Kevesen lehetnek a felnőtt lakosság körében, akik ne tapasztalták volna meg azt a mérsékelt tudatállapot-módosulást, mely egy-egy alkoholos ital elfogyasztását követően jelentkezik.
A "fejembe szállt" noha nem egzakt, mégis plasztikus, ahogy a véglet, azaz a "leitta magát a sárga földig", vagy az "asztal alá itta magát" nemkülönben.
MindkettĹ‘ esetĂ©ben serĂ©nyen dolgozik a szervezet azon, hogy megszabaduljon a számára nemkĂvánatos vegyĂĽlettĹ‘l.
Jelentékeny alkoholbevitel esetében ez nem megy könnyen, és a másnapi rossz közérzet felelőse eredendően ugyanaz az alkohol, amit élvezői megelőző nap aggályok nélkül döntenek magukba.
Az etil-alkoholt a máj bontja le tĂşlnyomĂłrĂ©szt dehidrogenázok, kisebb rĂ©szt peroxiszĂłmális katalázok, illetve a mikroszĂłmális oxidázrendszer segĂtsĂ©gĂ©vel. A lebontás ĂĽteme az enzimek telĹ‘dĂ©se után konstans – egy 70 kg testtömegű felnĹ‘tt fĂ©rfi szervezete ĂłránkĂ©nt átlagosan legfeljebb 10 gramm etanol eliminálására kĂ©pes, akár meccs közbeni sörözĂ©srĹ‘l, akár sĂşlyos alkohol abĂşzusrĂłl van szĂł.
A bontás sebessĂ©gĂ©t nem is elsĹ‘sorban az enzimek aktivitása, hanem a dehidrogenázok által felszabadĂtott hidrogĂ©n felvĂ©telĂ©re hivatott nikotinamid-adenin-dinukleotid, közönsĂ©gesebben a NAD rendelkezĂ©sre állĂł mennyisĂ©ge szabja meg. UtĂłbbi a reakciĂł során acetaldehid kĂ©pzĹ‘dĂ©se közben NADH2-vĂ© alakul.
A lĂ©nyeg pedig itt ragadhatĂł meg, hiszen a NADH2-nek vissza kell alakulnia NAD-dá ahhoz, hogy Ăşjra bevethetĹ‘ legyen. Ebben fĹ‘kĂ©nt a piroszĹ‘lĹ‘sav segĂt neki, de Ă©hezĂ©s esetĂ©n ebbĹ‘l kevesebb áll rendelkezĂ©sre, Ăgy nem vĂ©letlen, hogy az Ă©hgyomorra fogyasztott alkohol – az ĂĽres gyomorbĂłl törtĂ©nĹ‘ gyorsabb felszĂvĂłdás mellett – szembeötlĹ‘en erĹ‘sebb hatást válthat ki az Ă©tkezĂ©s után kortyolgatottakhoz kĂ©pest. Az Ă©hgyomorra fogyasztott alkoholt a máj mellett a gyomor nyálkahártyája is rossz nĂ©ven veheti, kĂĽlönösen Ă©getett szeszek esetĂ©ben.
Az enzimek "tánca" az etanol átalakulásával sem marad abba, hiszen a keletkezĹ‘ metabolit, az acetaldehid is dehidrogenáciĂłra vár, azaz – aldehid-dehidrogenáz jelenlĂ©tĂ©ben – szĂvesen megszabadulna hidrogĂ©njĂ©tĹ‘l, már ha talál erre elegendĹ‘ akceptort, jĂłrĂ©szt ugyanazt, amely már korábban is meglehetĹ‘sen elfoglalt volt (NAD). Ha minden jĂłl megy, akkor a vĂ©gĂ©n ecetsav keletkezik, amire a szervezet vĂ©gre fellĂ©legezhet, ez ugyanis nem rĂł további terheket a májra, ahogy egy ecetes paprika vagy uborkasaláta elfogyasztása sem.
A másnaposságért az acetaldehid felel, csakúgy, mint az alkohol káros, toxikus következményeinek többségéért is. Ezek között szerepel példának okáért a mitokondriumok membránjának károsodása, az ATP- és fehérjeszintézis gátlása, az endoplazmás retikulum szétzilálása.
Metabolikus hatásának következmĂ©nyei sem szĂvderĂtĹ‘ek, elĂ©g ha csak a glukoneogenezis Ă©s zsĂrsavoxidáciĂł gátlása következtĂ©ben kialakulĂł vĂ©rcukorszint-csökkenĂ©sre (hipoglikĂ©mia), illetve – krĂłnikus esetben – a zsĂrmáj kialakulására, alkoholos májgyulladásra, májzsugorra (cirrhosis) utalunk.
Az alkohol tolerancia tekintetĂ©ben kevĂ©sbĂ© szerencsĂ©sek a hölgyek. Bár az etil-alkohol bomlását a gasztrointesztinális traktus nyálkahártyájában lĂ©vĹ‘ enzimek is támogatják, kapacitásuk összessĂ©gĂ©ben kisebb. A gyomor-bĂ©lrendszerbĹ‘l a köztitermĂ©k magas koncentráciĂłban Ă©ri el a májat (direktebb, "portális" károsĂtĂł hatás), ahol a dehidrogenázoknak már a helyben kĂ©pzett acetaldehiddel is meggyűlik a bajuk, azaz a folyamat pont a toxikus hatásĂ©rt felelĹ‘s vegyĂĽlet lebontása elĹ‘tt torlĂłdik.
Az enzimek katabolikus táncrendje a távol-keleti embercsoportok Ă©s az indiánok körĂ©ben is felborul, Ăgy az Ĺ‘ alkoholtűrĹ‘ kĂ©pessĂ©gĂĽk is kisebb. Az Ă©szak-amerikai indiánok leszármazottai, törtĂ©nelmi leĂrások Ă©s regĂ©nyek hosszasan mesĂ©lnek a rĂ©zbĹ‘rűek "tĂĽzes vĂzzel" kapcsolatos vegyes benyomásairĂłl, az eurĂłpai hĂłdĂtĂłk számĂtĂł bĹ‘kezűsĂ©gĂ©rĹ‘l...
VĂ©gĂĽl fontos megemlĂtenĂĽnk, hogy gyermekeknĂ©l a legkisebb mennyisĂ©gű szeszes ital is komoly egĂ©szsĂ©gkárosodást okozhat a detoxikálĂł enzimrendszer fejletlensĂ©ge, a szervezet etanollal szembeni jelentĹ‘s Ă©rzĂ©kenysĂ©ge miatt. Heveny görcsrohamok, tĂĽdőödĂ©ma, lĂ©gzĂ©sbĂ©nulás lĂ©phet fel. Gyermeknek, várandĂłs nĹ‘nek alkoholt fogyasztania nem szabad, Ĺ‘ket ilyen itallal kĂnálni tilos!
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(110506)