A máj az ember lĂ©tfontosságĂş szerve, amelynek egyik legfĹ‘bb feladata a bĂ©lbĹ‘l felszĂvĂłdott, a szervezetben keletkezett ártalmas anyagok lebontása, illetve a szervezet számára hasznos anyagok termelĂ©se, kiválasztása.
A máj tehát nemcsak a szervezet mĂ©regtelenĂtĂ©sĂ©ben, hanem anyagcserĂ©jĂ©ben (a táplálĂ©kbĂłl felvett anyagokat fehĂ©rjĂ©kkĂ©, zsĂrokká, szĂ©nhidrátokká alakĂtja át) is fontos szerepet játszik. A máj állĂtja elĹ‘ többek között a vĂ©rfehĂ©rjĂ©ket is, amelyek a vĂ©ralvadásĂ©rt felelnek. A májsejtekben törtĂ©nik az epekiválasztás is, Ă©s a máj állĂtja elĹ‘ a szervezet koleszterinjĂ©nek körĂĽlbelĂĽl a felĂ©t (amelynek többsĂ©gĂ©t az epekĂ©pzĂ©shez használja fel szervezetĂĽnk).
A máj a megemĂ©sztett Ă©telekbĹ‘l származĂł anyagokat zsĂrokká, szĂ©nhidrátokká, fehĂ©rjĂ©kkĂ© alakĂtja át. A táplálĂ©kainkban lĂ©vĹ‘ cukrok a májban kemĂ©nyĂtĹ‘ formájában raktározĂłdnak el, s csak azután kerĂĽlnek szĹ‘lĹ‘cukorkĂ©nt a vĂ©ráramba, amikor szĂĽksĂ©g van rájuk (pĂ©ldául leesik a szervezet vĂ©rcukor szintje).
A szakemberek – gasztroenterolĂłgusok, hepatolĂłgusok, infektolĂłgusok – ötfĂ©le, májgyulladást okozĂł (A, B, C, D, E) vĂrust tartanak nyilván, de ma már azt is tudják, hogy e csoportokon belĂĽl számos további alfaj is van.
A hepatitisz A vĂrus elsĹ‘sorban az elĂ©gtelen higiĂ©nĂ©s viszonyok következtĂ©ben (emberi szĂ©klettel, fertĹ‘zött vĂzzel, Ă©lelmiszerrel, illetve nemi Ă©rintkezĂ©ssel) kerĂĽl a szervezetbe, illetve terjed. Ez a vĂrustĂpus ĂĽti fel a fejĂ©t pĂ©ldául az árvĂz sĂşjtotta terĂĽleteken, amikor is szĂĽksĂ©gessĂ© válhat az Ă©rintett terĂĽleteken Ă©lĹ‘k beoltása.
A Távol-Keletre, a dĂ©li országokba utazĂłk közĂĽl kevesen tudják, hogy a tenger gyĂĽmölcsei is okozhatnak májgyulladást. Az A vĂrus okozza a gyerekkori májbetegsĂ©gek többsĂ©gĂ©t is. A hepatitisz A-fertĹ‘zĂ©s gyakran tĂĽnetmentes, ezĂ©rt gyakran nem felismerhetĹ‘. A betegsĂ©gĂĽkrĹ‘l nem tudĂł átmeneti vĂrushordozĂłk számát ma Magyarországon mintegy 3000-re becsĂĽlik a szakorvosok.
A vĂ©radĂłkat 1970 Ăłta szűrik, azĂłta a vĂ©r Ă©s vĂ©rkĂ©szĂtmĂ©nyek okozta fertĹ‘zĂ©s gyakorlatilag nem fordul elĹ‘.
A hepatitisz B terjedĂ©sĂ©ben egyre nagyobb szerepet játszik az intravĂ©nás kábĂtĂłszer fogyasztás világmĂ©retű elterjedĂ©se, illetve a szabados szexuális viselkedĂ©s, a promiszkuitás, a szexuális partnerek gyakori cserĂ©lgetĂ©sĂ©nek divatossá válása.
A láthatatlan bĹ‘rsĂ©rĂĽlĂ©seken bejutĂł, parányi mennyisĂ©gű vĂ©r vagy testnedv (nyál, ondĂł, hĂĽvelyváladĂ©k) is kĂ©pes fertĹ‘zĂ©st okozni. Fokozott a fertĹ‘zĂ©s veszĂ©lye tetoválás, akupunktĂşra, testĂ©kszer felhelyezĂ©se, közös borotva, vagy akár fogkefe használatakor is. A B-vĂrust hordozĂł anya ĂşjszĂĽlöttjĂ©t is megfertĹ‘zheti.
E vĂrusfertĹ‘zöttsĂ©g tekintetĂ©ben fokozottan veszĂ©lyeztetettnek számĂtanak a hemodialĂzisben, az onkolĂłgiai gondozásban rĂ©szesĂĽlĹ‘ betegek, a vĂ©rrel kapcsolatba kerĂĽlĹ‘ egĂ©szsĂ©gĂĽgyi dolgozĂłk is.
A B vĂrusfertĹ‘zĂ©ssel szembeni vĂ©dekezĂ©sben Ăłriási fordulatot jelentett, illetve jelenthet a kötelezĹ‘ vĂ©dĹ‘oltások megjelenĂ©se. E vakcina öt Ă©vre immunizál, Ă©s hatását ennek az idĹ‘nek az elteltĂ©vel – Ăşjabb emlĂ©kezetĹ‘ oltással – ajánlatos felelevenĂteni (kĂĽlönösen, ha vala-milyen okbĂłl fennáll a fertĹ‘zĹ‘dĂ©s lehetĹ‘sĂ©ge).
A hepatitisz B vĂrusfertĹ‘zĂ©s azĂ©rt is alattomos, mert a tĂĽnetmentes vĂrushordozĂłk átadhatják a B vĂrust egĂ©szsĂ©ges embertársaiknak.
A hepatitisz C-fertĹ‘zĂ©s is gyakran okoz idĂĽlt májgyulladást. A vĂrus leggyakrabban vĂ©rrel, vĂ©rkĂ©szĂtmĂ©nyekkel, valamint fertĹ‘zött vĂ©rrel szennyezett tűvel (intravĂ©nás kábĂtĂłszer fogyasztĂłk által) terjed. Ma már a vĂ©rkĂ©szĂtmĂ©nyeket erre a vĂrusra is szigorĂşan ellenĹ‘rzik, továbbá az egyszer használatos eszközök elterjedĂ©se rĂ©vĂ©n, az ilyen tĂpusĂş kĂłrházi fertĹ‘zĂ©sek valĂłszĂnűsĂ©ge elenyĂ©szĹ‘en kicsi.
Az apró bőrsérüléseken bejutó, parányi mennyiségű vér is fertőzést tud okozni. Ezért áll fenn a fertőzés veszélye tetováláskor, akupunktúrás kezelés, illetve testékszer felhelyezésekor is.
Alkoholistáknál a hepatitisz C vĂrusfertĹ‘zĂ©st követĹ‘en megsokszorozĂłdik a májzsugor, illetve májrák kialakulásának kockázata. A hepatitiszvĂrusok közĂĽl a B, C Ă©s D hajlamosĂt a krĂłnikus májbetegsĂ©gre, a cirrĂłzisra, illetve a májrákra.
Magyarország a fent felsorolt vĂrusok tekintetĂ©ben ma mĂ©g az alacsony fertĹ‘zöttsĂ©gű országok közĂ© tartozik. A legĂşjabb vizsgálati adatok azonban arra utalnak, hogy egyes korcsoportokban az átlagosnál sokkal magasabb a krĂłnikus hepatitisz B- Ă©s C-fertĹ‘zĂ©s veszĂ©lye (kábĂtĂłszer fogyasztĂłk, szabados szexuális Ă©letet Ă©lĹ‘k).
A veszĂ©lyeztetett körbe tartozĂłknál a vĂrusfertĹ‘zĂ©s jelentĹ‘sen hozzájárulhat a májzsugor kialakulásához. Telegdy LászlĂł fĹ‘orvos arra is felhĂvja a figyelmet, hogy az Ăşn. light drogok már egĂ©szen kis adagban is okozhatnak maradandĂł májkárosodást, illetve akár halálos kimenetelű májelĂ©gtelensĂ©get is.
A hepatitisz D vĂrus kizárĂłlag a B vĂrusfertĹ‘zĂ©ssel egyĂĽtt fordul elĹ‘ (fĹ‘leg a drogfogyasztĂłk körĂ©ben, mĂg az E vĂrus – alkalmankĂ©nt – az A vĂrus által okozott járványokhoz hasonlĂł fertĹ‘zĂ©seket okoz.
A fĹ‘orvossal hosszĂş Ă©vtizedes szakmai tapasztalata mondatja: a májbetegsĂ©gekben – elsĹ‘sorban a májzsugorban, idĂĽlt májgyulladásban – szenvedĹ‘ betegek gyĂłgyĂtási esĂ©lyeinek növelĂ©sĂ©ben igen fontos szerepĂĽk lehet a szűrĹ‘vizsgálatoknak, illetve az Ă©letmĂłdváltásnak.
T. Puskás Ildikó
Szakértő: dr. Telegdy László
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050605)