ terĂĽleteken törtĂ©nĹ‘ felbukkanása adja.
A Dengue-láz – az emlĂtett szĂşnyog inváziĂłja idejĂ©n – leggyakrabban Indiában, a FĂĽlöp-szigeteken, Afrikában, a Karib-tĂ©rsĂ©gben Ă©s KözĂ©p-Amerikában ĂĽti fel idĹ‘rĹ‘l-idĹ‘re a fejĂ©t. A nyolcvanas Ă©vekben mĂ©g Texasban is elĹ‘fodult, de megjelenĂ©sĂĽk DĂ©l-Amerikában – ha nem is szokatlan – eleddig nem okozott komolyabb fejfájást. Most azonban hatalmas, a korábban határnak tartott 25-30. szĂ©lessĂ©gi fokot ostromlĂł, egyre dĂ©lebbre fekvĹ‘ terĂĽleteken is megjelenik – Kolumbián valamint BrazĂlia Ă©szaki Ă©s közĂ©psĹ‘ terĂĽletein tĂşl immáron BolĂvia, Paraguay Ă©s ArgentĂna is Ă©rintett. A terjedĂ©s összefĂĽggĂ©sben lehet bolygĂłnk Ă©ghajlatának feltartĂłztathatatlannak tűnĹ‘ változásaival.
A betegsĂ©get a szĂşnyogok elleni vĂ©dekezĂ©ssel lehet megelĹ‘zni. Bár a felelĹ‘snek tartott flavivĂrus a sárgaláz kĂłrokozĂłjával rokonságban áll, keresztimmunitás nem tapasztalhatĂł. A vĂ©dĹ‘oltás kifejlesztĂ©sĂ©t a közelmĂşlt esemĂ©nyei vĂ©lhetĹ‘en felgyorsĂtják, annál is inkább, mert a betegsĂ©g prognĂłzisa – a vĂrus veszĂ©lyesebb kĂ©pviselĹ‘inek tĂ©rnyerĂ©se okán – romlott, mortalitása (halálozási aránya) – fĹ‘kĂ©nt a gazdaságilag, intĂ©zmĂ©nyesen elmaradottabb, elszigeteltebb terĂĽleteken – a korábbi Ă©vekhez-Ă©vtizedekhez kĂ©pest emelkedett.
A betegsĂ©g lappangási ideje átlagosan egy hĂ©t, magas lázzal, a klasszikus influenza esetĂ©n tapasztalhatĂł izomfájdalmaknál jĂłval erĹ‘sebb, csonttörĂ©shez hasonlĂthatĂł vĂ©gtagi panaszokkal kezdĹ‘dik, melyhez kifejezett elesettsĂ©g társul. Begyullad a torok, a kötĹ‘hártyák, a bĹ‘rön foltos vagy diffĂşz vörösödĂ©s jelentkezhet. NĂ©hány nap után a beteg Ăşgy Ă©rzi, hogy a gyĂłgyulás Ăştjára lĂ©pett, de a vĂrusnak mĂ©g vannak tartalĂ©kai Ă©s az egy-kĂ©t napig tartĂł javulás után Ăşjra támadásba lendĂĽl.
A második lázas periĂłdusra azonban mĂ©gis erejĂ©t veszti, a lefolyás enyhĂ©bb, de a kĂ©pet változatos, az arc kivĂ©telĂ©vel szinte mindenĂĽtt megjelenĹ‘ kiĂĽtĂ©sek kezdik szĂnezni. A dengue-láz diagnĂłzisa ekkor erĹ‘sĂthetĹ‘ meg, melyet a jellegzetes fehĂ©rvĂ©rsejtszám-csökkenĂ©s is alátámaszthat. A kĂłrokozĂł vĂ©rbĹ‘l, testnedvekbĹ‘l törtĂ©nĹ‘ kimutatására kevĂ©s esĂ©ly van.
A szĂşnyogok egy rĂ©sze olyan vĂrusokat (is) hordoz, melyek a dengue vĂ©rzĂ©ses megjelenĂ©sĂ©hez vezethetnek. FĹ‘kĂ©nt a gyomor-bĂ©lrendszer nyálkahártyája károsodik, a vĂ©vesztĂ©s akár sokkot is okozhat.
A kĂĽlönösen hosszĂş lábadozás ellenĂ©re a betegsĂ©g többnyire magátĂłl gyĂłgyul, halálos áldozatai jĂłrĂ©szt a vĂ©rzĂ©ses körbĹ‘l kerĂĽlnek ki. A fatális kimenetel kockázatát is magában hordozĂł kĂłrkĂ©p-variánst fĹ‘kĂ©nt a KözĂ©p- Ă©s DĂ©l-Amerikában betegsĂ©get okozĂł vĂrusok bizonyos szerotĂpusai okozzák.
Gyógyszeres kezelés nem áll rendelkezésre, tüneti szerként paracetamol használható, a szalicilátok kerülendők (a gyomor nyálkahártyájának, valamint a véralvadási mechanizmus, a trombociták védelme okán). Sokk esetén mielőbbi volumenpótlásra van szükség (infúzióban).
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
2009-03-08