A szĂv mƱködĂ©sĂ©t egy pumpakĂ©nt kĂ©pzelhetjĂŒk el, ahol a pumpa funkciĂłja, hogy a test Ă©rrendszerĂ©be elegendĆ mennyisĂ©gƱ vĂ©rt juttasson. Abban az esetben, amikor a szĂv pumpafunkciĂłja nem kielĂ©gĂtĆ, szĂvelĂ©gtelensĂ©g (keringĂ©si elĂ©gtelensĂ©g) alakul ki. A betegsĂ©g leggyakoribb oka szĂv izomzatĂĄnak megbetegedĂ©se (pl. szĂvinfarctus), gyakori ok lehet a verĆerek elsĆdleges megbetegedĂ©se (Ă©rszƱkĂŒlet), vagy a szĂv billentyƱinek betegsĂ©ge is. Az okok között szerepelhet tovĂĄbbĂĄ a szĂv ĂŒregeinek csökkent tĂĄgulĂ©konysĂĄga pl. kamrafalmegvastagodĂĄs esetĂ©n.
A BETEGSĂG KIALAKULĂSĂBAN SZEREPET JĂTSZĂ TĂNYEZĆK
A koszorĂșĂ©rbetegsĂ©g talajĂĄn kialakult szĂvizombetegsĂ©g, sĂșlyosabb esetben a szĂvinfarctus ĂĄltal Ă©rintett izomterĂŒlet pusztulĂĄsa a betegsĂ©g gyakori oka. A tĂșlzott alkoholfogyasztĂĄs következtĂ©ben a szĂvizom gyengĂ©vĂ© vĂĄlik, az összehĂșzĂłdĂĄs ereje csökken, szĂvelĂ©gtelensĂ©g alakul ki. Bizonyos vĂrusos fertĆzĂ©sek megtĂĄmadjĂĄk a szĂv izomzatĂĄt, szintĂ©n mƱködĂ©szavart eredmĂ©nyezve. A magas vĂ©rnyomĂĄs a szĂvre illetve az erekre gyakorolt kĂĄros hatĂĄsa folytĂĄn szintĂ©n a keringĂ©si elĂ©gtelensĂ©g hĂĄtterĂ©ben ĂĄll. ElhĂzĂĄs esetĂ©n a betegsĂ©g sĂșlyosabb formĂĄban jelentkezik.
A BETEGSĂG TĂNETEI
A tĂŒnetek alapja az, hogy a szĂv a vĂ©rt nem kĂ©pes az erek felĂ© kielĂ©gĂtĆ mĂ©rtĂ©kben tovĂĄbbĂtani. Ennek következtĂ©ben az erekben lĂ©vĆ folyadĂ©k pang, ezĂ©rt a betegsĂ©get pangĂĄsos szĂvelĂ©gtelensĂ©gnek is nevezik.
JellemzĆ panasz a kezdetben csak fizikai terhelĂ©sre, majd a betegsĂ©g kĂ©sĆi szakaszĂĄban mĂĄr nyugalomban is fellĂ©pĆ nehĂ©zlĂ©gzĂ©s. A lĂ©gszomj olyan sĂșlyos fokĂș lehet, hogy a beteget Ă©jszaka ĂĄlmĂĄbĂłl is felriasztja. Gyakran az elsĆ tĂŒnet, hogy pl. a lĂ©pcsĆjĂĄrĂĄs nehezĂtett. A gyengesĂ©g, fĂĄradĂ©konysĂĄg, alacsony terhelhetĆsĂ©g, a szĂĄraz köhögĂ©s szintĂ©n jellemzĆ panasz. Az alsĂł vĂ©gtagok vizenyĆje (lĂĄbdagadĂĄs), az Ă©jszaka sorĂĄn többszöri vizelĂ©s szintĂ©n jellemzĆ tĂŒnetek. A zsigerekben (mĂĄj, belek, gyomor) jelentkezĆ pangĂĄs miatt mĂĄjtĂĄji feszĂtĆ fĂĄjdalom, Ă©tvĂĄgytalansĂĄg, hĂĄnyinger tapasztalhatĂł. Szapora szĂvmƱködĂ©s is gyakran elĆfordul.
KEZELĂS
ElsĆsorban a betegsĂ©g kialakulĂĄsĂĄĂ©rt felelĆs betegsĂ©geket kell kezelni. A magas vĂ©rnyomĂĄs a pajzsmirigy tĂșl- vagy alulmƱködĂ©s, a kĂŒlönbözĆ szĂvritmuszavarok kezelĂ©se csökkenti a szĂvelĂ©gtelensĂ©g sĂșlyossĂĄgĂĄt. A szigorĂș alkoholtilalom, elhĂzĂĄs esetĂ©n a testsĂșlycsökkentĂ©s szintĂ©n a terĂĄpia rĂ©sze.
A konyhasóbevitelt csökkenteni kell. A fizikai terhelés mérséklése szintén javulåst eredményez.
A gyĂłgyszeres kezelĂ©s alapjĂĄt a vĂzhajtĂłk kĂ©pezik. Emellett bevĂĄlt gyĂłgyszerkĂ©szĂtmĂ©nyek az Ășgynevezett digitĂĄliszok, nitrĂĄtok Ă©s ACE-gĂĄtlĂłk. A BĂ©ta receptor blokkolĂłk a szĂvritmus szabĂĄlyozĂĄsa rĂ©vĂ©n eredmĂ©nyesen kiegĂ©szĂtik az elĆbbi terĂĄpiĂĄt.
Dr. Igaz IvĂĄn