Az ĂzĂĽleti gyulladásnak leggyakrabban elĹ‘fordulĂł tĂpusai a reumás jellegű Ă©s a köszvĂ©nyes ĂzĂĽleti gyulladás. SĂşlyos formájában a betegsĂ©g elpusztĂtja az ĂzĂĽleti porcot, sĹ‘t a környezĹ‘ csontszövetet is. Ritkán fertĹ‘zĂ©sek is okozhatnak ĂzĂĽleti gyulladást, Ă©s ismert az autoimmun eredetű megbetegedĂ©s is, amely gyakran öröklĹ‘dik.
A reumás jellegű ĂzĂĽleti gyulladás általában lassan, fokozatosan kialakulĂł, rendszerint mindkĂ©t oldali, szimmetrikus helyzetű, ĂzĂĽleteket (ujjak, csuklĂłk, tĂ©rdek) károsĂtĂł gyulladás. A betegsĂ©g lefolyására jellemzĹ‘ az enyhĂĽlĂ©si Ă©s fellángolási periĂłdusok váltakozása.
A legjellemzĹ‘bb tĂĽnetek, amelyeket Ă©szlelhet a beteg: állandĂł ĂzĂĽleti fájdalom, az ĂzĂĽletek reggeli merevsĂ©ge, izomfájdalom, a lábszár harisnyaszerű zsibbadása, hĹ‘emelkedĂ©s, rossz közĂ©rzet, fáradtság, izzadĂ©konyság, fogyás, rekedtsĂ©g, bĹ‘r alatti reumás csomĂłk a vĂ©gtagok kĂĽlsĹ‘ felszĂnĂ©n, kiserek gyulladása, emiatt kialakulĂł lábszárfekĂ©llyel, gyulladás a szem egyes szöveteiben, látászavarok.
KöszvĂ©nyes ĂzĂĽleti gyulladás esetĂ©n a betegsĂ©g oka egy anyagcserezavar, amelyre a vĂ©r magas hĂşgysav-koncetráciĂłja jellemzĹ‘, a hĂşgysav(urát)-kristályok lerakĂłdnak a szövetekben Ă©s ĂzĂĽleti gyulladást, vesekĹ‘kĂ©pzĹ‘dĂ©st okoznak. A köszvĂ©ny kialakulásában az örökletes tĂ©nyezĹ‘knek nagy jelentĹ‘sĂ©gĂĽk van, erre utal az egy családon belĂĽli gyakori elĹ‘fordulás. A betegsĂ©g 95 százalĂ©kában 40-50 Ă©ves korban kezdĹ‘dik, a betegek között gyakori a tĂşlsĂşlyosság, a cukorbetegsĂ©g Ă©s az Ă©relmeszesedĂ©s.
A betegsĂ©gnek megvannak a jellegzetes tĂĽnetei. Kezdetben a hajnali Ăłrákban gyakran jelentkezik heveny köszvĂ©nyes roham (pl. a láb nagyujjában heves fájdalom). A rohamot kiválthatja tĂşlzott alkoholfogyasztás, bĹ‘sĂ©ges, hĂşsban gazdag Ă©tkezĂ©s, szokatlan megterhelĂ©s vagy bizonyos gyĂłgyszerek szedĂ©se. JellemzĹ‘ mĂ©g a meleg, gyulladt ĂzĂĽlet, felette lilás bĹ‘relszĂnezĹ‘dĂ©s, láz vagy hĹ‘emelkedĂ©s. Gyakori a fĂĽlcimpa felsĹ‘ szĂ©lĂ©n megjelenĹ‘ borsnyi, bĹ‘r alatti csomĂł. Ritkábban más ĂzĂĽlet (boka, tĂ©rd, csuklĂł) is Ă©rintett lehet.
A gyulladásos eredetű megbetegedĂ©sek kezelĂ©sĂ©re hatĂ©kony gyĂłgyszerek állnak rendelkezĂ©sre. A gyĂłgyuláshoz a gyĂłgyszeres kezelĂ©s mellett (Ă©s nem helyett!) nagyban hozzájárulhat az Ă©letmĂłd- változtatás is. Ugyanis az ĂzĂĽleti betegsĂ©gek kialakulásának valĂłszĂnűsĂ©gĂ©t növeli a tĂşlsĂşly, a mozgáshiány Ă©s az egyoldalĂş táplálkozás. A szakszerűen irányĂtott gyĂłgytornával el lehet Ă©rni a mozgáskĂ©pessĂ©g lehetĹ‘ legjobb szinten tartását.
forrás: archĂvum
(Népszava 021028)